מבזקים

גנץ: הירידה בתחלואה נרכשת במחיר כלכלי כבד

BFD0CFAA-A168-4A25-B7A3-16D5A8F3A5F0

שר הביטחון גנץ חנך עם שר הבריאות, סגן הרמטכ”ל, מנכ”ל משרד הבריאות ומנכ”ל ביה”ח רמב”ם, את מחלקת הקורונה הצה”לית: “רוב אזרחי ישראל שומרים על ההנחיות. בימים הקרובים נביא צעדים שיניעו את המשק- ובראשם פתיחת העסקים שלא מקבלים קהל”*

*

עוד אמר גנץ: “גאה בצה”ל שפועל לראשונה בתוך מערכת הבריאות. אנחנו פועלים כדי להשלים פערים במערכת בריאות טובה שהוזנחה במשך עשור”.

*

מוקדם יותר סייר השר גנץ במחלקת הקורונה התת-קרקעית שנפתחה בקריה הרפואית רמב”ם בחיפה, ביחד עם קרפ”ר, תת-אלוף פרופסור אלון גלזברג. חברי הנהלת רמב”ם, בראשותו של מנהל בית החולים ד”ר מיקי הלברטל, הציגו לשר את אופן ההתמודדות של הצוותים הרפואיים במתקן התת-קרקעי בטיפול בכ-70 חולים כשרובם במצב קשה.

 

*

להלן דברי השר המלאים בטקס החניכה:

“לפני שלושה שבועות בתום ישיבה ביחד עם סגן הרמטכ”ל וקרפ”ר, נתתי הנחיה לפעול לסייע למחלקות הקורונה. בהתחלה דיברנו על משמעות של בית חולים שדה והמשכנו את השיחה והבנו שהדרך הנכונה, ביחד עם משרד הבריאות, היא לפעול להקמת מחלקות קורונה על בסיס כוח האדם של צה”ל, בתוך אחד מבתי החולים, ומשם זה נדד להחלטה למקם אותו בבית חולים רמב”ם והשירות במרחב הצפוני.
אני מאוד גאה בצה”ל שחתר למגע להצלת חיי אדם ביחד עם משרד הבריאות. צה”ל נרתם, יחד עם כל מערכת הביטחון, לסיוע במרחב האזרחי, זה מה שמצופה ממנו, זה מה שהוא צריך לעשות *וסגן הרמטכ”ל ואני כבר דיברנו על האפשרות לבחון הרחבה נוספת של יכולת ההשתתפות של צה”ל במעמסה הזו של התמודדות עם הקורונה.*

.

אני גאה שבפעם הראשונה מערך הרפואה של צה”ל נכנס לפעולה בתוך בית חולים אזרחי.
יש לנו במדינת ישראל מערכת בריאות עם כוח אדם מצוין, עם תשתית טובה, אבל בואו נגיד ביושר- אין לה, או לא היו לה, את המשאבים הנדרשים, ועדיין אין לה את היקף כוח האדם הנדרש. בסופו של דבר ראינו פה הרבה יותר תשתית, וצוואר הבקבוק יוותר כוח האדם, *ואנחנו פועלים כדי להשלים פער של עשור של הזנחה. אי אפשר לטאטא את זה מתחת לשטיח, זה מונח שם, עשור של הזנחה שפגש מגיפה.*

.

אנחנו לא מייללים על העבר, אנחנו צריכים כרגע להתמודד עם ההווה ולפתור את העתיד, ובזה נתמקד ונמשיך.
בהחלט ניכר, גם בשבועות האחרונים, שבעבודה מאוד טובה של משרד הבריאות בתמיכת יתר משרדי הממשלה יש עלייה בכושר הספיקה של בתי החולים בעת הזו, זה בהחלט דבר מבורך, חשוב ונדרש בעת הזו.

.

עליתי ביחד עם חלק מכם לפני חצי שעה מהמחלקה מתחת לפני האדמה, סוג של כמו יציאה מהקרב, רואים שם צוותי רפואה שנושאים על כתפיהם את המשקל הקל מבחינה פיזית, אך תפקודית מכביד, של אמצעי המיגון השונים, את אמצעי הרפואה, ראינו את הלחץ והרצון לשרת ולטפל באזרחי ישראל. שאלתי את אחד האחים ‘מה הכי קשה?’, הוא דווקא הלך למקום של הקשר עם החולה, זה הדבר שהכביד עליו יותר מהמסכה שמונחת לו על הפנים, זה הופך להיות אתגר מאוד גדול וזה סוג של אמירה מחממת לב. אני רוצה להגיד לכם שבמלחמות ובמבצעים כשאני הלכתי עם אפוד ונשק וחבריי ממשיכים ללכת איתם כל אחד בגזרתו ובתפקידו, תמיד ידעתי שיש לנו עורף חזק, הפעם אני אומר לכם שיש לכם צה”ל חזק איתכם בחזית שהיא בעורף ובלהתמודד עם האתגר הזה שנקרא הקורונה. כמו שאנחנו יודעים וכמו שנמשיך לעשות, מאות חיילי צה”ל פרוסים בעשרות בתי חולים, מפקדת אלון קוטעת מדי יום אלפי שרשראות הדבקה ובונה ומרחיבה את היכולת שלה גם בתוך המפקדה עצמה, גם בקשר עם משרד הבריאות, בחוקרים ברשויות המקומיות שפיקוד העורף פרוס בלמעלה מ-250 יקל”רים ביישובים, שמשרד הביטחון פרוס ב-150 ערים ורשויות מקומיות עם תכנית “אנשי חיל” ומגיש סיוע אזרחי. אנחנו נלחמים בשטח יחד עם ראשי רשויות כדי לנצח את המערכה המקומית, אנחנו חותרים לניצחון בכל מקום.
יש מה לבחון בדרך שבה התנהלנו ביציאה מהסגר השני. אני אבחן ואתייעץ מהן הדרכים הנכונות לבחון את זה, יש לזה היבטים רפואיים, משקיים, חברתיים, ממשלתיים, וחייבים לתחקר את עצמנו כי אנחנו לפני אותה נקודה בדיוק. אם לא נעשה הפעם את הדברים נכון – אפשר שנגשה עוד פעם.
בימים האחרונים יש ירידה משמעותית בתחלואה שנקנתה במחיר כבד של פגיעה בכלכלה ובחברה, ואנחנו צריכים לתת מענה גם למרכיב הזה ולדאוג לחיזוק מערכת הבריאות לטווח רחוק ולחוסנה של הכלכלה.

.

*רוב אזרחי ישראל נשמעים להנחיות וטוב שכך. רוב אזרחי ישראל מצפים מאיתנו, המנהיגים, שננהג בדוגמה אישית ושנוביל אותם במשבר הקשה הזה. בימים הקרובים נביא צעדים שיאפשרו את הנעת המשק. אני מתכוון לעמוד על כך, שבכפוף להמשך מגמת ירידה בתחלואה, נפעל לפתיחה מבוקרת, מדורגת, מנוהלת ומפוקחת של העסקים שאינם מקבלים קהל. ניכנס בצעדים מדודים ומבוקרים לשגרת קורונה.* ואני אומר לאזרחי ישראל – זה לא רק צעדי בקרה ואכיפה שאנחנו עושים, זה הרבה מאוד אחריות ושיתוף פעולה של הציבור.
אני מבקש להודות לרופאים ולרופאות שנושאים במאמץ הזה. אני מקווה שהתשתית שנפרסה לא תצטרך להיות בתפוקה מלאה ושהעומס עליהם ירד. אני שמח על שיתוף הפעולה שבין מערכת הביטחון, צה”ל, פקע”ר, חיל הרפואה ומשרד הבריאות. שמח על השיתוף שיש לנו בכל הרשויות המקומיות ואנחנו מסוגלים להרחיב את הסיוע שלנו בכבל מקום. קורא להמשך הרחבת יכולות הטיפול בבתי החולים מצד אחד, מתחייב להמשך בניין הכוח בתחום קטיעת שרשראות ההדבקה וקורא לציבור לשתף פעולה ככל שרק ניתן.”

.
בטקס השתתפו שר הבריאות, יולי אדלשטיין, מנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ חזי לוי, מנהל הקריה הרפואית רמב”ם ד”ר מיקי הלברטל, סגן הרמטכ”ל אלוף אייל זמיר וקצין הרפואה הראשי תא”ל פרופ’ אלון גלזברג ומר”פ צפון אל”מ ד”ר ארז קרפ.

תמונות סטילס מהמחלקה התת-קרקעית: חורחה נובמינסקי / לע”מ
תמונות מהטקס: אריאל חרמוני / משרד הביטחון
צילום סינק: לע”מ
צילום ויזואליה: טל עוז / משרד הביטחון.

.

עניין מרכזי

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן