נשיאת מועצת העיתונות דליה דורנר פרשה במפתיע

דליה דורנר פורשת מתפקיד כנשיאת מועצת העיתונות.

במכתבה לחברי נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת מפרטת שופטת בית המשפט העליון בדימוס את השגי הארגון שעמדה בראשו מאז 2006. למכתבה מצרפת דורנר חוות דעת השוללת האשמות שהועלו כלפיה במרומז בישיבה האחרונה של נשיאות המועצה, לפיהן קיים ניגוד עניינים לכאורה בין תפקידה כנשיאה לתוכניותיה להקים מכון כלשהו שאת טיבו לא פירטה. הישיבה היתה סוערת במיוחד על רקע הדרישה להחליף את המנכ״ל מוטי רוזנבלום שהוא איש אמון שלה.

 

בישיבה הועלו טענות חמורות על חוקיות ההתנהלות של הישיבה ועל אופן קבלת ההחלטות. בעקבות הישיבה הודיע אחד מאנשי הציבור על פרישה וכן פרשו מהמועצה אנשי העיתון גלובס.

 

לעומת זאת, שבו לחיק מועצת העיתונות והתקשורת אנשי אגודת העיתונאים בתל אביב, זאת לאחר היעדרות ממושכת.

 

ישיבת המועצה האחרונה לפני הקורונה באולם מועצת העיר באר שבע. 

.

וכך נאמר במכתבה של דליה דורנר:

 

לכבוד
חברות וחברי מועצת העיתונות והתקשורת בישראל

לחברות ולחברי המועצה שלום רב,

נבחרתי לראשונה לתפקיד נשיאת מועצת העיתונות והתקשורת בישראל בשנת 2006. זוהי תקופת כהונתי החמישית. אף כי תקופת הכהונה אשר לה נבחרתי תסתיים באוקטובר 2021, אני מבקשת להקדים את סיום תפקידי ל-28 בפברואר 2021.

.

במהלך השנים שבהן שירתי בתפקיד הצטרפו למועצה קרוב לעשרים כלי תקשורת, לרבות עיתונות מקוונת. המועצה – שקודם לכן לא הייתה מאוגדת – נרשמה כעמותה המפוקחת על-ידי רשם העמותות. אושר תקנון אתיקה חדש ומעודכן, שנכתב על-ידי חברינו פרופ' חיליק לימור וד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר. בתמיכת יד הנדיב בוצעה דיגיטציה של החלטות בתי-הדין לאתיקה, העומדות עתה לרשות הציבור. לבתי-הדין לאתיקה צורפו דיינים חדשים רבים, ובהם שופטים בדימוס ומומחים משורות האקדמיה.

.

המועצה ביקשה להצטרף כידידת בית-המשפט למספר הליכים, שבהם התעוררו שאלות עקרוניות הנוגעות להגנה על חופש העיתונות ולשמירה על האתיקה העיתונאית. בהליכים אלה, בין היתר, הורחב והובהר היקף החיסיון העיתונאי; והוכר מעמדו של תקנון האתיקה של המועצה, אף כי אין לו מעמד משפטי מחייב, כקובע סטנדרטים מקצועיים שהעמידה בהם משליכה על אחריותם של כלי תקשורת ועיתונאים לפרסומים שנטען כי יש בהם לשון הרע.

.

בשנים האחרונות הושם דגש מיוחד על הקשר בין המועצה לבין הציבור. לצורך השמעת קולה של המועצה בנושאים אקטואליים, במיוחד להגנתו של חופש העיתונות, הוקם צוות תגובות בראשותו של חברנו חיים שיבי, שהודעותיו מתפרסמות בכלי התקשורת.

התקיימו ימי עיון, מפגשים, סדנאות וכנסים ברחבי הארץ, ובין היתר בבאר שבע, בלוד (במעמד נשיא המדינה), ברמת הגולן, בעיר נוף הגליל (נצרת עלית), בעכו, בדליית אל כרמל ובגבול הצפון – שבהם הושם דגש מיוחד על מפגשים עם בני נוער. אתר המועצה שודרג, וכיום הוא מנוהל מקצועית על-ידי חיים שיבי.
.
לאחרונה הועלתה טענה כאילו פעילותי בתקופה האחרונה להקמת מכון שיתמקד בנושאים שאינם בליבת מטרותיה של המועצה – חינוך לאוריינות תקשורתית בקרב הציבור הרחב בכלל, ובקרב נערות ונערים בפרט, וכן בהענקת פרסים שנתיים לעיתונאים על פרסום תחקרים ומאמרים בולטים – כרוכה בניגוד עניינים. אף כי לא סברתי כי לטענה קשה זאת יש יסוד, ביקשתי את חוות-דעתו המקצועית בעניין זה של עורך הדין צבי אגמון, שאין לי איתו קשרים אישיים או מקצועיים קודמים.
.
אדם קרוב אצל עצמו, ותמיד טוב לשמוע דעה נוספת. חוות-דעתו המנומקת של עו"ד אגמון, שמסקנתה היא כי "ניתן לקבוע שבפועלם של חלק מחברי נשיאות מועצת העיתונות, לרבות נשיאת המועצה, להקמת המכון אין חשש לפעולה בניגוד עניינים או להפרה בדרך אחרת של חובת האמון בה הם חייבים למועצה", מצורפת.
.
עשינו רבות, גם בתקופה האחרונה הקשה לכולנו, אך המלאכה לא תמה. העיתונות והתקשורת הן דינאמיות במהותן, וכך חייבת להיות גם מועצת העיתונות והתקשורת. אך לאחרונה הציעה הוועדה האסטרטגית של המועצה, בראשותה של חברתנו ענת סרגוסטי, מתווה לעתיד, והקמת צוותים לביצועו.

.

 

הדי-אן-איי של המועצה שלנו – הקשור להרכבה המיוחד ובוודאי גם לדעתנות הטבועה במקצוע העיתונות – כרוך גם במחלוקות, ובהן גם מחלוקות עקרוניות. אולם, אין זה מן הראוי כי המחלוקות יפגעו בתנופת העשייה, יעיבו על הישגי העבר, או יפגעו במימוש אתגרי העתיד.
.
היריעה קצרה מלהודות לכל החברות והחברים, שחלקם הוזכרו בשורות הקודמות, על התנדבותם ותרומתם במהלך השנים שבהן אני משמשת כנשיאת המועצה. תודה מיוחדת אני חבה למנכ"ל המועצה מוטי רוזנבלום, למנכ"ל הקודם אריק בכר, ולסגנית הנשיאה עורכת הדין ארנה לין.
.
אני מסיימת את תפקידי כנשיאת מועצת העיתונות והתקשורת בישראל ב-28 בפברואר 2021, אך המועצה והערכים שהיא נועדה לקדם – חופש העיתונות והאתיקה העיתונאית – יישארו יקרים לליבי. אמשיך לשרתם ככל שאוכל.
.
​​​​​​​​​​ בברכה,

​​​​​​​​​​ דליה דורנר

.

עם סיום תפקידה צפוי להתפטר גם מרדכי רוזנבלום ויתמנה אדם אחר על פי המלצתו של מי שייבחר לרשת את השופטת דורנר.

.

רמי יצהר Rami Yitzhar

עניין מרכזי

 

גילוי נאות:

״עניין מרכזי״ חבר במועצת העיתונות והמו״ל והעורך רמי יצהר הוא חבר נשיאות הארגון.

 

בנימה אישית, ברצוני להודות לגברת דורנר על פעולתה הברוכה בהתנדבות כמו גם התנדבותו של רוזנבלום. אני מקווה שהזעזוע לא יהיה כבד מדי, שכן מדובר בארגון חשוב בעיקר בימים טרופים אלה.

 

עניין מרכזי

www.news-israel.net

 

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

מוזמנים גם לראיונות ומפגשים מרתקים ב- MerkaziTV

 

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

 

יום טוב ובשורות טובות.

רמי יצהר Rami Yitzhar