מבזקים

מה לעשות כשהקבלן אינו מוכן לתקן ליקויי בניה בדירה חדשה?

חוק מכר דירות המונהג במדינת ישראל הינו חוק המסדיר בתוכו את כל היבטי ההתקשרות המשפטית שבין המעורבים בעסקת המכר (רוכש הדירה מצד אחד ומוכר הדירה מצד שני). במקרים בהם מדובר בדירה חדשה, המוכר הינו הקבלן ו/או היזם העומד מאחורי הבנייה. על פי החוק, בכל אותם מקרים בהם בשטח הדירה מתגלים ליקויי בנייה, רשאים רוכשי הדירה להטיל את האחריות על תיקון הליקויים על הקבלן/יזם אשר מכר להם את הדירה.

 

מהם ליקוי בניה?

 

ליקוי בניה הם למעשה הגדרה כללית למגוון רחב של סוגי ליקויים העלולים להופיע בשטח הדירה החדשה. ליקויים אלו נובעים בהיעדר תכנון נכון ו/או ביצוע רשלני של עבודות הבנייה השונות בשטח הדירה והמבנה. בין יתר סוגי הליקויים הנפוצים ביותר בדירות מגורים חדשות בישראל תוכלו למצוא ליקויים כגון: הופעת סימני רטיבות לאחר גשם ראשון ומשמעותי, הופעת סדקים בקירות הדירה (פנים וחוץ), ליקוי תכנון במערכות הניקוז והאינסטלציה וליקויים נוספים.

סוגי הליקויים השונים מסווגים לרמות ליקוי שונות בהתאם לסוג ואופי הליקוי המתגלה בדירת המגורים החדשה.

 

מהי תקופת הבדק?

 

תקופת הבדק הינה התקופה שבין כניסת הדיירים לדירה החדשה לבין הרגע בו הם נחשפים לליקוי הבנייה המופיע בשטח הדירה. במהלך תקופה זו (המשתנה בהתאם לסוגי הליקויים השונים), מלוא האחריות בנוגע לתיקון הליקוי מוטלת על הקבלן/יזם. במהלך תקופת הבדק, רשאים הדיירים (רוכשי הדירה) להגיש בקשה ישירה לקבלן/יזם הפרויקט המפרטת את דרישתם לתיקון הליקוי. במקרים בהם הקבלן/יזם מתנער מאחריותו רשאים הדיירים להגיש את הבקשה לבית המשפט לצרכי ניהול מאבק משפטי אל מול הקבלן/יזם.

בכל אותם מקרים בהם תיקון הליקוי איננו סובל דיחוי, אנו ממליצים לכם לתקן את הליקוי על חשבונכם ולצרף לכתב התביעה העתידי כנגד הקבלן את כל הוצאות התיקון.

 

כיצד תוכלו להימנע מקבלת דירה חדשה עם ליקוי בנייה?

 

אחת מההמלצות היעילות ביותר עבור כל אחד ואחת מביניכם העתיד לקבל מפתח לדירתו החדשה מהקבלן/יזם היא לפנות לשירותי חברות המתמחות בביצוע בדק בית וביקורת מבנים. חברות אלו מאפשרות לכם ליהנות מהלכי בדיקת דירה חדשה במסגרת שירותי בדק בית הכוללים בין היתר בדיקת דירה מקבלן. במהלך הבדיקה, מתבצעות בשטח הדירה מספר בדיקות לצרכי איתור נזילות ואיתור ליקוי בניה ותכנון כאלו ואחרים. שירות מקצועי זה יכול לחסוך לכם לא מעט כאבי ראש ומפח נפש.

את שירותי בדק בית על ידי חברה מקצועית העוסקת בתחום, תוכלו לקיים גם לאחר איתור הליקוי לאחר כניסתכם לדירה. במקרים אלו, דו”ח ממצאי הבדיקה מהווה אסמכתא משפטית אותה תוכלו להציג במסגרת ניהול הליכי התביעה אל מול הקבלן במידה והוא יסרב להכיר באחריותו לתיקון הליקויים השונים המופיעים בשטח הדירה.

עומדים להיכנס לבית חדש? איתרם ליקוי בניה בדירתכם החדשה? זה הזמן לפנות לשירותי חברות המתמחות בביצוע שירותי בדק בית לאיתור ליקוי בניה.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן