מבזקים

משרת חינוך מצופה להיזהר בהודעה לתקשורות שעיקרה ספין מיותר ומזיק

092E3DF9-C960-49EC-B472-260EBCD96250

הנה דוגמא מובהקת כיצד לאבד את אמון הציבור באמצעות הפצת ידיעה לתקשורת המטשטשת את המציאות, מעלימה באופן מתוחכם חלק מרכזי מן הנתונים ומייצרת חלופת אמת בלתי ראויה.

בשיעור הראשון שלי באוניברסיטה, המרצה נכנס לחדר ההרצאות ופתח כך: ״שלום לכם סטודנטים יקרים, הבוקר טבע אדם ומת באגם שהעומק הממוצע שלו הוא חצי מטר״. דממה באולם ואחר כך פרצי צחוק של מבוכה.
המרצה ניצל את ההפסקה המתודית עד תום ואז אמר: ״ככה זה בסטטיסטיקה. הכל תלוי באופן שבו מציגים את הנתונים ומפרשים אותם. עכשיו נתחיל ללמוד סטטיסטיקה״. היתר כבר היה הרבה פחות מצחיק והרבה יותר קשה.

אני מספר לכם זאת, גם כאיש תקשורת שעוסק בהעברת מידע המתווכת על ידי באופן ברור ואמיתי ככל האפשר. המורה שלי היא תמיד להסיר את הספין מכל מידע ולהעבירו לקורא / צופה / מאזין באופן הוגן ורב שכבתי.

ועכשיו לעצם העניין. שרת החינוך החדשה היא גם דוקטור, גם פוליטיקאית וגם אינטרסנטית. היא מגיעה עם יומרות מרחיקות לכת לחולל שינויים במערכת קשיחה ומסובכת, עתירת אינטרסים וקשה לניהול. אני מברך על הגעת שרה המבקשת לחולל שינוי. זה חשוב כי החינוך בישראל מצוי בהשוואה לעולם ולצורכי המשק בנסיגה מתמדת. הבעייה המרכזית היא רבבות עובדים מיותרים המקשה על תיפקודה של מערכת מינהלתית ביורוקראטית מטורפת לחלוטין. בנוסף, הניסיון הנואל לייצר שיוויון מזוייף בין מרכז לפריפריה, בין גאונים לקשיי הבנה, בין בנים לבנות, בין מוכשרים לבינוניים, בין חרוצים לעצלנים, יצרה ממוצע המצוי בהידרדרות מתמדת.

דווקא משום ששאשא ביטון מתיימרת להתנהלות אחרת מותר לדרוש ממנה להמנע מהודעות מן הסוג שפירסמה הרגע ושכל כולה כניבת דעת ואני אומר זאת גם כחבר נשיאות מועצת העתונות והתקשורת בישראל.

קיראו היטב את הטקסט הבא והשיבו על השאלות הפשוטות הבאות:
1. כמה תלמידים ניגשו לבחינה?
2. מה אחוז התלמידים שעמדו בה ברמה הנדרשת לתחילת לימודי הנהיגה המעשית?
3. האם המספר הגדול יותר של המצליחים בבחינה השנה עומד בפני עצמו או תלוי מספר הניגשים?
4. האם בליל הנתונים שפורסמו עולה בקנה אחד עם דברי השבח וההלל שמצוטטים מפי השרה או שמדובר רק בתעלול פירסומי מן הסוג שכה איפיין את השר הנורא הקודם שלעולם אינני מאמין לאף מילה היוצאת מפיו?
יש עוד כמה שאלות אבל בואו נקפוץ להודעה לעיתונות:

*משרד החינוך*
▬▬▬▬▬▬▬▬
*גידול של יותר מ- 25% בשיעור התלמידים שניגשו לבחינת התיאוריה (נהיגה עיונית) ועברו אותה בהצלחה*
▬▬▬▬▬▬▬▬
_המשמעות: עוד כ- 11,000 תלמידים עברו את הבחינה בהצלחה_

*שרת החינוך ד”ר יפעת שאשא ביטון:* לחינוך התעבורתי חשיבות רבה בהכנת התלמידים לחיים האזרחיים ובהקניית הרגלי נהיגה בטוחים. אני מברכת את התלמידות והתלמידים שעברו אותה בהצלחה. הלימוד שהם חוו לאורך השנה האחרונה העניק להם תשתית ידע שלא תסולא בפז. הלימוד אף העניק להם סט של ערכים חשוב שישרת אותם כמשתמשי דרך אחראיים, סובלניים ושומרי חוק. אנו נפעל כדי להרחיב את התכנית לכלל התלמידים בכיתה י’. אני מאחלת לתלמידים שיסעו בדרכים בטוחות”.
*****

כ- 40,000 מתלמידי כיתות י’ עברו בהצלחה (בציון 80 ומעלה) את מבחן הנהיגה העיוני (תאוריה), ויוכלו להתחיל בלימודי הנהיגה המעשית, לצורך קבלת רישיון נהיגה. לבחינה ניגשו תלמידי ותלמידות כיתות י’ במסגרת לימודיהם בתכנית לחינוך תעבורתי.

תכנית זו פועלת בבתי הספר התיכוניים במהלך השנים האחרונות כחלק ממטרות מערכת החינוך להקנות בידי התלמידים ידע וכלים לשמירה על בטיחות בדרכים והכרות מעמיקה ומקיפה עם חוקי התעבורה, הן כנהגים והן כהולכי רגל.

מאז החלה התכנית במערכת החינוך, חל גידול בהיקף של מאות אחוזים במספר התלמידים שניגשו לבחינה העיונית בנהיגה: בשנת 2018 ניגשו לבחינה ועברו בהצלחה כ-6,600 תלמידים, ואילו השנה ניגשו אליה ועברו אותה בהצלחה כ- 40,000 תלמידים. מדובר בגידול בהיקף של פי 6 במספר התלמידים שניגשו לבחינה ועברו אותה בהצלחה תוך פרק זמן של 4 שנים.

המבחן כלל 30 שאלות בנושאים המצויים בליבת החינוך התעבורתי, בהם: ציות לחוק, ניהול סיכונים, הסחות דעת, אחריות המשתמש בדרכים, תנאי הדרך, הכרת הרכב, מהירות, שליטה עצמית בנהיגה, ההבדלים בין נהיגה ביום לבין נהיגה בלילה. על מנת לעבור את הבחינה בהצלחה על התלמיד להשיג ציון העולה על 80

משרד החינוך*: https://tministry_of_education_in_israel
————
*דוברות והסברה משרד החינוך*

עד כן הודעת שרת החינוך. אגב, יכול להיות שאכן מדובר בהצלחה גדולה אמיתית אבל הסתרת הנתונים הבסיסיים המתחייבים בעת הפצת ידיעה כזו, אינם יכולים שלא לעורר תמיהות. לכן אני מוצא לנכון להזהירכם כדרך קבע מפני הספינולוגים המאיישים את משרדי הממשלה והפוליטיקאים כמו גם כל הגורמים האינטרסנטיים המעסיקים דוברים, יחצנים ואומני גניבת הדעת.
בקיצור, כך לא נוהגת שרת חינוך רצינית.

רמי יצהר Rami Yitzhar
עניין מרכזי
www.news-israel.net

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן