מבזקים

החשש לקשיים לישראלים בקבלת דרכון פורטוגלי מגביר את הביקוש

4C6FB89D-73EF-4934-87C7-A06A0DEF18F3

כולנו אוהבים את ישראל אבל הנבונים שבינינו גם אינם שוכחים שאנו עולים בני מהגרים וכי בעולם גלובאלי מוטב להשקיע בעתיד ילדנו לא בתוכניות חיסכון בבנק, בהשכלה ובחינוך, אלא גם בהשגת אזרחות נוספת, במדינה אירופים ידידותית ופתוחה ככל האפשר. על כל צרה שלא תבוא.

 

כל עוד הדבר אפשרי בעולמנו הקוסמופוליטי וכל עוד החברות בעולם הנאור אינן מתכווצות לפתע שוב לתוך עצמן בלאומיות גואה, בשנאת הזר, ובסגירות לאומנית, מן הראוי לשקול ברצינות לבצע את המהלך.

 

רבים נרתעים מכך שלא בצדק. יש חשש לביורוקטיה מסובכת ולהליכים ממושכים. זה נכון לפעמים אבל זה קורה רק למי שאיננו יודע למי לפנות כדי לבצע עבורך את המלאכה.  על כך – בכתבה

נפרדת.

 

בינתיים, כדאי להזדרז ולצאת לדרך בהקדם כי בפורטוגל למשל ישנם קולות פוליטיים בולטים שכבר מציעים שינוי בחוק באופן שקבלת אזרחות ודרכון פורטוגלי יותנו בשהייה בת שנתיים לפחות במדינה. לא שרע לגור שנתיים בפורטוגל, להיפך, אבל מעטים יכולים להרשות זאת לעצמם או רוצים לעזוב הכל ולצאת לחו״ל למען דרכון זר.

 

הנושא מעורר ויכוח פוליטי בפורטוגל. אחרי שבשנים האחרונות קיבלו רבבות יהודים בני עדות המזרח ממוצא ספרדי מכל רחבי העולם ובמיוחד מישראל אזרחות פורטוגלית, עתה מרחפות בליסבון רוחות חדשות. עד כה ניתנת על בסיס תיקון לחוק הלאום הפורטוגלי משנת 2015 שמטרתו תיקון עוול היסטורי. רוח החוק אינה מתרכזת בעידוד הגירה לפורטוגל או אפילו לימוד השפה הפורטוגזית הקשה למדי.

 

עו״ד לאון אמיראס נלחם למען זכותנו לתיקון העוול הנורא בגירוש ספרד. 

 

עכשיו העלתה בכירה במפלגה הסוציאליסטית, קונסטנסה אורבנו, הצעה לשינוי החוק באופן שיחייב את המתאזרחים היהודים לגור שנתיים לפחות בפורטוגל.

 

המתנגדים אומרים שמדובר בהיעדר היגיון כלכלי או חברתי והרושם הוא שמדובר בניסיון עקיף לעצור את התהליך או לעכבו באופן מלאכותי.

 

עו”ד לאון אמיראס, היועץ המשפטי של הקהילה היהודית בפורטוגל אומר כי “הצעת החוק מתעלמת מכך שמשפחות רבות שכבר קיבלו אזרחות הקימו שם בסיסים והקהילות היהודיות פתחו מוזיאונים יהודים, מסעדות כשרות, בתי מלון, סופרמרקטים, חדרי תפילה חדשים והפיקו סרטי היסטוריה. מאות מיליוני יורו הושקעו בכלכלה הלאומית פורטוגל, ופורטוגל שיפרה את מעמדה הכלכלי מאז 2015”. יצויין כי החוק הפורטוגלי מעודד בני לאומים רבים לקבל אזרחות ודרכון אבל ההגבלה המוצעת היא כלפי היהודים בלבד.

.

לדברי עו״ד אמיראס מפורטו אי אפשר שלא לחשוד שהמניע להצעת החוק הוא אנטי ציונות המדיפה גם ריח של אנטישמיות. לא הספיק גירוש ספרד, שעכשיו מתדפקת לפתחנו גזירה חדשה שאי אפשר לעמוד בה? השאלה הריטורית הזו היא אגב שלנו ולא של הפרקליט הפורטוגלי.

.

מוטי כהן, פספורטוגו. 

 

התעניינו אצל מוטי כהן, גם הוא עו״ד והמייסד של החברה הגדולה בישראל המתמחה בהגשת בקשות לאזרחות וסיוע בהוצאת דרכון פורטוגלי ליהודים ולישראלים והוא הביע ביטחון בכך שהקהילה היהודית בפורטוגל לרבות מנהיגותה הנפלאה יידעו לייצג כהלכה את צאצאי אנוסי ספרד באופן שיתאפשר להם לממש את זכותם ההיסטורית לאחר מאות שנים של עוול מתמשך בעקבות הגירוש המחפיר. ״הם נרדפו וגורשו מארצם ועתה אין למנוע מהם לממש את כללי הצדק הטיבעי שפורטוגל החליטה לגביו בצדק לפני חמש שנים.

.

״אני מברך את ממשלת פורטוגל על ההחלטה ההיא וקורא לה לא לשנות אותה, שכן הדבר מהווה הפרה חמורה של זכויות האדם״, דברי מוטי כהן מ״פספורטוגו״.

.

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

 

גילוי נאות: הכותב מכיר את מוטי ואת פספורטוגו.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן