מבזקים

נתניהו מפעיל מכבש לחצים ופיתויים בניסיון לצרף בוגדים לליכוד

D8327E3B-F74F-42F3-99CE-137D8951AC2B

סוף השבוע החגיגי ותחילת השבוע החדש עומד בצל התייעצויות ומגעים בין המפלגות השונות במאמץ לגבש אסטרטגיה לקראת ההגעה לבית הנשיא לשם המלצה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה.

 

נתניהו מפעיל לחצים ופיתויים לגייס בוגד עריק מצד אחד ולנסות לנטרל חלק מהערבים האחרים שלא לתמוך במועמד מסויים מאוד. את עיקר המאמץ משקיע נתניהו כדי לבודד את בנט. אנשיו כמו גם הוא אישית מפעילים לחצים על ששת חברי ימינה האחרים כדי שילחצו על בנט להצטרף לקואליציית הימין הקיצוני חרדי. בנט הכריז בינתיים שלא יישב בממשלה בראשות יאיר לפיד ולא בממשלת נתניהו אם תיתמך בידי רשימות ערביות.

 

 

במוצאי החג נערכה שיחה נוספת, השנייה מאז הבחירות בין בנט לסער בניסיון להקים גוש משותף שבראשו יעמוד נפתלי בנט. גוש כזה יוכל ליצור מומנטום שאליו חותר בנט להשיג את ראשות הממשלה. זה לא יהיה פשוט הואיל ובנט הודיע לפני הבחירות שהוא פוסל את מרצ.

 

בסוף השבוע הציע נתניהו לסער להצטרף אליו בהבטחה שיפרוש מראשות הממשלה כעבור שנה. סער סירב. מי מאמין ולו למילה אחת שיוצאת מפיו?

 

ביום ראשון נפגשו לראשונה מאז הפרידה יאיר לפיד ובני גנץ. לפיד ביקש מגנץ לתמוך בו אצל הנשיא. כרגע צפוי לפיד לקבל את תמיכת ליברמן, העבודה, מרצ והמשותפת.

 

בסוף השבוע נועד לפיד גם עם מנסור עבאס מנהיג רע״ם ושמע ממנו שורה ארוכה של דרישות עבור המגזר הערבי הכוללות גם הקפאת חוק הלאום והקצאת עשרות מיליארדי שקלים למגזר.

 

ובינתיים מנע גנץ לכנס את הממשלה בשל סירובו של נתניהו למנות שר משפטים זאת חרף הודעת היועץ המשפטי לממשלה כי יש לעשות זאת.

 

הנשיא ריבלין צפוי להתחיל בהתייעצויות עם נציגי 13 הרשימות שנכנסו לכנסת ה-24 במטרה להחליט על מי להטיל את מלאכת הרכבת הקואליציה.

 

הואיל והבחירות לא הוכרעו חד משמעית עוסק נתניהו בניסיון לפתות עריקים אפשריים מימינה של בנט ומתקווה חדשה של סער. בינתיים, בלי הצלחה. מקורות ערביים מדווחים על נסיונות לגייס כבר כנסת או שניים מרשימתו של אחמד טיבי. הבדיחה כבר רצה שזו תהיה ממשלת ביבי – טיבי.

 

כרגע יש לגוש אנטי ביבי 57 מנדטים לעומת 52 של תומכיו כשבנט ומנסור עבאס אינם נחשבים במניין. במצב זה אפשר שיאיר לפיד יקבל ראשון את האפשרות לנסות להרכיב קואליציה. היום נועד לפיד עם ליברמן. קודם לכן שוחח גם עם גדעון סער.

 

סער איכזב בעיקר את עצמו עם שישה מנדטים בלבד אבל נחמתו בכך שבנט לא הצליח גם הוא והסתפק רק בשבעה מנדטים. היום פירסם סער התקפה על נתניהו:

.

‏״בפעם ה-4 תוך שנתיים כשל נתניהו ולא הצליח להשיג רוב פרלמנטרי של 61. ללא נתניהו – ניתן להקים ממשלה יציבה בקלות ובמהירות. אם ישראל חשובה לנתניהו יותר מהמשך האחזותו בשלטון – עליו להסיק סוף סוף את המסקנה הפטריוטית המתבקשת. אני קורא לנתניהו: זוז הצידה, שחרר את ישראל ואפשר לה להתקדם״.

.

האיש המסקרן ביותר בימים האחרונים הוא נפתלי בנט שירד למחתרת ובינתיים שותק. בנט יהיה מוכן לעמוד בראש הגוש נגד נתניהו אם תהיה הסכמה שיעמוד בראשו. הדבר תלוי בראש ובראשונה בלפיד. אם הוא יוותר על הבכורה עם 17 המנדטים שלו – כנראה שתתאפשר הקמת ממשלת חירום שתעיף סוף סוף את דיירי בלפור לקיסריה.

 

אחרי חג הפסח יתחיל מעשית משפטו של נתניהו והוא נדרש להמצא באולם הדיונים יומיים שלושה בשבוע. בדיונים הללו יתחילו להשמע העדויות של עדי התביעה נגד נתניהו. מבחינת ביבי זה יהיה אסון תדמיתי גדול.

 

אבל אצל ביבי הכל יכול לקרות ושום דבר אינו סופי גם כשזה נראה כך. אחרי הכל, גנץ זכה פעמיים לכבוד לנסות להרכיב קואליציה וכשל.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן