מבזקים

שיקום השיניים אחרי תאונת דרכים

אנשים שעוברים תאונת דרכים ונפגעים בפניהם, עלולים לסבול מנזקים חמורים בשיניים וחלל הפה. במהלך ההתנגשות, השיניים נותרות חשופות ולפיכך הפציעה בהן תהיה בדרגות חומרה משתנות, בהתאם לסוג ועוצמת הפגיעה. לפעמים לצד בעיות כמו אבדן השיניים או שבירתן, קיימים נזקים עצביים שאפשר לאתר רק בבדיקה מקצועית ומעמיקה.

לשמחתנו ההתקדמות הטכנולוגית והידע הדנטלי הקיים, מאפשרים לרופאי השיניים להציל את המצב ולהעניק ללקוחותיהם שיניים מוצלחות הן בפן האסתטי והן בפן התפקודי.

 

עברתי תאונה והשיניים נפגעו: מה עושים?

 

מה צריך לעשות לאחר שהתרחשה פגיעה בשיניים? מומלץ לגשת לבדיקה בהקדם האפשרי, על מנת לקבל תמונת מצב טובה של כלל הנזק והאופציות הטיפוליות. האבחון הדנטלי יסקור את הפגיעה לא רק מבחינת מראה השיניים, אלא גם מבחינת היכולת שלהן לבצע פעולות מסוימות כמו לעיסה. במקרים רבים דווקא השיניים האחוריות הן אלו שנפגעות קשה, מה שמונע לעיסה תקינה. במקרים אחרים, ייתכן שהשיניים ייראו תקינות לאחר התאונה, אך הרגישות או הנזקים יופיעו לאחר מכן. סיבה נוספת לגשת לבדיקה מהר ככל האפשר לאחר התאונה, היא על מנת שהדבר יכוסה מבחינת הביטוח, אם קיימת פוליסה שניתן לקבל באמצעותה פיצויים כספיים.

אם בתאונה נעקרו מהפה שיניים וניתן לאסוף אותן, מומלץ לשמור במיכל נקי ולבדוק האם הרופא יוכל להחזיר אותן. הדבר יתאפשר כל עוד קיימים תאים חיים ברקמת השן, שמסוגלים להזרים דם לתעלת השורש. אם הדבר לא יתאפשר, ניתן לבצע השתלת שיניים חדשות במסגרת שיקום הפה.

 

מהן הטכניקות לטיפול בשיניים לאחר תאונה?

  • תיקון שיניים שנשברו או התעקמו – הרופא יוכל לטפל בכך על ידי כתרים או ציפויים שיחפו על הפגם.
  • סגירת רווחים בשיניים – אם החבלות מהתאונה יצרו הרחקה של השיניים או אם בוצעה השתלת שיניים חדשות בין ישנות והתרחש רווח, ניתן לסגור אותו באמצעות טכנולוגיה המיועדת לכך.
  • טיפולי שורש וחניכיים – השיקום אמור להשיב לכל חלקי הפה את התפקוד התקין, לא רק את המראה האסתטי והנעים. טיפולים אלו מבוצעים לרוב על ידי פריודונטים. אלו הם רופאים מומחים לחניכיים, שמשתמשים בתהליכים כירורגיים ובלתי כירורגיים כדי לנקות את החניכיים, להחליק את השיניים ולפטור בעיות נסיגת חניכיים.
  • השתלות – השתלת שיניים חדשות מאפשרת ליצור שיניים בעלות תחושה טבעית בתוך הפה, מתפקדות כמו השיניים הקודמות, ללא תזוזה ובמראה נפלא.

טיפולים מורכבים לשיקום מבנה שיניים מלא

הרפואה הדנטלית מתמקדת באבחון מקיף ויסודי, על מנת להתאים את הטיפול במדויק למטופל ולצרכיו, תוך תכנון מפורט של ההליך. כדי לעשות זאת, הרופא הדנטלי מתייעץ עם מומחים נוספים כמו טכנאי המעבדה והאורטודנט, או מומחים בכירים יותר בתחום הפה והלסת. באמצעות קבלת הידע המלא וחוות הדעת, הרופא המטפל יוכל לשקם את הפה והשיניים באופן מושלם ומותאם, תוך הבנת מכלול היתרונות והחסרונות של כל אפשרות טיפולית, הסיכונים ומשך הזמן עד לשיקום מלא של כל השיניים הפגועות ומבנה הפה.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן