מבזקים

מחויבות חוקית: מה בעצם ביטוח חובה לרכב מכסה?

אחד מסוגי הביטוחים הנפוצים והמוכרים ביותר לכולנו הוא ביטוח חובה לרכב, אולי מפני שאכן מדובר בביטוח בו מחויבים כל בעלי הרכבים במדינה באשר הם. אין עוד יותר מדי פוליסות ביטוח שונות אשר החוק במדינה מחייב אותנו לרכוש אותן, מה שהופך את ביטוח החובה לרכב לביטוח מיוחד במינו. בעוד נהגים ונהגות באשר הם מודעים (בתקווה…) לחובה זו המעוגנת בחוק, רבים אינם מבינים על מה ולמה הם מחויבים ברכישת ביטוח זה. במה הוא שונה ונבדל מביטוחים אחרים? מדוע ביטוח דירה או רכוש אינו חובה, אך ביטוח רכב כן? על מה בעצם מכסה ביטוח חובה לרכב ומדוע מדובר בדרישה רשמית ומוחלטת מטעם המדינה?

 

כיסוי נזקי גוף לכלל הנפגעים הפוטנציאליים – ביטוח חובה לרכב

 

בניגוד לביטוח מקיף או ביטוח צד ג’, הנכללים גם כן תחת הקטגוריה של ביטוחי רכב אך אינם מהווים חובה על פי חוק, ביטוח חובה הוא ביטוח המכסה על נזקי גוף אשר עלולים להיגרם כתוצאה מהשימוש ברכב. בעוד ביטוחי רכב אחרים מכסים גם ובעיקר על נזקים לרכוש  (ביטוח מקיף מכסה נזקים לרכב שלנו, ביטוח צד ג’ מכסה נזקים שאנו עלולים לגרום לרכב של אדם אחר וכו’), ביטוח חובה מכסה נזקי גוף פוטנציאליים, ואלו עלולים להיות גבוהים ביותר. גם תאונה קלה יחסית עלולה לגרום לפגיעות גוף חמורות, או לכאלו המצריכות טיפול אינטנסיבי וארוך טווח, ניתוחים ושאר טיפולים רפואיים אשר עלותם אינה זניחה כלל וכלל.

 

ביטוח חובה לרכב מכסה כאמור נזקי גוף שעלולים להיגרם לכלל המעורבים הפוטנציאליים – לנהג הרכב עצמו, לנוסעים הנמצאים עימו ברכב, לנוסעים והנוהגים בכלי רכב אחרים על הכביש אשר עלולים להיפגע בתאונה משותפת הולכי רגל המהווים נפגעים פוטנציאליים גם כן.

 

פגיעה קטנה עלולה להתבטא בהוצאות רפואיות עצומות – ביטוח רכב חובה

 

מכיוון שבכל פעם שאנחנו עולים עם הרכב שלנו על הכביש עלולה להתרחש תאונה כזו או אחרת (ואלו אכן מתרחשות מדי יום בכבישי הארץ), הסיכוי שנהיה מעורבים בסיטואציה בה מוטלת עלינו אחריות לפגיעות גוף שלנו או של אנשים אחרים אינו סיכוי אפסי. גם תאונה קלה יחסית ופגיעה קטנה ומידית אשר נוצרה כתוצאה מחוסר תשומת לב רגעי מבחינתנו, עלולה לגרום לפגיעת גוף אשר עלות הטיפול בה בקלות תרקיע שחקים ותגיע למחוזות בהם איננו מעוניינים להיות. במקום שנהיה משועבדים עכשיו במשך שנים לתשלום העלויות הרפואיות הללו, ביטוח החובה יכסה אותנו ממצב בלתי נעים זה.

וזוהי בדיוק הסיבה להיותו של ביטוח לרכב בסיסי ביטוח “חובה” – המדינה לוקחת על עצמה לוודא כי אף נהג לא ייקח על עצמו את הסיכון לכך שיהיה אחראי לתשלום התביעה האפשרית וההוצאות הרפואיות השונות שלו או של אדם אחר אשר עלולים להיפגע כתוצאה מתאונה בה מעורב רכבו. במילים אחרות – ביטוח חובה לרכב הוא בעצם מנגנון הגנה שהמדינה גורמת לנו להחיל על עצמנו, ועל כל מי שנוהג ברכב שבבעלותנו.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן