טייסת קורקעה לתמיד לאחר שהרמטכ״ל כוכבי ניצל ממוות

בהוראת הרמטכ״ל ומפקד חיל האוויר קורקעו כל המסוקים מדגם הקרוי בעברית “ינשוף״. המהלך הנדיר ננקט שלא כתוצאה מאסון ספציפי אלא לאחר סדרת תקלות שהעלו חשש כולל מפני הסכנה הכרוכה בשימוש במסוקים מדגם זה.

 

נמסר כי נתגלתה במסוק סדרת תקלות מוזרה בהן תופעה של כיבוי מנוע פתאומי רגע לפני המראה. במקרה אחר שהיה לאחרונה כבה המנוע במהלך טיסה כשעל סיפון המסוק היו הרכמטכ״ל כוכבי ובכירים נוספים. המסוק החל לשקוע בפתאומיות, על נוסעיו עברו רגעי חרדה ולמרבה המזל במרחק קרוב מאוד לקרקע הצליחו הטייסים להשתלט על המסוק ולהנחיתו בשלום.

 

וזאת לדעת: כי בניגוד למטוס רגיל בעל כנפיים, מסוק הוא מוגבל ולפעמים חסר כל יכולת ניווט ודאייה ובמקרה של תקלה הוא עלול פשוט לצלול כאבן ולהתרסק. לינשוף שני מנועים ולכן כיבוי מנוע אחד עוד מאפשר תימרון חירום מוגבל.

 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הורה על חקירה יסודית של סיבת התקלות בידי מערך טכני. עד אז לא יבוצאו פעילות תובלה ואימונים במסוקים מסוג זה. הוא חווה סכנת חיים ממשית והחליט לחסוך את רגעי האימה מאחרים.

.

רמי יצהר, עניין מרכזי

סיקורסי הלא הוא ינשוף. 

היהשוף הוא מסוק סיקורסקי בלק הוק מתוצרת אמריקנית שנכנס לשירות בשנות התשעים.

מימדים אורך – 15.26 מטר, גובה – 5.13 מטר, קוטר רוטור ראשי – 16.23 מטר
ביצועים מהירות מירבית – 360 קמ"ש, טווח מירבי – 1,630 ק"מ
משקל ריק – 5,700 ק"ג, מירבי – 10,000 ק"ג
מנוע שניים, "ג'נרל אלקטריק" T700-GE-700, בעלי הספק של 1,560 כ"ס כל-אחד
שיתוף:
מאמר קודםהשופט עודד מודריק בראיון מרתק ל-MerkaziTV : על בלפור, על ביבי, על יגאל עמיר ועוד
המאמר הבאגנץ מתקשה בתנועה – מעלית מיוחדת מותקנת בביתו
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.