בלעדי: כישלון מהדהד לחיסון הישראלי של המכון הביולוגי

אין דרך נעימה לומר את האמת זולת את האמת עצמה והמהדהדת: השקעות עתק  היקף אדיר לתקציב הישראלי ירדו לטימיון. המכון הביולוגי הישראלי השייך למשרד הביטחון כשל בנסיונו לפתח, להכין ולהשלים את הכנתו של חיסון ישראלי לקורונה.

 

בעקבות הכישלון המהדהד בבחינת המוצא בידי החברת מרק המובילה בעולם בתחום ייצור חיסונים בטכנולוגיה המיושנת שישראל ניסתה לחולל, הופסקה הפעילות.

 

נתניהו ונפתלי בנט שרצו להשוויץ, להצטלם ולדווח בחזה מנופח על ההישג הישראלי העתיד כביכול, הצטמקו ונאלמו עכשיו. יש לקוות שהציבור יקבל ביום מן הימים את הפרטים כמה זה עלה לנו.

 

פרופסור סיריל כהן מאוניברסיטת בר אילן שהיה חלק מהפרויקט יחד עם עשרות מומחים ישראליים ממכוני מחקר, מוסדות אקדמיים ותחומים נוספים, מגלה היום לראשונה על דבר הכישלון.

 

בראיון לוואינט אמר פרופסור כהן הין היתר:

״מדובר בחדשות לא טובות מבחינת המכון הביולוגי וישראל. מבחינה מסוימת, כן, יש פה איזושהי בעייתיות, כי היינו מצפים לראות משהו שייתן תגובה מאוד טובה. בחברת מרק ראו, לדוגמה, שהזרקה לתוך השריר היא לא מה שצריך לעשות. נראה שאצלם זה עובד פחות טוב. למרק אין זמן למצוא עוד פתרונות, אבל אני חושב שהמכון הביולוגי יכול לתקן את זה. לדוגמה, אם עד היום אמרו אנשי המכון הביולוגי שהם רוצים שתהיה רק זריקה אחת, אז אולי אפשר לשקול שתי זריקות, וזה יעזור. בכל מקרה, מדינת ישראל צריכה את התשתית הזאת, כי אנחנו לא יודעים מה יהיה במגפה הבאה".

.

החיסון שישראל כשלה בו  מבוסס על וירוס פעיל שנחשב בלתי מזיק לבני אדם ושהונדס כך שהמעטפת שלו תכיל את החלבון של נגיף הקורונה. כרגע החיסון של פייזר נחשב לעדיף מכולם אם כי קיים חשש רציני שבתוך זמן לא ארוך יהיה צורך לעדכן אותו כדי שיתמודד בהצלחה עם זנים חדשים של הנגיף. בישראל מעריכים כי אפשר שיתפתח ווריאנט ישראלי מקומי העמיד לפייזר. בכל מקרה, החיסון הכפול שניתן למיליוני ישראלים תקף לחצי שנה בלבד גם זאת לא כולל גרסאות חדשות הצצות לעיתים בעולם.

חברת מודרנה, שגם החיסון שלה נחשב יעיל הודיעה היום כי היא כבר עוסקת בשיפור המוצר שלה כך שייענה על הצרכים מול הגרסאות שחדשות של הנגיף.

.

ועוד בשורה רעה: ארגון הבריאות העולמי מזהיר נשים בהיריון לא להעז להתחסן במוצר הנוכחי של מודרנה.

המומחים גם מזהירים כי מי שחושב שיימצא חיסון פלאים ניצחי טועה וחי באשליות. ההערכה היא שמה שהיה לא בקלות יחזור לחיי השגרה של מיליארדי תושבי כדור הארץ.

.

עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםמדיניות נתניהו זורעת תחלואה גואה ומוות מחריד
המאמר הבאדרישה שישראל תחדל למכור נשק למליציה הפרטית של שליט אוגנדה
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.