מבזקים

בלעדי: ליברמן החליט – ממשלה בכל מחיר

ל״עניין מרכזי״ נודע כי אביגדור ליברמן החליט לאחר התייעצות עם גורם חוץ, למנוע סיבוב בחירות נוסף, זאת לאחר שנתניהו התחייב כי ייצא לנבצרות וינטוש את תפקידו במחצית הראשונה של שנת 2020. איבט צפוי להודיע על החלטתו בשבוע הבא.

 

ההחלטה האמיתית מוטלת עכשיו לפיתחה של רשימת כחול לבן ובעיקר בפניו של יאיר לפיד. ל״עניין מרכזי״ נודע כי בני גנץ וגבי אשכנזי מצדדים בכניסה לממשלת אחדות בעיקר עם התחייבות פומבית של ליברמן ואריה דרעי כי לא יאפשרו לנתניהו המשך כהונה מעבר לחצי שנה. בוגי יעלון, המתעב את נתניהו יותר מכל אדם אחר בפוליטיקה הישראלית, מתנדנד עם נטייה להסכים למהלך אבל מי שעדיין מתנגד באופן היותר נחרץ הוא יאיר לפיד, בעיקר כי הוא מוחזק כבן ערובה בידי חבר הכנסת עופר שלח. שלח, שנתניהו מנע את מינויו לתפקיד יושב ראש ועדת החוץ והביטחון, הוא שונא נתניהו ומצידו שהכל יתרסק רק לא לאפשר להתפשר משהו שיכול להיחשב להצלחה לביבי. לפיד בבעיה. הוא שבוי בידי שלח ומתקשה להזיזו מעמדתו.

 

השבועות האחרונים שבהם לכאורה לא חלה התקדמות דווקא הניבה שינויי עמדות משמעותיים: נתניהו הבין שזמנו עבר אבל הוא משחק על זמן והצליח לחלץ לא יותר מכמה חודשים. מניסיונו הוא יודע שעל פי הסיפור היהודי הידוע, לפעמים כל עכבה לטובה ובחלומו עד לסיום מחצית השנה הזו או שהפריץ ימות או שהכלב ימות והוא ישאר איכשהו בבלפור לנצח. מיהו הפריץ ומיהו הכלב – תחליטו בעצמכם.

 

ההתלבטות של לפיד אינה פשוטה הואיל וליברמן הצליח לייצר התרחקות מאשמה אישית לסבב בחירות נוסף בעוד ששבוע נוסף בקמפיין הנגטיבי הנוכחי שמיוצר בתיחכום נגד כחול לבן עלול להזיק לרשימה באופן משמעותי בבחירות שאם יתקיימו, הן עשויות להתקיים ב-25 בפברואר. הגילויים היום בעניין הנתונים השיקריים שבהן הלעיט הצבא את הכנסת והציבור בעניין המספר המופרך של החרדים שלכאורה מתגייסים, מכניסים את ליברמן לפינה הואיל ויתקשה להצטרף לממשלת ימין צרה עם החרדים כשמתברר שכל עניין הגיוס החרדי הוא ישראבלוף גמור בחסות נתניהו.

 

גם נפתלי בנט חטף סנוקרת כואבת שתידבק בו לנצחאחרי שהתברר כי השנים שבהן כיהן כשר חינוך היו איומות ונוראיות מבחינת התוצאות בשטח. החינוך הידרדר, הפערים העמיקו והרמה שהתרסקות מוחלטת. מפלגתו של בנט מתנדנדת ונוכח הנתונים הללו הסיכוי שמפלגתו תעבור את אחוז החסימה קטנה מאוד. במצב כזה בנט ושקד ירצו גם הוא קואליציה בכל מחיר.

 

אז נכון ששבוע הוא נצח בלוח שנה פוליטי, אבל על פי המסתמן עתה בסופו של דבר צפוי להתמשש המתווה שעליו דיווחנו לראשונה כאן ב״עניין מרכזי״ ולפיו תקום ממשלת אחדות בתמיכת 88 חברי כנסת כשנתניהו ממשיך עוד חודשים ספורים ואז יוצא לנבצרות ובעצם לקץ הקריירה שלו. בני גנץ יהיה ראש ממשלה למשך שנתיים ונציג הליכוד ביתרת הזמן.

 

 

על פי דיווחים שונים הושגו הסכמות עקרוניות במספר נושאים ואפשר שלראשונה באמת תהיה כאן ממשלת אחדות מתפקדת וראויה בשנים הקרובות.

 

רמי יצהר

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן