מבזקים

אילו שיטות קיימות לאיטום מרפסת מרוצפת?

בבתים ודירות רבים בישראל ניתן למצוא כיום מרפסות מרוצפות, המהוות המשך ישיר של פנים הבית ומציעות משטח נוסף ופתוח בו ניתן להשתמש לרוב לאורך כל ימות השנה.

ברבים מן המקרים נוצר בשלב זה או אחר הצורך באיטום המרפסת, בין אם מדובר באיטום ראשוני של מרפסת שזה עתה נבנתה ובין אם באיטום מרפסת קיימת בה המים חודרים מבעד לריצוף או ממקומות מסוימים אחרים דוגמת הפאנלים המחברים את הקיר לרצפה. בעוד עבור מקרים שונים מתאימות שיטות איטום שונות, חשוב להכיר את השיטות העיקריות והמומלצות ביותר עבור איטום גג ומרפסות מרוצפות –

 

איטום אשר אינו מצריך לפרק את הריצוף

 

במקרים בהם ניתן להימנע מפירוק שכבת הריצוף במרפסת, כמובן שעדיף לעשות זאת – בעבודה תהיה הרבה יותר מהירה, פשוטה וזולה. שיטת איטום זו מתאפשרת במקרה בו המים אינם חודרים ישירות דרך הרצפות עצמן. במקרים אלו, יש לבצע קודם כל בדיקה יסודית וקפדנית של המרפסת על מנת להבין את מצב האיטום הקיים בין הרצפות ובין הרצפה לקירו, לזהות מקומות בעייתיים וכו’. לאחר מכן, מבצעים ניקוי יסודי ומעמיק של שכבת הריצוף ושל החריצים שבין הרצפות.

בשלבים הבאים אוטמים את כל המקומות הרלבנטיים באמצעות רובה איפוקסית. חשוב להבין כי איכות האיטום הנ”ל תלויה ישירות באיכות הניקוי המקדים לביצוע האיטום.

לאחר הנחת שכבת האיטום החדשה מבצעים ניקוי נוסף (הפעם של שאריות הרובה שהצטברו) ולאחר מכן מצפים את רצפת המרפסת כולה בחומר ייעודי ושקוף, המבוסס על פוליאוריתן טהור. חומר זה מספק שכבת הגנה, איטום ובידוד נוספת וגם מספק ברק מסוים אשר יוצר מראה מחודש למרפסת כולה.

 

איטום המצריך פירוק של שכבת הריצוף

 

במקרים רבים אין ברירה אלא לפרק את שכבת הריצוף על מנת להגיע לשכבת האיטום שמתחתיה. גם כאן, ההחלטה אם קיים צורך לפרק את שכבת הריצוף או לא צריכה להיעשות על ידי אנשי מקצוע מהתחום, לאחר ביצוע בדיקה יסודית.

איטום זה ייעשה כמובן בתהליך ארוך יותר מאשר במקרה בו אין צורך לפרק את הריצוף. שלבי האיטום יכללו את פירוק הרצפות, בדיקת שיפועים במרפסת, יציקת חגורת בטון אטומה מתחת לריצוף אשר תשמש בתור סף הפרדה, מריחת פריימר ביטומני והתקנת מערכת איטום כפולה המורכבת מיריעות ביטומניות. לאחר מכן תרוצף המרפסת מחדש.

 

 

עדיף לאטום כהלכה לפני הנחת הריצוף

 

כמובן שהאפשרות הטובה והמועדפת ביותר עבור איטום מרפסות היא לבצע איטום יסודי ואיכותי בטרם מניחים את הריצוף בפעם הראשונה. זה כמובן רלבנטי עבור מי שבונה את המרפסת לראשונה, ויכול לוודא כי מתחת לשכבת הריצוף תונח שכבת איטום איכותית, מה שיבטיח לו שקט למשך שנים רבות קדימה. גם כאן, עבודה איכותית ומקצועית היא תנאי מקדים לאיטום איכותי אשר באמת יחזיק מעמד לאורך זמן.

 

לסיכום, על מנת להבין מהי שיטת האיטום הטובה והמתאימה ביותר עבור המרפסת המרוצפת שלכם, יש להבין קודם כל מהו מקור הנזילה, ובהתאם לכך האם קיים צורך לפרק את הריצוף או לא. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות בדיקה של אנשי מקצוע המתמחים באיטום גגות ומרפסות מרוצפות.

 

המאמר באדיבות חברת איטום פז המבצעת מגוון עבודות בתחום האיטום.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן