מבזקים

נתניהו עושה היסטוריה: מביא שלום היום

C7032FD7-2AE1-437D-8782-6AA6AA5B2301

לא חשוב אם אתה ביביסט או בלפוריסט  חרדי או חילוני. דגלך שחור, אדום או כחול לבן. היום הזה כולנו ניצבים נרגשים בעת שראש ממשלת ישראל נתניהו חותם בגלוי, קבל עם ועולם בחסות הנשיא האמריקני טראמפ על הסכם שלום מלא מלא עם האמירויות וכן הסכם הבנות עם בחריין בדרך להסכם מלא קרוב.

 

נתניהו אמנם סירב לכל הדרישות להציג את ההסכם טרם חתימתו אך התחייב להביאו לאישור הממשלה בקרוב מאוד. ראש הממשלה, הצטלם בבגדים לא רשמיים כשהוא יושב לו על כיסא במדשאה נוסח זו שתארי את הטקס הערב בבית הלבן.

 

נתניהו אמר כי הוא מחזיק בידיו את ההסכם שהושג בתום מאמץ של שנים. מהמשלחת הישראלית נמסר כי

“קיימת רגישות משום שמדובר בארבעה שחקנים שונים ולכן הפרטים אינם יוצאים לפני הזמן. יהיו שתי חתימות – אחת על הסכם שלום עם האמירויות – והשנייה על הצהרת כוונות עם בחריין”.

.

ההסכמים יכללו גם אמירות חד משמעיות בנושא הפלסטיני. פירוט הצ׳ופרים שיינתנו להם עדיין לא סוכם סופית ותלוי במידה לא מעטה גם בשיתוף הפעולה של הרשות הפלסטינית מרמאללה.

עוד נמסר מהמשלחת הישראלית כי ״בשני המסמכים מוזכרים תחומי שיתוף פעולה מגוונים. באמיריות, מדובר על הסכם שלום אך הסכמי הנורמליזציה עדיין נמצאים בדיונים ולכן הם יהפכו לסוג של נספח להסכם”.

.

“יש הבדל בין ההסכם הזה לבין מצרים וירדן, זה שלא מסיימים מצב מלחמה. ולכן כל הנושאים המדיניים שקשורים לפלסטינים יבואו בהמשך. יש הבנה הדדית בין המדינות שמפרסמים הכל מחר ולא נקדים את המאוחר”, הוסבר לתקשורת.

.

עוד לפני הטקס צפויה לנתניהו פגישה אישית עם הנשיא טראמפ בבית הלבן.

.

מתן וילנאי, סגן הרמטכ”ל לשעבר ויו”ר תנועת ״מפקדים למען ביטחון ישראל״, על חתימת ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין:

״אנו מברכים את ראש הממשלה ועם ישראל על ההסכמים עם איחוד האמירויות ובחריין.
.

ההסכמים חשובים ויש בהם פוטנציאל לתרום לביטחון ישראל ומעמדה הבינלאומי. מלבד הפוטנציאל הכלכלי של ההסכמים, יש כאן גם *חיזוק למערך האזורי מול איראן.

.

יתר על כן, במדיניות ישראלית מושכלת טמון הסיכוי להפוך הסכמים אלה למנוף לקידום הסדר עם הפלסטינים.

.

מאליו מובן שההסכמים הנחתמים היום אינם פותרים אותנו מהאתגר המיידי שלפתחנו: *5 מיליון פלסטינים חיים ביו״ש ובעזה. אם לא נפרד מהם נגיע למציאות של מדינה אחת.

הסכמי הנורמליזציה והסרת הסיפוח מסדר היום מייצרים מומנטום *שאפשר וצריך למנף אותו כדי להפוך מגמה: מגלישה מתמדת למציאות של מדינה דו-לאומית לתהליך היפרדות מהפלסטינים.

.

טוב עושה ראש הממשלה בכוונתו להביא את ההסכמים לאישור הכנסת, אשר בועדותיה הרלוונטיות אמורים להיבחן בקפידה היבטים שונים של ההסכמות שהביאו לחתימה החגיגית, כולל אלה הנוגעות לביטחון ישראל ויתרונה האיכותי באזורנו.”

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן