מבזקים

איך לנצח את השיעול בכל עונה

בשיתוף פרמה גורי
 
שיעול יכול לגרום לאי נוחות מתמשכת ולבשר על מחלה קרבה ולעיתים הוא גם השאריות שנותרו ממחלת חורף חיידקית או ויראלית. שיעול הוא אומנם רפלקס טבעי של הגוף שנועד לשחרר ריר או גורם זר שמפריע לנשימה, אבל שיעול מתמשך הופך למטרד רציני. כיצד תזהו מאיזה שיעול אתם סובלים – שיעול עם ליחה או שיעול יבש, מה קורה עם שיעול הריון ואיך מתמודדים? כל התשובות לפניכם.
 
יבש או רטוב? זו השאלה!
 
האבחנה בין סוגי השיעול השונים קריטית לטיפול שיעול. נהוג להבחין בין שיעול עם ליחה המכונה שיעול רטוב שהוא שיעול פונקציונאלי היות ומטרתו היא לנקות את מערכת הנשימה מהריר המצטבר בריאות שבחזה. הליחה המצטברת בחזה עולה בעיקר בעת שכיבה ולכן, הסובלים משיעול זה משתעלים יותר בשעות הלילה והשיעול מקשה מאוד על השינה. שיעול זה נוצר היות ומערכת הנשימה שלנו מרופדת בקרום רירי ששומר עליה, אך כתוצאה מזיהום הגוף מייצר ריר בכמות בלתי רבה מהרגילה דבר המקשה מאוד על התפקוד.
שיעול יבש לעומתו, אינו שיעול אפקטיבי, הוא מכאיב באזור החזה, יבש, מגרד ועקצץ, גורם לעיתים לצרידות.
 
הגורמים לשיעול מכל סוג הם מגוונים כאשר הם עשויים להיווצר עקב חשיפה לזיהום סביבתי, בעיות במערכת העיכול, זיהום בדרכי הנשימה, אך רוב האנשים סובלים משיעול בעקבות צינון, שפעת או מחלה. לעיתים מדובר גם בתופעת לוואי עקב נטילת תרופה כלשהי.
 
נשים בהריון סובלות במיוחד משיעולים המקשים על השכיבה וכן בעת ההריון המערכת החיסונית חלשה יותר. אומנם שיעול לא נקשר במחקרים כתופעה המסכנת את האם והעובר, אבל כדאי כמובן לטפל בשיעול כדי לעבור את תקופת ההריון בנחת.
איך מפסיקים את השיעול?
בשלב הראשון, כדאי לגשת לרופא כדי לאבחן את סוג השיעול ובמיוחד אם השיעול הוא רק סימפטום אחד מבין מערכת שלמה של תסמינים כמו כאבים בחזה, נזלת, כאבי ראש, קוצר נשימה המקשים על התפקוד היומיומי ודורשים אבחנה רפואית לשלילת בעיה רפואית.
יש לקחת בחשבון שאם מדובר בווירוס יתכן מאוד שהשיעול יימשך גם הרבה אחרי שמבריאים מהמחלה עצמה ולכן, כדאי להקל על השיעול בדרכים שונות.
אם השיעול נלווה לנזלת, כדאי לשמור על ניקוי תעלות האף באמצעות תרסיס מי מלח, להשתמש גם במחולל אדים. אין ספק שלחיזוק המערכת החיסונית חשיבות רבה בהתמודדות עם שיעול ולכן, ההמלצה הרווחת היא להעשיר את התפריט התזונתי במיוחד לאור הממצאים בבדיקת דם המצביעה על חסכים תזונתיים. סירופ סמבוק שחור יכול מאוד לעזור בחיזוק המערכת במינון הנכון וכן שימוש בסירופ לשיעול המבוסס על צמחים שהוכחו כמסייעים לכל סוג שיעול, בין אם יבש או רטוב, כמו למשל, תמצית עלי לחך, שמן אקליפטוס, לימון וכוכב אניס. כאשר מדובר בנשים בהריון יש לוודא שהסירופ בטוח לשימוש בעת ההיריון, רצוי עשוי מרכיבים טבעיים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן