מבזקים

השקר הגדול של יצרני המגבונים הלחים

כמה מגבונים לחים נשטפים מדי שנה לצנרת העירונית ותוך כמה זמן הם צפויים להתפרק? כל התשובות לכל השאלות

 

הדבר החשוב ביותר שיש להבין בנוגע למגבונים לחים הוא שבאופן קבוע מגבונים לחים גורמים לסתימות חמורות בקווי הולכת שפכים. מעבר לכך, הנזקים למערכות הביוב הארציות , לצנרת הביתית ולמערכות ההולכה העירוניות, מוערכים במיליוני שקלים מדי שנה.

למרבה הצער, נראה כי הציבור הישראלי “התמכר” למגבונים הלחים: הצריכה השנתית של מגבונים לחים בישראל עומדת כיום על כ-3.1 מיליארד מגבונים סך הכול או במילים אחרות, יותר מ-400 מגבונים לנפש.

 

תוך כמה זמן מתפרקים המגבונים הלחים?

אחת הסיבות בגינן המגבונים הלחים גורמים לכל כך הרבה בעיות אינסטלציה בירושלים ולמעשה בכל רחבי הארץ, היא שמדובר במוצרים שלא ממהרים להתפרק. לאור זאת, די במגבון אחד שייתקע בצנרת או בקו הביוב, כדי שתוך זמן קצר תתחיל להיווצר סתימה חמורה. המגבונים שמיוצרים מסיבים סינטטיים כמו פוליאסטר וויסקוזה, מתפרקים בתנאי הטמנה בטווח של 500-300 שנים. המגבונים שמיוצרים מסיבים אורגניים לעומת זאת (סיבי צלולוזה), המשווקים תחת השם “נייר טואלט לח”, מתפרקים תוך חודשים ספורים אך גורמים נזקים לא פחות חמורים מהמגבונים הסינטטיים.

מה חשוב להפנים בהקשר הזה הוא שאין זה משנה אם מדובר במגבונים אורגניים, “טבעיים” או סינטטיים: כל המגבונים ללא יוצא מן הכלל גורמים לנזקים חמורים לתשתיות המים והביוב. קחו זאת לתשומת ליבכם. לפיכך הסימון הגרפי הקטן שמופיע על הרבה מהאריזות של המגבונים הלחים, שלכאורה מעיד על כך שניתן להשליכם לאסלה, הוא לא פחות משקר מוחלט.

 

מה הדבר הטוב ביותר שניתן לעשות עם מגבונים לחים?

לא צריך להיות שרברב עם ותק של עשרות שנים במקצוע, כדי לדעת שהדבר הטוב ביותר שניתן לעשות עם מגבונים לחים הוא להפסיק לרכוש אותם ולהימנע מלהשתמש בהם. כפי שציינו, למרבה הצער ההרגל כבר מזמן הפך ל”התמכרות” לפיכך אם אתם לא מאמינים שתפסיקו להשתמש במגבונים לחים בקרוב, לכל הפחות עשו את הדבר הנכון והצטיידו בפחון ייעודי למגבונים לחים.

פח ייעודי למגבונים לחים יאפשר לכם להיפטר מהמגבונים באופן דיסקרטי, מבלי לפגוע בתשתיות המים והביוב. הפח בנוי בצורה כזו המונעת מהריחות לצאת החוצה ולכן ניתן למקם אותו היכן שרוצים ללא חשש.

 

ירושלים מתקשה להתמודד עם בעיית המגבונים

תאמינו או לא, אך בשנת 2018 לבדה, נשלפו ממכוני טיהור השפכים בי-ם כ-2,300 טונות של מגבונים. לא צריך להיות מומחה אינסטלציה בירושלים כדי להבין שמדובר בנתון עגום בצורה בלתי רגילה. שימו לב: לפי ההערכות של המומחים, למעלה ממחצית מאירועי הפיצוצים והסתימות הצינורות הביוב של ירושלים הם תוצאה של השלכת מגבונים לאסלה.

בעקבות שורה ארוכה של נזקים שגררו הוצאות רציניות ביותר, יצאה חברת מבט”י (חברת בת של הגיחון) בקמפיין הסברה לתושבי י-ם על מנת שיחדלו מהמנהג המזיק. הקמפיין יצא לדרך לפני כשנה ועוד מוקדם מדי כדי לדעת האם הצליח להשפיע על הציבור הירושלמי. דבר אחד בטוח – לכל אחד ואחת מאתנו יש את הכוח לקחת את עצמנו בידיים ולהפסיק להשליך מגבונים לחים לאסלה. ועל כך נאמר: יפה שעה אחת קודם…

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן