מבזקים

כיצד מתבצע תהליך יישור שיניים ברחובות?

שיניים לא ישרות עלולות לגרום לנזקים מסוגים שונים. פגיעה אחת היא תפקודית, לרבות קושי ללעוס. סכנה שנייה היא בריאות פה לא מיטבית עקב חוסר היכולת לצחצח שיניים באופן יעיל, וכתוצאה מכך גם סיכון למחלות חניכיים ואפילו לאובדן שיניים. עוד בעיה שנוצרת כשהשיניים אינן ישרות וסימטריות היא מבוכה ואפילו חשש לחייך בפה פתוח. תהליך יישור שיניים ברחובות מספק פתרון לכל הבעיות הנ”ל, אבל כדי שהמענה יהיה אכן אפקטיבי חשוב לבצע אותו נכון.

מעקב צמוד כבר מגיל צעיר

ככל שמקדימים לבצע את תהליך יישור השיניים ברחובות, כך סיכויי ההצלחה גבוהים יותר, ובנוסף נמנע מראש הסבל. בהתאם ההמלצה הראשונה היא להגיע לביקורים סדירים אצל רופא/ת שיניים מנוסה – כדי שאפשר יהיה לאבחן התפתחות לא תקינה של שיניים מיד כשהיא מתרחשת. יישור השיניים עצמו אפשרי מרגע שבו כל שיני החלב מתחלפות בשיניים קבועות, כלומר החל מסביבות גיל 10.

ביקורות תקופתיות מבטיחות תמונת מצב מלאה בכל נקודת זמן – ובהתאם בחירה מדויקת של המועד האופטימלי להתחלת היישור.

תכנון מוקפד

כשמחליטים לבצע יישור שיניים ברחובות נדרש קודם כל תכנון מדויק ומוקפד במיוחד. לצורך כך יבוצעו צילומי שיניים פנורמיים עם התמקדות בשיניים הבעייתיות. גם הניסיון של האורתודנט או האורתודנטית בא לידי ביטוי – גם בבחירת שיטת יישור השיניים המתאימה ביותר לסיטואציה וגם בגיבוש תוכנית הפעולה הספציפית.

השיטות האפשריות של יישור שיניים ברחובות

ישנן 3 שיטות עיקריות לביצוע יישור שיניים ברחובות: פלטה, גשר וקשתיות שקופות. בחלק מהמקרים, ובפרט כשהיחס בין הלסת העליונה לתחתונה לא תקין, ההמלצה תהיה על רסן. הפלטה מתאימה בדרך כלל לתיקון רווחים יחסית קטנים בין השיניים והיתרון העיקרי שלה הוא שניתן להסירה יחסית בקלות אם יש צורך בכך.

גשר הוא הפתרון הנפוץ ביותר. הוא כולל סמכים (“ברזלים”) וגומיות שמחברות אותם. הסמכים מפעילים על השיניים לחץ שמזיז אותן בכיוונים הרצויים, ואת הגומיות מותחים מחדש אחת למספר שבועות או חודשים כדי להבטיח יישור אופטימלי. כיום ישנה בחירה בין גשר חיצוני לגשר פנימי ויחסית מוסתר – פתרון מצוין בעיקר למבוגרים שמעדיפים לא להבליט את התהליך שהם עוברים.

קשתיות שקופות הן מתקן עשוי אקריל, לא בולט לעין וכזה שניתן להסירו כדי לנקותו או כשרוצים לאכול.

דגשים חשובים בזמן התהליך

אורתודנטים מיומנים יודעים לייצר מראה סימטרי ויפה גם כשנקודת המוצא מאתגרת במיוחד. התהליך אורך בין שנה ל-3, בהתאם לפער בין המצב הקיים למצב הרצוי וגם לפי התגובה הספציפית של השיניים (ישנם מקרים שבהם השינויים מהירים ויש גם מקרים שבהם נדרשת סבלנות רבה יותר). כשיש בפה גשר, פלטה או קשתיות, השמירה על ההיגיינה מחייבת התאמות – אורתודנטים אחראיים מספקים הנחיות מדויקות כך שגם בזמן יישור שיניים ברחובות תישמר היגיינת פה מקסימלית ובסוף התהליך השיניים יהיו לא “רק” ישרות אלא גם בריאות.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן