מבזקים

חיפוש בבית ללא צו : כל האינדיקציות לחיפוש לא חוקי

סמכויות החיפוש המוקנות למשטרה הינן רחבות ולעיתים גורמות לפגיעה במרחב האישי של הפרט. לאור סמכויות החיפוש הנרחבות והפגיעה הנגרמת לפרט, בתי המשפט החלו לבדוק בקפדנות את סמכות החיפוש של השוטרים כאשר מועלית טענה בדבר חוקיות החיפוש. מהם המקרים בהם מותר ואף מומלץ לסרב לחיפוש? במאמר שלפניכם:

סמכויות המשטרה לערוך חיפוש בבית ללא צו חיפוש:

סמכות שוטר לערוך חיפוש בבית ללא צו הינן מצומצמות בהתאם לעילות הקבועות בחוק הפלילי. בדרך כלל מדובר על מקרים מסוימים בהם המתנה לצו החיפוש עלולה להביא להעלמת ראיות ושיבוש הליכי חקירה על ידי החשוד או מקרים בהם יש סיכון לחיי אדם. יחד עם זאת, במקרים מסוימים מוקנית הסמכות לשוטר כאשר ניתנת הסכמה לחיפוש מטעם החשוד. במידה וניתנת הסכמה הדבר אף יכול להכשיר את החיפוש בדיעבד למרות שהיה בלתי חוקי מלכתחילה. ההסכמה אם כן מרפאת את הפגם שנפל בחיפוש.

מהי הסכמה לחיפוש? בפסקי דין רבים נקבע, בין היתר לאור יחסי הכוחות בין השוטר לאזרח, כי רק הסכמה מדעת, קרי, הסכמה שניתנה מרצון חופשי לאחר שהובהרו לחשוד זכויותיו לרבות הזכות לסרב לחיפוש, יכולה לקיים את תנאי החוק הפלילי, ולהקנות לשוטר סמכות לבצע חיפוש ללא צו אף אם לא הייתה נתונה לו מלכתחילה.

בפסק הדין מהעת האחרונה זיכה בית משפט השלום בתל אביב אדם שנתפס מחזיק בביתו, מתחת למכנסיו סם מסוג קוקאין. בית המשפט קבע כי החיפוש שביצעו השוטרים בבית החשוד היה בהעדר סמכות ולפיכך פסל בית המשפט את ראיית הסמים וזיכה את הנאשם.

נוכחות של שני עדים במהלך החיפוש:

בחוק ישנה דרישה נוספת לנוכחות של שני עדים ניטראליים שאינם שוטרים, אלא אם החשוד ויתר על כך. לא תמיד המשטרה מקיימת את הוראות החוק ולעיתים כדי להימנע מעיכובים לא מסבירה לחשוד על זכותו לנוכחות עדים. במספר פסקי דין זוכו נאשמים על ידי בית המשפט בשל פגם שנפל בהליך החיפוש, התעלמות מזכות החשוד לעדים או סירוב להמתין לעדים.

בפסק דין אחר זיכה בית משפט השלום אדם אשר גידל בביתו סמים מסוג קנאביס, השוטרים ביצעו חיפוש מבלי שהעמידו את הנאשם על זכותו לנוכחות של שני עדים. בית המשפט קבע כי לא התקיימו הוראות החוק בדבר נוכחות עדים ניטראליים ולפיכך פסל את הראיות שהושגו, עציצי הסמים, וזיכה את הנאשם.

לסיכום, כאשר שוטר מבקש לבצע חיפוש בבית ללא צו, יש לדרוש הסבר לסיבה בגינה נדרש החיפוש, ובכל מקרה לקרוא ולהבין טוב את דוח החיפוש לפני שחותמים ומאשרים אותו.

 

הכתבה בשיתוף קמרי ושות’ משרד עורך דין פלילי העוסק בתחום המשפט הפלילי על כל רבדיו, אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי אשר משתנה ממקרה למקרה בהתאם לנסיבות.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן