מבזקים

חסל סדר הצגה אוטומטית של תעודת זהות בפני שוטר רק כי ככה בא לו!

AD4C0C69-BCC0-49A5-8202-2594C6AD939B

לראשונה בתולדות המדינה, נכנס לתוקף שינוי מהותי בחוק המסדיר את זכויות הפרט מול התעמרות בלתי מנומקת מצד שוטר ברחוב. מעתה, לא יוכל עוד שוטר או בעל סמכות דומה לדרוש מאדם להזדהות ללא סיבה ממשית כדלקמן:

האפשרות הראשונה שבה ניתן לבקש תעודת זהות היא אם קיים צורך לבדוק תושבות או אזרחות של אדם מסויים. האפשרות השנייה היא אם צריך לברר פרט כלשהו שמופיע בתעודה. למשל, כדי לבדוק שקטין לא שותה אלכוהול, או כדי לבדוק את שמו של אדם שיש חשש סביר שהוא דרוש לחקירה, עבריין נמלט או נעדר.

המשטרה יכולה לבקש תעודת זהות בשביל להגיש עזרה לאדם השרוי במצוקה ושבירור זהותו נדרש לצורך הגשת העזרה. מצב נוסף שבו ניתן לבקש תעודת זהות הוא אם קיים חשש שבוצעה או עומדת להתבצע עבירה ויש אפשרות שאותו אדם מעורב בה. כלומר, אם התנהגותו של האדם מצביעה על מעורבות אפשרית כמבצע העבירה או כעד לה, או אם הוא נמצא במקום, בזמן ובנסיבות שניתן להסיק מהם שהוא נמצא שם למטרה אסורה או פסולה.

מהאגודה לזכויות האזרח, שהגישה את העתירה יחד עם ארגונים נוספים, מציגים שאלות נפוצות בעקבות העדכון הזה ועונים עליהן:

האם השוטר/ת חייב לומר לי למה הוא מעכב אותי ודורש ממני להזדהות?

כן. השוטר/ת חייב להבהיר לך את הסיבה שבגללה הוא מבקש ממך להזדהות.

האם מותר לי לדרוש מהשוטר/ת להזדהות בעצמו?

בהחלט, ויותר מכך – השוטר/ת חייב להזדהות לפני שהוא דורש ממך להזדהות.

מה אם השוטר/ת מתחקר אותי – מה אני עושה כאן, לאן אני הולך/ת וכו’?

אם אין לשוטר/ת יסוד סביר לחשוד שבוצעה או עומדת להתבצע עבירה, את/ה לא חייב/ת לענות.

מה קורה אם אין עליי תעודת זהות?

את/ה יכול/ה להזדהות באמצעות רישיון נהיגה או דרכון. אם אין לך שום תעודה, את/ה יכול למסור את מספר תעודת הזהות והשוטר יאמת את הפרטים מול המערכת הממוחשבת. שימו לב: מגיל 16 נשיאת תעודת זהות בכל מקום היא חובה, ואפשר לקנוס אותך על הפרת החובה. עם זאת, החוק קובע שניתן להציג את התעודה בתוך חמישה ימים, והקנס יבוטל.

מה קורה אם אני מסרב/ת להזדהות?

אם דרישת ההזדהות חוקית ועומדת בתנאים שנקבעו (יש צורך, השוטר הזדהה ונימק את הדרישה) – סירוב להזדהות עלול להיות עבירה של “הפרת הוראה חוקית”. במקרה כזה השוטר/ת יכול לעכב אותך ולקחת אותך לתחנת המשטרה, ואף להפעיל כוח לצורך כך.

האם לשוטר/ת או למאבטח/ת מותר לדרוש ממני להציג תעודת זהות בכניסה למקום ציבורי כמו קניון, קולנוע, תחנה מרכזית או תחנת רכבת?

כן. בכניסה למקומות ציבוריים מותר לשוטר/ת או למאבטח/ת לדרוש מאדם שנכנס להציג תעודת זהות. אבל בכל מקרה דרישת ההזדהות צריכה להתבצע באופן שוויוני ולא על בסיס השתייכות לאומית, אתנית וכדומה.

עניין מרכזי

הצטרפו לאחרים והורידו עכשיו את האפליקצייה של ״עניין מרכזי״ לכל סוגי הטלפון הנייד (אפל או אנדרואיד) ותהנו מחדשות וסקופים חשובים בלבד בכל התחומים. זה כייף! http://web2application.com/w2a/sl.php?an=26230

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן