מבזקים

שר החוץ אשכנזי מרגיע את המלך הירדני עבדאללה

34BCEADD-7D8F-4D09-B3C7-CDF04F8B8216

שר החוץ, גבי אשכנזי, חנך את כהונתו בדברי הרגעה למלך עבדאללה המודאג מאוד מן האפשרות שנתניהו ינסה לבצע סיפוח של חלקים מן ההתנחלויות בגדה.

 

אשכנזי נשא דברים בטקס חילופי שרי החוץ ובין היתר אמר:

 

*

״תחושת שליחות מלווה אותי היום בכניסתי לתפקיד שר החוץ של מדינת ישראל.
אני מתייצב לתפקיד הזה ברגשי כבוד ואחריות באחת התקופות המורכבות בזירה הבינלאומית והאזורית.
כל חיי שירתתי את המדינה שלנו – וקיבלתי ממנה יותר מאשר נתתי.

את מדי הצבא החלפתי בחליפה, אך השליחות נותרה בעינה – לשרת את ישראל ואזרחיה. יש מי שאוחזים עדיין על משמורת ההדק בצה”ל, ובזרועות המודיעין, וישנם אחרים ואנו מובילים בתוכם, שתפקידם לעשות הכל כדי שלא יופעלו כלי המשחית והמלחמה.

.
״חובתה של ממשלה ששולחת את בניה ובנותיה למשימות לאורך הגבולות ומעבר להם – לוודא שהיא עושה הכל על מנת להרחיק מלחמה ולקרב כל סיכוי לשלום.
אני רואה במשרד החוץ חלק בלתי נפרד ממערך הביטחון הלאומי של מדינת ישראל ובאנשיו “לוחמים ללא מדים”.

 

״בתקופת משבר הקורונה – שהיכה בכל העולם – המשרד ואנשיו עמדו בחזית המאבק במגפה. אנשי שירות החוץ השאירו את הנציגויות פתוחות ולא חדלו מעבודתם למען אזרחי ישראל. גם במקומות הקשים ביותר באסיה, באירופה, ובצפון אמריקה, וגם כאשר היו חשופים ואף נדבקו בנגיף. הקשרים הדיפלומטים שנבנו לאורך שנים, סייעו להחזרת אלפי ישראלים מרחבי תבל לביתם, תרמו רבות למאמצי רכש הציוד רפואי והתרופות והביאו מידע רב ערך בנוגע לפעילות מדינות העולם, ואסטרטגיות היציאה. גם בתקופה זו אנשי משרד החוץ לא זנחו את העיסוק בנושאי הליבה וחתרו לקדם את מעמדה של ישראל.
על כך הערכתי ותודתי העמוקה לכל מי שלקח חלק במשימה הלאומית החשובה.

.
״הקורונה היא משבר עולמי, אך זו גם הזדמנות עבורנו במשרד החוץ, להביא לידי ביטוי את יכולותיה של מדינת ישראל בסיוע לבלימת המגפה העולמית.

במקביל ליציאה העולמית ממשבר הקורונה, עלינו לחדש ולהעצים את השיח, הפעילות והקשרים הענפים עם מדינות ברחבי העולם.

.

״אנו עומדים בפני הזדמנויות אזוריות משמעותיות, בראשן, יוזמת השלום של הנשיא טראמפ. אני רואה בתכנית אבן דרך משמעותית.
הנשיא טראמפ מציב בפנינו הזדמנות היסטורית לעצב את עתידה של מדינת ישראל לעשרות השנים הבאות.
התכנית תקודם באחריות ובתיאום עם ארצות הברית, תוך שמירה על הסכמי השלום והאינטרסים האסטרטגיים של מדינת ישראל.

.

״ארצות הברית היא בת הברית הקרובה ביותר והחברה החשובה ביותר של מדינת ישראל. אני מודה לממשל האמריקני על עמידתו האיתנה לצד ישראל בבלימת פרויקט הגרעין האיראני, והתבססותה של איראן בגבולותינו.
.

״המערכה המדינית לעצירת האיום האיראני הייתה ועודנה המשימה העיקרית שלנו. עלינו להמשיך לפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו במישור הדיפלומטי כמובן לצד הפעילות במישור הביטחוני.

כמו העוצמה הצבאית, גם השלום עם שכנותינו הוא נכס אסטרטגי ועלינו לשמור עליו.
.

״אני רואה חשיבות רבה בחיזוק הקשרים האסטרטגיים עם מדינות השלום, מצרים וירדן. הן בעלות ברית חשובות ביותר להתמודדות עם האתגרים באיזור. לצד זו אפעל לקידום הקשרים ושיתופי הפעולה מול מדינות נוספות במרחב, למען ביצור מעמדה האסטרטגי של מדינת ישראל.

׳
הדיפלומטיה הישראלית פרוסה במעל 100 נציגויות ברחבי העולם מאסיה דרך אפריקה ועד אמריקה הלטינית. אני מצפה להמשיך להדק את קשרינו החשובים עם מוסקבה, ולשיח משמעותי עם בנות בריתנו באירופה, על מנת לפתח את היחסים ולפעול במשותף אל מול האתגרים הבינלאומיים הרבים. ישראל ואירופה הן שותפות חשובות, ואני בטוח שהיחסים בינינו מניבים פירות לתועלת שני הצדדים.
.

״אני מקווה ומצפה להמשיך ולהעצים את שיתופי הפעולה הכלכליים המשמעותיים של ישראל עם מדינות העולם – בתחומי ההיי-טק, מדע, חקלאות ועוד.
אני מבקש להודות לשר היוצא וידידי ישראל כץ על פועלו ותרומתו ליחסי החוץ של מדינת ישראל בתקופה רגישה ומורכבת. אנו מכירים שנים רבות ואני יודע עד כמה היה מחויב מתוקף תפקידו לקידום מעמדה של ישראל בעולם. אני מבקש לאחל לו הצלחה רבה בתפקיד המאתגר של שר האוצר.״

עניין מרכזי

.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן