מבזקים

הארץ: תלונות נערמות נגד יוסי כהן, איש המוסד וחביב משפחת נתניהו

20E28066-2257-44D5-9AD4-9A2A59F079B9

עיתון הארץ מפרסם כי

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בוחן כמה תלונות נגד ראש המוסד לשעבר יוסי כהן שעוסקות בעבירות מתחום טוהר המידות, ביטחון מידע ומינהל תקין.

התלונה הראשונה שהיועמ”ש בוחן נוגעת לפרשה שחשף גידי וייץ ב”הארץ”, ולפיה בעת שהיה ראש המוסד, כהן קיבל 20 אלף דולר במתנה מאיש העסקים ג’יימס פאקר ולא דיווח על כך. לפי הפרסום ב”הארץ”, ביוני 2016 הגיע פאקר לחתונת בתו של כהן ונתן לו שי של 20 אלף דולר במזומן.

החוק אוסר על עובד ציבור לקבל מתנות שאינן פעוטות ערך אלא במקרים חריגים, ואם הוא מקבלן עליו לדווח על כך. אחד הקריטריונים שלפיהם נקבע אם עובד ציבור רשאי לקבל מתנה מחבר הוא ההקשר שבו החלו היחסים ביניהם – אם החלו בשל תפקידו הציבורי של נבחר הציבור, או במנותק ממנו. בריאיון לאילנה דיין בתוכנית “עובדה” בחודש שעבר כינה כהן את המתנה “טעות בתום לב” ואמר שבכוונתו להחזיר את הכסף לפאקר.

נושא נוסף שמנדלבליט בוחן הוא מעורבות עבר של כהן בסכסוך עסקי בין יבואני הרכב רמי אונגר ומיכאל לוי על זיכיון ההפצה של רכבי קיה הקוריאנים בישראל. העובדה שלכהן היתה מעורבות בסכסוך התגלתה בעדות שמסר סגן מפקד סיירת מטכ”ל לשעבר אבירם הלוי בבית המשפט. הלוי סיפר כי בעת שהיה סגן ראש המוסד כהן פנה אליו וביקש ממנו להיפגש עם עו”ד דורי קלגסבלד, שייצג את אונגר. עוד התברר כי בין השנים 2011 ל-2013 אונגר תרם 1.1 מיליון שקל לבניית בית כנסת מול ביתו של כהן.

במכתב ששלחה לאחרונה תנועת “הצלחה” למנדלבליט וליועץ המשפטי של המוסד, ביקשה התנועה לקבל לידיה הסדרי ניגוד עניינים שנערכו לכהן בתקופת עבודתו במוסד. בפנייה נאמר כי “שני אירועים אלו (המתנה מפאקר וההתערבות בסכסוך בין לוי ואונגר, נ”ב) התרחשו בעוד כהן מכהן בתפקידו במוסד והם מעלים לכאורה שאלות כבדות של תקינות, מניעות, וחשש להפרת הדין”. התנועה הוסיפה כי “ככל שלא נערכו הסדרי ניגוד עניינים לכהן נבקש לדעת מדוע לא נערכו”.

גורם בטחוני אמר ל”הארץ” כי לכהן נערך הסדר ניגוד עניינים כאשר מונה לתפקיד ראש המועצה לביטחון לאומי (מל”ל), אולם מאז לא התבקש לעדכנו. מי שאחראי על הסדרי ניגוד העניינים של בכירי המוסד הוא הייעוץ המשפטי של המוסד ושל משרד ראש הממשלה.

תלונה שלישית שהיועץ המשפטי לממשלה בוחן בימים אלה נוגעת לפרשה שפרסם אתמול (שני) העיתונאי רביב דרוקר בחדשות 13. לפי הפרסום, כהן מסר מידע אסור בפרסום לדיילת שעמה הוא היה בקשר קרוב בשנתיים האחרונות לכהונתו. כהן מכחיש את הדברים. לדבריו, הוא לא עבר כל עבירה של ביטחון מידע ולא נמצא בקשר קרוב עם דיילת.

היועץ המשפטי לממשלה בוחן גם תלונות שלפיהן בריאיון של כהן ל”עובדה” פרסם ראש המוסד לשעבר מידע סודי. באותו ריאיון, שקיבל את אישור צנזורה, דיבר כהן, בין היתר, על המבצע של המוסד להשגת ארכיון הגרעין האיראני. את התלונות הללו נגד כהן הגישו למנדלבליט יוסי לנגוצקי, בכיר לשעבר בקהיליית המודיעין ויונתן ארנון, לוחם מוסד לשעבר.
ממשרד המשפטים נמסר כי הפניות שהתקבלו בעניינו של כהן “נבחנות כמקובל”.
כהן מסר כי לא קיבל כל פנייה מהיועץ המשפטי לממשלה.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן