מבזקים

סכנה מוחשית להתפרצות אלימות פנימית

483DF008-479F-4522-87E7-986FCB79E259

נשיא המדינה, ראובן רובי ריבלין, מזהיר מהתפרצות אלימות רצחנית בחברה הישראלית. ריבלין נשא דברים בטקס האזכרה הממלכתי לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין.

.

“המדינה נקרעת כמו ים סוף בין שני מחנות והשנאה מבעבעת מתחת לרגליים. לא יכול להיות שיונפו שלטים שקוראים למותם של אזרחים. לא יכול להיות שתופנה אלימות מילולית קשה כלפי שוטרים”, דברי ריבלין.

.

 

.

שר הביטחון בני גנץ נשא דברים בטקס לציון 25 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין, ואמר: “אם אנחנו רוצים לשמור את מורשתו של יצחק, נשאל את עצמנו אחרי כל השנים – איפה היינו ואיפה אנחנו נמצאים? אם אנחנו לא מצליחים לנהל דיון בכנסת או הממשלה, איך נצליח לנהל שיח ברחוב? אם לא תהיה לנו דרך ארץ במשכן שלנו, מה נגיד לאנשים בחוץ?

*

 

מליאת הכנסת מקיימה ישיבה מיוחדת לציון 25 שנה להירצחו של ראש הממשלה יצחק רבין ז”ל. יו”ר הכנסת יריב לוין פתח את הישיבה בדקת דומייה ולאחר מכן נשא דברים.

.

יו”ר הכנסת הזהיר כי שנאת האחים וההסתה לא עברו מן העולם וכי גם היום יש להפיק לקחים מהרצח וליישמם: “רצח ראש הממשלה יצחק רבין, הוא לא רק רצח נורא, רצח שאסור שיקרה, במדינה יהודית ודמוקרטית. זהו אסון נורא לבני משפחתו, ולכלל אזרחי ישראל. רצח ראש הממשלה רבין, מחייב אותנו גם היום, להפיק לקחים וליישמם. גם בחלוף עשרים וחמש שנה מאותו רצח נורא, שנאת האחים, ההסתה הפרועה, ההתלהמות, וכן גם האלימות, לא עברו מעולמנו. אולי ההיפך הוא הנכון.

.

אנו עדים בימים אלו, לקיטוב, לשיח מתלהם, ולאווירה שאין לה מקום גם כאשר ישנם חילוקי דעות עמוקים. בוגד, עבריין, קלגס, קומיסר, הן רק דוגמאות מעטות לשלל גילויי האלימות המילולית, הנאצות וההסתה המופנים כמעט מדי יום כלפי ראש הממשלה, כלפי שרים, כלפי חברי כנסת וכלפי מנהיגי ציבור אחרים. השיח הבוטה משתולל ברחובות, ולצערי אף צד ואף אחד אינו נקי ממנו. הכל נגיש, הכל מהיר, הכל קל. הגבולות נמחקים, האחריות ושיקול הדעת מפנים את מקומם להתלהמות ולהתנהגות שאינה הולמת.”

לוין קרא להיאבק בהסתה ולבלום את גילויי האלימות: ” הרשתות החברתיות והקלות שבה מסרים מועברים ומופצים, רק מעצימות את האתגר המונח בפנינו כאזרחים, ואת האחריות המוטלת עלינו כמנהיגים, להיאבק בהסתה ולבלום את גילויי האלימות.

.

עלינו לעצור זאת, והאחריות לכך מוטלת על כולנו. משמאל ומימין. מתוך הכנסת ומחוצה לה. עלינו לעשות זאת כדי למנוע את הרצח הבא, אבל לא רק משום כך. אין לאף חברה אנושית תקומה, ולא תהיה למדינת ישראל תקומה ללא פיוס, ללא אחדות, ללא יכולת לנהל שיח נוקב, ביקורתי, אך מכבד וענייני. למרות כל הקשיים, עלינו להפיק את הלקח הראשון במעלה מהרצח הנורא. עלינו לדעת לחיות האחד עם השני בימי שגרה, כמו גם בימי מצוקה. כשקל יותר וגם כשקשה מאוד. אי אפשר שלא ללמוד את הלקח.”

.

 

25 שנים חלפו מאז נרצח ראש הממשלה יצחק רבין זכרו לברכה. רצח שפילח את לב החברה הישראלית והיה נקודת שבר בתולדותיה של מדינת ישראל.

.

מאז ליל ה-4 בנובמבר 1995, חלה עלינו החובה לעצור בכל שנה את שגרת היומיום ולהקדיש ולהעמיק מחשבה במשמעות הצו הערכי.

.

כלל יחידות שב”ס יציינו השנה חצי יובל לרצח שהתרחש בשל מחלוקות וקיטוב, היווה שבר גדול וחייב את כולנו לבחון מחדש את סל הערכים והתרבות של החברה הישראלית.

.

במהלך השבוע יעסקו הסוהרים בכל יחידות הארגון בהטמעת ערך הסבלנות, בשיח ערכי בנושא גבולות חופש הביטוי ובחיזוק תחושת השייכות לארגון, למדינת הישראל ולערכי הדמוקרטיה.

.

השבוע נפתח בטקס לציון יום הזיכרון ליצחק רבין ז”ל אשר התקיימו בכל מתקני הכליאה ויחידות הארגון.

*

מ”מ נציב בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין לציון יום הרצח, מתוך ׳פקודת יום׳ שהופצה לכלל משרתי הארגון :
״מדברי ראש הממשלה יצחק רבין ז״ל: ׳ביטחון איננו רק הטנק, המטוס וספינת הטילים. ביטחון הוא גם, ואולי אף קודם כל – האדם, האזרח הישראלי. ביטחון הוא גם החינוך של האדם, הוא הבית שלו. הוא הרחוב והשכונה שלו, הוא החברה שבתוכה צמח. וביטחון הוא גם התקווה של האדם.’
.

בעבורנו, סוהרי וסוהרות שירות בתי הסוהר, זו היא משימתנו מתוך אחריות לביטחון, אמונה בכבוד האדם ובתקווה וביכולתו לבחור להיות טוב יותר. יום הזיכרון ליצחק רבין זכרו לברכה הוא יום של התבוננות פנימה אל נבכי יסודות וערכי החברה. עלינו להביט באומץ על השינויים שחלו ועל השינויים שעלינו עוד לעשות. היו אמיצים ועשו זאת כאדם, כלובש מדים וכמפקד – הצורך באחריות אישית לעתיד החברה הוא זה שיוביל אותנו לעיצוב עתידנו ועתיד ילדינו.״

*

יהי זכרו של ראש הממשלה החמישי של מדינת ישראל
מר יצחק רבין ברוך*.

מצ״ב: בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן