מבזקים

הכור בנתנז חוסל מעשית בפיגוע המסתורי

A9FCEEA0-28D9-4D28-AAA5-50719653285A

נשיא המוסד המתקרא המכון למדע  ולביטחון בינלאומי, דייוויד  אולברייט אומר היום לאחר עיון בצילומי תקריב ששיגרו לווייני מודיעין כי אתר הגרעין האיראני שחובל החודש בנתאנז נפגע אנושות. לדעתו ולדעת גורמים אחרים  ייארך שנים אם בכלל עד שניתן יהיה לשקמו ולייצר בו שוב צנטרפוגות המייצרות אורניום מועשר.

 

אולברייט, שאיננו מוכר לציבור הישראלי נשלח לומר לעיתון ישראלי בשפה האנגלית נתונים שטרם פורסמו עד כה. ההערכה היא שהדברים מעוגנים לא רק מתיעוד העשן השחור שבקע מזירת הפיגוע אלא מנתונים נוספים שמקורם עלום.

 

ראש הממשלה נתניהו שנשאל על ההתרחשויות בנתנז ובמקומות נוספים באיראן לאחרונה סירב להתייחס לנושא ואילו לאחר אירוע נוסף שאירע מאוחר יותר, שנבע מתאונה מקומית אמר שר הביטחון בני גנץ משהו בנוסח ״לא כל פיצוץ באיראן קשור אלינו״.

 

אולברייט התייחס לדוח של המכון שבראשו הוא עומד. הניסוח פתלתל אך הממצאים חד משמעיים:

“תצלומי לווין מסחרי באיכות גבוהה הראו שמתקן ייצור הצנטריפוגות באתר ההעשרה הגרעינית נתנז ספג נזק משמעותי למבנה המרכזי שלו, שככל הנראה אינו ניתן לתיקון”.

.

המכון מפרט כי “המתקן החדש שנחנך ב-2018 היה קריטי לתהליך הייצור התעשייתי של הצנטריפוגות המתקדמות, בעיקר בתהליך הרכבת הרוטורים, אחד הרכיבים העיקריים במנגנון הסיבוב של הצנטריפוגה”.

אולברייט מעריך שיכולת התיפקוד של הכור במימוש מטרתו העיקרית נעלמה ורוסקה לתמיד בפיצוץ שגרם לשריפת הענק.

.

יצויין כי שלטונות איראן זגזגו תחילה בדיווחיהם ורק בימים האחרונים הודו שמדובר בנזקים חמורים שלא ניצפו במבט ראשון.

 

איראן אינה יודעת מה גרם לפיגוע ומי עומד מאחוריו, אם בכלל. מה שידוע בוודאות גבוהה הוא שלא מדובר בהפצצה או בפעולת סייבר שיגרתית וכי היה צורך במעורבות אנושית כדי לייצר את התוצאה החמורה הזו. יצויין כי באיראן פועלים ארגוני מחתרת שונים הנחשדים בביצוע פיגועים משמעותיים ובחיסולם והיעלמותם של גורמים מקומיים חשובים.

 

רמי יצהר,

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן