יום שני, 8 במרץ 2021
כישלון מהדהד לטראמפ: איראן תתחמש בנשק רוסי וסיני

כישלון מהדהד לטראמפ: איראן תתחמש בנשק רוסי וסיני

אמריקה חוותה הלילה את אחת התבוסות החמורות והמבישות בתולדות ארה״ב. הסטירה המצלצלת תהדהד עוד זמן רב במסדרונות הבית הלבן וחייבת להטריד מאוד את נתניהו.

 

קבלת פנים צוננת ציפתה לשגריר הישראלי החדש באו״ם, גלעד ארדן. הלילה החליטה מועצת הביטחון שלא להמשיך את אמברגו הנשק על איראן. האמרקנים שיזמו את ההחלטה היו היחידים מבין המעצמות שתמכו בה.

 

בראש המתנגדים עמדו סין ואיראן אבל גם המעצמות האירופיות נמנעו כך שאפילו תדמיתית מדובר בניצחון דיפלומטי גדול לטהרן ובכישלון מהדהד לנתניהו למדינות המפרץ, לסעודיה וכמובן לדונאלד טראמפ.

 

טראמפ, הנאבק על קדנציה נוספת בבית הלבן, הצליח להסתכסך עם העולם כולו, כולל עם רוב האמריקנים. עתה נוכח פקיעת תקופת האמברגו לא היתה לו ברירה אלא לשלוח את שר החוץ שלו פומפאו לבקש את הארכת האמברגו אך התוצאה מבישה מבחינת האמריקנים לאחר שרק הרפובליקה הדומיניקנית תמכה בהצעה להמשכת החרם. אפילו בריטניה, צרפת וגרמניה נמנעו.

 

פרשנים בינלאומיים אומרים כי התבוסה האמריקנית הפעם היא מן המבישות בתולדות הדיפלומטיה האמריקנית. דונאלד שנבחר עם הסיסמא ״להחזיר את אמריקה לגדולתה״, כשל בכל הזירות ומציב את ארצו על סף התרסקות בתחומים מגוונים.

 

השר פומפאו והשגריר ארדן הגיבו בחריפות על התבוסה שתאפשר מעתה לאיראנים להתחמש ללא הגבלה בנשק קונבנציונאלי.

 

פומפאו יילל אחרי התבוסה: "מועצת הביטחון כשלה ולא עמדה במטרתה לפעול למען שלום וביטחון בינלאומי". על כך השיב שגריר סין באו"ם, ז'אנג ג'ון: "שוב ראינו שלחד צדדיות אין תמיכה ובריונות סופה להיכשל".

מועצת הביטחון ביזתה את טראמפ. 

וגלעד ארדן, שעוד בבידוד עם הגעתו לאמריקה צייץ: "החלטתה של מועצת הביטחון היא בושה. במקום להרשות למשטר הטרוריסטי בטהרן להחזיק בנשק קטלני, היא הייתה צריכה להמשיך בסנקציות".

 

.

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםיונה יהב בריאיון ל- MerkaziTV: כך היפלתי את עצמי וגם – חיפה בסכנת הרס ממשית
המאמר הבאשדרות: פצוע קל מרסיסי כיפת ברזל
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.