מבזקים

הטורקים מגלים עניין מודיעיני גובר בהודו

B9436336-B250-431F-8E8E-9C02CDC317E5

דו”ח מודיעין מאשים את שגרירות טורקיה בניו-דלהי בהגברת פעילות איסוף המודיעין במדינה, לרבות בכריתת בריתות עם ארגונים לא ממשלתיים הודים ושימוש בהם כתשתית מבצעית.

.

בשבועות האחרונים החלו להישמע קולות ביקורת ממשרד החוץ הטורקי על החלטת הודו לבטל את מעמדם המיוחד של ג’אמו וקשמיר באוגוסט אשתקד. משרד החוץ הטורקי טוען, שההחלטות ההודיות מפרות את השלום והיציבות באזור, וקורא לדיאלוג בין הודו לפקיסטן.

.

ככל הנראה, ההצהרות הטורקיות מתואמות עם ממשלת פקיסטן, כשהן מתעלמות מהמהלכים הפקיסטנים, הכוללים עדכוני מפות רשמיות, בהן נכללים שטחים תחת הריבונות ההודית.

.

טורקיה תומכת בפקיסטאן בשנים האחרונות ביתר שאת, כולל תמיכתו של ארדואן בנאום שנשא בפרלמנט הפקיסטני, אשר השווה את המאבק בקשמיר למאבקה של האימפריה העות’מאנית במהלך מלחמת העולם הראשונה.

.

כמשקל נגד למהלכי טורקיה, פורסם השבוע בהודו דו”ח מודיעיני המתאר את מאמציה של טורקיה לאסוף מודיעין במדינה, ולגייס תומכים מקרב הקהילה המוסלמית בהודו, אשר יסייעו לטורקיה בפעילותה נגד הודו.

.

מאמציה המודיעין של טורקיה פועלים באמצעות שלושה ערוצים. ראשית, באמצעות יצירת השפעה על ידי ערוצי המדיה הטורקית הממלכתיים. הערוץ השני, באמצעות ארגוני השכלה והערוץ השלישי באמצעות עמותות וארגונים לא ממשלתיים. מאמצים טורקיים אלו דומים לאלו הפועלים באירופה, בארצות הברית ובאסיה.

דו”ח המודיעין זיהה אנשים וקבוצות, החשודים בקשר עם גורמי המודיעין של פקיסטאן, אשר גוייסו לסייע גם למודיעין הטורקי. נראה כי המודיעין הפקיסטני, ה- ISI, מסייע ל- MIT, המודיעין הטורקי בגיוס סוכנים על אדמת הודו.

ארגוני ההשכלה והעמותות מאתרים סטודנטים פוטנציאליים הודיים, ומנסים לשכנע אותם לצאת מהודו ללימודים אקדמיים בטורקיה, באמצעות מלגות.

.

המלגות שמקבלים ההודים הן בסכומי כסף גבוהים יחסית, ומופנים בעיקר עבור הודים מחבל קשמיר. כשהסטודנטים ההודים מגיעים לטורקיה ומתיישבים בה ללימודיהם, מתבצעת אליהם פניית “מצח” לגיוסם לשירות המודיעין הטורקי. פנייה זו מבוצעת לרוב באמצעות גורמי מודיעין פקיסטניים הפועלים בשיתוף פעולה עם טורקיה.

.

בין ארגוני ההשכלה, העמותות והארגונים הלא-ממשלתיים, האחראים על גיוסם של הסטודנטים ההודים לארגוני המודיעין של טורקיה ופקיסטאן, ניתן למצוא את קרן הנוער של טורקיה (TUGVA), נשיאות הטורקים בחו”ל והקהילות הקשורות (YTB), את חברת התעופה הלאומית טורקיש איירליינס, מכון יונוס אמרה (YEI), קרן Diyanet של טורקיה (TDF), הקרן הבינלאומית להקלה הומניטארית (TDF), האגודה לתרבות פקיסטאן-טורקיה, וסוכנות שיתוף הפעולה והתיאום הטורקית (TIKA).

.

כך למשל, ארגון ה- TUGVA, הפועל תחת חסות בנו של ארדואן, פיתח קשרים חזקים בתוך הודו על ידי יצירת קשרים עם הקהילות האיסלמיות בהודו, כולל עם ארגון הסטודנטים המוסלמיים (SIO), כך נכתב בדו”חהמודיעין. ה- SIO הכחיש כל קשר לטורקיה ולגורמי המודיעין שלה.

.

הדו”ח ההודי אף האשים את השגרירות הטורקית בניו-דלהי, בכך שהיא עוסקת בגיוס ארגונים לאממשלתיים הודים לפעול לצידה ולסייע לאנקרה בפעילויות דה-לגיטימציה כנגד הודו.

הפעילות הטורקית מול הודו היא עוד נדבך במאמצי ארדואן להרחבת השפעתו בעולם המוסלמי בכלל, ובקרב מדינות וקהילות בדרום אסיהבפרט, ולייסודה של האימפריה העות’מאנית המודרנית, המציעה את חסותה על המדינות האיסל

.

עניין מרכזי

 

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן