מבזקים

האם שריפת גופות אפשרית בישראל?

שריפת גופות היא פעולה שכיחה מאוד במדינות רבות במזרח הרחוק ובמערב, אך כמעט ולא קיימת במדינת ישראל. לנדירות הפעולה בישראל ישנן סיבות ברורות שהמרכזית שבהן היא איסור שריפת הגופות על פי ההלכה היהודית כמו גם איסור דומה בשריעה המוסלמית. כשרובם המכריע של האזרחים המתגוררים במדינה אינם מבצעים שריפת גופות, מן הסתם תהיה התופעה שולית מאוד. יחד עם זאת, לכל הנוגע לחוקיות שריפת גופות, הפעולה אפשרית בישראל ואין חוק המונע זאת. למעשה, בית המשפט העליון בישראל נתן כבר שני פסקי דין בהם אישר לבני המשפחה לשרוף את גופת הנפטר לפי בקשתו בצוואתו. אחת הדוגמאות היותר מפורסמות היא רונה רמון, אלמנתו של האסטרונאוט אילן רמון, שביקשה לשרוף את גופתה.

 

מדוע אנשים בישראל בוחרים לשרוף את גופתם?

ובכן, זוהי בהחלט שאלה לגיטימית במדינה שבה התופעה כמעט ולא קיימת ושבה כמעט מאה אחוזים מהאוכלוסייה אוחזת באמונה דתית המתנגדת לשריפת גופות. יחד עם זאת, מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית ולכן לכל אדם יש את הזכות לבחור את האופן בו יסיים את חייו וכך ראוי שיהיה. למעשה, זרמים מסוימים ביהדות ובראשם היהדות הרפורמית, מאפשרים שריפת גופות כאקט לגיטימי לחלוטין. הסיבות לשריפת הגופה על פני קבורתה הן בדרך כלל אידיאולוגיות ונעות בין הגנה על איכות הסביבה, אמונה שאין מקום לבזבז קרקע לקבורת המתים, אלא להשאיר את הקרקע לטובת החיים, חיסכון הצער לבני המשפחה בתהליך ההלוויה ואפילו התנגדות אידיאולוגית לדת ולהלכה. כל אלה יכולות להיות סיבות שבגינן בוחרים אנשים בכך שגופתם תישרף ולא תיקבר באדמה. כמו כן, חשוב לציין שבישראל חיים מיעוטים רבים מדתות ואמונות שבהן לא רק שזה אפשרי לשרוף גופה אלא גם נהוג.

החוק בישראל מעולם לא נדרש לסוגיית שריפת הגופות ולכן לא קיים חוק שמונע שריפת גופות. יחד עם זאת, ישנה כמובן התנגדות מצד גורמים דתיים לביסוס השיטה, מה שאילץ את בית המשפט העליון להתערב במספר מקרים ובכולם הוא אישר את שריפת הגופה, כך שבהחלט ניתן לומר ששריפת גופות אפשרית בישראל ללא שום מגבלה ואם כך אתם בוחרים לסיים את חייכם, יש לכם את הזכות והיכולת המלאות לעשות זאת בצורה חוקית לחלוטין.

 

מה עושים עם האפר?

התהליך של שריפת גופה הוא תהליך שנמשך כשעתיים ולאחריו נותר האפר של גופת הנפטר. האפר נאסף ונמסר לבני המשפחה בתוך מיכל ייעודי. את האפר נהוג לפזר בשטח פתוח, ביער, בים, באוויר או בכל אזור אחר שיש לו חשיבות רוחנית עבור הנפטר ובני המשפחה. כמו כן, את האפשר אפשר גם לשמור בתוך מכל דקורטיבי, בין באופן גלוי על מדף בבית ובין במחסן הבית. אין שום הוראה או מגבלה על האופן בו יש לנהוג עם האפר ולכן הדבר נתון לגמרי להחלטת בני המשפחה.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן