מבזקים

מהפכה בהעמדות לדין פלילי בעקבות אימוץ איסור השימוש ב״פרי העץ המורעל״ שמוביל גדעון סער

F87C0F60-97F1-43CF-8946-E6E8E900BB32

משרד המשפטים הפיץ להערות הציבור תזכיר חוק לפסילת ראיה שהושגה שלא כדין. מדובר במהפכה של ממש בהליכי החקירה הפלילית, הגשת כתבי אישום, הליכי המשפט הפלילי ואפשרויות ההרשעה המוקנות לבתי המשפט.

בהובלת שר המשפטים, גדעון סער, הנאבק למען הנושא כבר שנים, אם החוק יאושר בכנסת, לא ניתן יהיה עוד להרשיע אדם שהראיה המובילה להרשעתו הושגה בעבירה על החוק. למשל: חיפוש לא חוקי, האזנת סתר לא חוקית, פריצה למחשבים ולניידים וכדומה.

בתזכיר החוק, המציע תיקון לפקודת הראיות נאמר: “בית המשפט הדן במשפט פלילי רשאי שלא לקבל ראיה, ובכלל זה הודעה, חפץ או כל ראיה אחרת, אם שוכנע שהראיה הושגה שלא כדין וכי קבלתה במשפט תפגע בזכות להליך הוגן, בשים לב לאינטרס הציבורי בקבלת הראיה”. ובכך לא די. החוק המוצע קובע כי הוא יל “גם אם הושגה הראיה תוך הפרת הדין כלפי מי שאינו הנאשם” (למשל – עד בתיק).

הוועדה המייעצת לשר המשפטים לעניין סדר דין פלילי וראיות בראשות שופטת בית המשפט העליון (בדימוס) עדנה ארבל קיימה בנושא דיונים במהלך השנה האחרונה בעקבות הצעת חוק פרטית בנושא שהגיש ח”כ סער בכנסת הקודמת.

הוועדה המליצה לעגן בחקיקה את הכלל המסמיך לפסול ראיה שהושגה שלא כדין. לאחר שבחן את ההמלצות, החליט שר המשפטים להרחיב את מתחם שיקול הדעת השיפוטי מעבר לנוסח שעליו הומלץ ע”י הוועדה.

לפי נוסח הוועדה נדרשה “פגיעה מהותית” בזכות להליך הוגן כדי שתתאפשר פסילת הראיה בשקלול עם אינטרסים אחרים. שר המשפטים מחמיר וסבור כי לא נדרש מבחן קשיח כזה וכי די בפגיעה בזכות להליך הוגן כדי להקים סמכות לבית המשפט לפסול ראיה שהושגה שלא כדין (כמובן, בשקלול הקבוע בתזכיר מול האינטרס הציבורי בקבלת הראיה).

התזכיר הופץ להערות הציבור ל-21 יום ולאחר מכן יובא לאישור הממשלה.

שר המשפטים גדעון סער:

“מדובר על מהלך חשוב המגן על שלושה ערכים חשובים: טוהר ההליך השיפוטי, הזכות של נאשמים להליך הוגן וחובת רשויות אכיפת החוק לפעול בגדרי החוק”. לדברי סער, “אני רואה ערך רב הן בעיגון הכלל בחוק והן בהרחבתו. כפי שהתחייבתי במערכת הבחירות ועם כניסתי לתפקיד – אני מחויב לחזק את זכויות האזרח המתמודד בהליך המשפטי מול מערכות המדינה רבות העוצמה, וכך אעשה”.

עניין מרכזי

הצטרפו לאחרים והורידו עכשיו את האפליקצייה של ״עניין מרכזי״ לכל סוגי הטלפון הנייד (אפל או אנדרואיד) ותהנו מחדשות וסקופים חשובים בלבד בכל התחומים. זה כייף! http://web2application.com/w2a/sl.php?an=26230

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן