מבזקים

רשלנות נתניהו מכניסה 100 אלף ישראלים לבידוד באיחור שערורייתי

שר הבריאות בנימין נתניהו פישל בענק! בגלל רדלנותו והאיחור בצעדים שהיה צריך לנקוט עד לאחר הבחירות, מוכנסים עתה כ-100 אלף ישראלים לבידוד. זה קורה אחרי שהווירוס כבר נמלט מסוגרו. עתה קיימת סכנה מוישית להידבקות של מאות אלפים בקורונה.

.

מדינת ישראל נכנסה באיחור שערורייתי רק לאחר הבחירות למהלך בלימה במטרה למנוע את התפשטות הקורונה למימדים מבהילים. בין הצעדים הננקטים: הכנסה לבידוד של המגיעים לארץ גם ממרבית מדינות אירופה.

 

בנוסף, מתבטלים, נידחים או משתנים אירועים פומביים שונים. החל ממשחקי ספורט וכלה באירועי פורים וכינוסים נוספים. ביטול כניסת קהל או הגבלתו לאירועים שונים מגיעים אחרי שנער שחלה בקורונה נכח במשחק כדורגל בבלומפילד.

 

משרד הבריאות פירסם נהלים, אזהרות והצראות. במקביל נערכת המערכת להכנסת אלפים להסגר ולבידוד ולהטלת הגבלות קיצוניות עד כדי הטלת עוצר.

 

 

קורונה מתפשטת בגלל רשלנות שערורייתית של שר הבריאות נתניהו. 

.

משרד הבריאות פרסם הודעה המפרטת את 11 הצעדים של משרד להתגונן בפני הקורונה:
.
1. ישראלים השבים מ- צרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד אוסטריה יחויבו בבידוד בית למשך 14 יום, ההחלטה רטרואקטיבית מיום עזיבת היעד.
2. זרים ממדינות אלו לא יוכלו להיכנס לישראל, אלא עם יציגו יכולת מוכחת לבידוד בית. ישום החלטה זו יכנס לתוקף בימים הקרובים.
3. איסור גורף לקיום כנסים בינלאומיים בישראל.
4. תושבי ישראל השבים מכינוסים בינלאומיים בחו״ל– יחויבו בבידוד בית 14 יום.
5. עובדי מערכת הבריאות – איסור גורף לצאת לחו”ל.
6. חל איסור לקיים אירועים המוניים והתקהלויות מעל 5,000 איש.
7. חל איסור השתתפות בהתכנסויות מעל 100 איש , לאנשים שחזרו מכל יעד בחו״ל
ב 14 הימים האחרונים.
8. המלצה לנציב שירות המדינה לאסור באופן גורף יציאות עובדים לחו”ל.
9. המלצה לבני 60 ומעלה ולבעלי מחלות רקע כרוניות כגון מחלות לב , סכרת ,יתר לחץ דם , מחלות נשימתיות או דיכוי חיסוני , להימנע מהתקהלויות וממגע עם אנשים ששבו מכל יעד בחו״ל או בעלי תסמינים או אנשים החשודים כחולים.
10. תיירים ששהו באיראן, עיראק, סוריה, לבנון (ב-14 יום האחרונים) לא יורשו להיכנס.
11. משרד הבריאות ממליץ להקפיד הקפדה יתרה על היגיינה ולהימנע מלחיצות ידיים.

.

בנוסף, רבנים הורו לחדול לנשק מזוזות. רופאים מציעים להמנע לחלוטין ממגע עם אנשים זרים, לשטוף ידיים לעיתים קרובות ולהתרחק ממקומות הומים.

.

ראש הממשלה נתניהו מסר בתום התייעצות בנושא:

.

“אני סיימתי עכשיו, יחד עם שר הבריאות והצוות המקצועי, דיון נוסף לגבי הטיפול שלנו במשבר הקורונה. אני אומר “משבר” אבל צריך להבין, אנחנו בעיצומה של מגפה עולמית. לא קוראים לזה כך, אבל זו האמת וצריך להגיד אותה. ייתכן שהיא מן המסוכנות ביותר של המגפות הללו שהיו במאה השנים האחרונות. אבל ישראל נמצאת במצב הטוב ביותר מכל המדינות האחרות, יחד עם עוד 2-3 מדינות במערב.

.

אנחנו נמצאים במצב טוב יותר כי מלכתחילה אני הנחיתי על מדיניות של היערכות יתר ולא היערכות חסר. נאלצנו לנקוט בצעדים נוקשים, אפילו נוקשים מאוד, כדי להאט את קצב ההתפשטות של המחלה בישראל, ואכן כך קרה. אנחנו נקטנו גם במדיניות של בידוד נרחב ובדיקות נרחבות, שמדינות רבות לא עשו כך. נאלצנו גם לנקוט צעדים לגבי טיסות ולגבי השבים מחוץ לארץ.

.

אני רוצה לתת לכם דוגמה אחת חשובה, הדוגמה הזאת היא איטליה. איטליה, שהיא מדינה מתקדמת מאוד, קצב ההתפשטות בה הוא גדול מאוד, ואני חייב להגיד שיש שם קצב תמותה של בין ארבעה לחמישה אחוז, וקצב של מקרים קשים של כעשרה אחוז. זו איטליה והיא מדינה מתקדמת.

.

כשהנחנו את כל מי ששב מאיטליה להיכנס לבידוד עצמי של 14 ימים, צפינו את פני הדברים.

.

היום אנחנו ננקוט בצעדים נוספים דומים, עשרה צעדים ועוד. למשל בדרישה מכל הישראלים הבאים מהמדינות הבאות – מצרפת, גרמניה, שוויץ, ספרד ואוסטריה – להיכנס לבידוד עצמי של 14 יום. ויש גם צעדים נוספים שתכף נכריז עליהם.

.

אני רוצה להבהיר שאנחנו במצב של שליטה באירוע. דווקא בגלל זהירות המשנה שאנחנו נוקטים וצעדים שיפורטו היום, וגם בגללכם אזרחי ישראל. בסך הכל, אזרחי ישראל מאוד ממושמעים ונוקטים ונשמעים להערות שלנו. אתם רואים גם שנקטנו בצעדים יוצאי דופן, כמו קלפיות נפרדות, על מנת לבודד כמיטב יכולתנו את הנגיף מכלל האוכלוסיה. אנחנו נדרוש את ההמשך וגם נבקש את ההמשך מכם.

אני נותן דוגמה אחת והיא חשובה, צריך להקפיד הקפדה אדירה על היגיינה אישית. זה אומר לעשות דבר שהוא נגד האופי שלנו ונגד הטבע האנושי, נגד הטבע שלנו כעם וכחברה – להימנע מלחיצת ידיים. אני לוקח על עצמי להיות הראשון שאומר לכם: פשוט לחדול מלחיצת יד, כפי שאני עושה. אין ברירה, אתם יכולים לאמץ את השיטה ההודית, אתם יכולים להגיד “נמסטה”, או אפשר להגיד “שלום”. אבל תמצאו את הדרך, כל דרך, להימנע מלחיצות יד ודברים אחרים שיבקשו ממכם כאן משרד הבריאות.

אני רוצה להגיד שהצוות כאן עובד בצורה יוצאת מן הכלל, וכפי שאתם רואים אנחנו עובדים גם לרוחב החברה ולרוחב הכלכלה.

.

הריכוז של המאמץ הוא במשרד הבריאות, אבל כל משרדי הממשלה, כל אגפי הממשל וגם מד”א עובדים בצורה יוצאת מן הכלל. אם נמשיך לפעול כפי שאנחנו עושים, וכך נמשיך מידי יום, אפילו מידי שעה, לעשות את ההיערכות הנכונה – היערכות היתר, אנחנו נוכל לטפל במשבר הזה ולצלוח אותו כפי שאנחנו צולחים אותו כרגע יותר טוב כמעט מכל מדינה אחרת”.

.

 

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן