מבזקים

מצ״ח תיאלץ לשנות נוהלי גיוס סוכנים

4F118F64-9777-4F78-953B-A0AB604F8499

ככה זה. עשרות שנות פעילות מפוארת שהפכו את צה״ל לארגון צבאי המתנהל למופת בכל הקשור למיגור פעילות עבריינית בתחומו, חטפו סטירה מצלצלת בעקבות דוח חמור שהוגש היום לרמטכ״ל.

 

מדובר בדוח של ועדה מיוחדת שנדרשה לכל פעילות המודיעין והפעלת הסוכנים של המשטרה הצבאית החוקרת בשל התאבדותו של חייל אחד.

 

בדיווח הצבאי נאמר:

בימים האחרונים הוצגו לראש המטה הכללי, רא״ל אביב כוכבי, ממצאי הבדיקה שנערכה ביחס לנסיבות מותו של לוחם צה”ל, רב״ט ניב לובטון ז”ל, חניך בקורס מ”כים, יום אחרי שנעשה ניסיון לגייסו כמקור על ידי שני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית החוקרת בשנת 2019. הממצאים הוצגו על ידי ראש אכ”א, אלוף מוטי אלמוז, ומז”י, אלוף יואל סטריק.
.
כמו כן, הוצגה לרמטכ”ל עבודת צוות מומחים מיוחד בראשות אריק ברבינג, בנושא גיוס מקורות במצ”ח ותצורת הפעלתם. חברי הצוות מונו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, והפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, ומילאו בעבר תפקידים בכירים בגופי מודיעין, ביטחון ואכיפת החוק.
.
הרמטכ”ל קבע שמדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם, והדגיש כי: “העקרון המוביל בצה”ל הנו ‘האדם יקר’. זהו עקרון אשר חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים”.
.
הבדיקה בעניין התנהלות יחידת מצ”ח הצביעה על מספר תקלות ושגיאות. החמורה שבהן הנה התנהלות רכזי המודיעין, בכך שלא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם, ובכך שלאחר היוודע דבר היעדרותו לא שיקפו את רגישות המקרה.
.
צוות המומחים הצביע על כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ״ח וציין כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין, בכל הרמות, לוודא קיום של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם ודאגה קבועה למצבם הפיזי והנפשי של החיילים.
.
יצוין כי בעקבות החקירה בדבר נסיבות מותו הטראגי של ניב ז”ל, הוגשו כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין לבית הדין הצבאי, בחודש ספטמבר 2019, המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.
.
הרמטכ”ל קיבל באופן מלא את כלל הלקחים, המסקנות וההמלצות שהוצגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, וחברי צוות המומחים.
.
הרמטכ”ל קבע כי “זהו אירוע קשה ביותר ועלינו לעשות הכל כדי שאירוע כזה לא יחזור על עצמו. פעולות של בירור, איסוף מודיעין, חקירה וכיוצא באלה, צריכות להיעשות ברגישות, התעניינות ודאגה לחייל. זהו אירוע כואב ומצער מאין כמוהו, והמשטרה הצבאית החוקרת נדרשת להפיק לקחים ולהטמיעם באופן מיידי”.
.
הרמטכ”ל הורה על נקיטת שורת צעדים מערכתיים, ובהם חיזוק מערך המודיעין של מצ”ח ועדכון נהלי העבודה של המערך; גיבוש נוהל מעודכן המפרט את הפעולות הנדרשות מצד מפקדים במקרה של חייל חסר ביחידה, לרבות פעולות החיפוש הנדרשות; עדכון הנהלים בנוגע לסדר הפעולות במקרה של חייל נעדר במצ”ח, במערך הנפגעים וביחידות ועל פעולות רבות נוספות.
.
כמו כן, הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ ראש אכ״א:

מפקד מצ״ח באר שבע (הקודם), קצין בדרגת רס״ן, הודח מיחידת מצ״ח, לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב למשך שש שנים, זאת בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.
מפקד מרחב דרום במצ״ח (הקודם), קצין בדרגת סא״ל, ננזף על ידי ראש אגף כוח האדם בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.

.
מהבדיקה בעניין התנהלות מפקדיו הישירים של ניב ז״ל בביסל״ח, קבע הרמטכ”ל כי “עלו ליקויים שבסיסם מימוש חסר של האחריות הפיקודית ומיצוי לא מלא של היכולות והפעולות לאיתור החייל”.
.

בנוסף, על אף שלא נמצאה אחריות ישירה או עקיפה לגרימת מותו של החייל, הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ מז״י:

שרשרת הפיקוד בביסל”ח בעת האירוע, מפקד החטיבה, מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה ננזפו פיקודית בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים, לאחר היוודע דבר היעדרותו של ניב לובטון ז”ל.
.
הרמטכ”ל הדגיש את חשיבות המאבק המתמשך במניעת אובדנות בצה”ל: “מאבק זה נשא פירות לאורך השנים, דבר שהתבטא בירידה במספר מקרי האובדנות בצה”ל״, והוסיף, ״עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן, כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה”.
.
“חלק מחוזקותיו של צה”ל טמונות גם ביכולתו למנוע תופעות של עבריינות. למשטרה הצבאית ולמערך המודיעין במסגרתה, יש תפקיד חשוב ומרכזי בכך והישגים רבים לאורך השנים״, ציין הרמטכ״ל, ״לצד זאת, יש להקפיד הקפדה יתרה על שלומם ובריאותם של החיילים, ולוודא כי מתקיימים מנגנונים פיקודיים ומקצועיים שיבטיחו שמירה על האיזונים הראויים והנורמות המתחייבות״.

עוד אמר, כי ״הביטוי המרכזי לאחריות מפקדי צה”ל לחיי אנשיהם הנו המקצועיות והרגישות, שבאמצעותם עליהם לגשת לביצוע כל משימה קטנה או גדולה, בשגרה או במלחמה״, וסיכם, ״באירוע הנידון לא נהגו המפקדים לאורך כל השרשרת ב”חרדת קודש” המצופה מהם. להתנהגות שכזו ולתקלות הנובעות ממנה אין מקום בצה”ל”.
.
צה”ל רואה חשיבות עליונה בשמירה על חיי חייליו וממשיך לפעול כל העת על מנת למגר הישנותם של אירועים מסוג זה.

.

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן