מבזקים

חיסון קורונה ופוריות: האם יש קשר ביניהם?

מאז נכנסה מחלת הקורונה לחיינו, היא גבתה קורבנות ברחבי העולם, וגם יצרה חששות וחרדות, בקרב אנשים רבים באוכלוסייה. לאחר הגעת חיסון הקורונה, אנשים החלו לנשום לרווחה, לאחר שנה רצופה של סגרים רצופים ומתישים. יחד עם זאת, חיסון הקורונה הוא חדש יחסית, ולכן תופעות הלוואי שלו עדיין לא ידועות במלואן, לטווח הקרוב, ולטווח הארוך. בשל סיבה זו, זוגות רבים, השוקלים כניסה להיריון, חוששים מסוגיות של בעיות פוריות, לאחר קבלת חיסון קורונה. נשאלת השאלה האם החשש הוא מבוסס או מופרך, כלומר האם יש קשר בין חיסון קורונה לבין השפעתו על הפוריות? נראה כי נכון להיום, אין הוכחה כלשהיא לפגיעה של החיסון קורונה, בפוריות האישה או הגבר. גם מבחינת כניסה להיריון לאחר קבלת החיסון, אין צורך להמתין תקופת זמן לפני כניסה להיריון, היות והחיסון לא משפיע על כניסה להיריון או על העובר העתידי.

 

בדיקת פוריות אצל נשים: מתי נדרש?

זוגות צעירים רבים שמנסים להיכנס להיריון, ייתקלו חלקם בקשיים להיקלט בהצלחה להריון המיוחל. לא תמיד זה מעיד על בעיה רפואית, אבל מומלץ לאחר שנה של ניסיונות שלא הובילו לתוצאה המיוחלת, לפנות לבדיקות רפואיות. בדיקת פוריות אצל נשים ניתן לבצע כאשר עולה חשד לבעיות פריון אצל האישה, או בעיה כלשהיא בשחלותיה של האישה. יכולות להית סיבות מגוונות לבעיות פריון אצל נשים ויש לבחון סוגיה זו רק אצל רופאים המומחים לבעיות פריון, כדי שתוכלו להיות רגועים שאתם מקבלים את הטיפול והאבחון המקצועי ביותר. מבין הבדיקות הנפוצות שמבצעים לבדיקת פוריות, ניתן לראות צילום רחם, המוודא שאין חסימה של החצוצרות, להפריה מוצלחת. בנוסף, מבצעים בדיקה של רמת ההורמונים פרוגסטרון וכן אסטרוגן, כדי לבדוק שרמתם תקינה בגוף, לצורך ביוץ והפריה מוצלחת.

 

הדילמה של חיסון קורונה בתקופתנו : האם יש סכנה לעובר?

חיסון הקורונה נחשב בעיני ישראלים רבים כמניע עיקרי ליציאה מהמגיפה העולמית.  יחד עם זאת, בעיני המתנגדים לחיסון הקורונה, חיסון הקורונה יוצר שאלות רבות, שבשל היותו חדש ולא מוכר, עדיין לא ידועות מה השלכותיו על גופנו. החיסון אומנם יכול לגרום לתופעות לוואי של חום וצמרמורות, לדוגמא, אך תופעות לוואי אלו חולפות תוך יום-יומיים, ונראה כי אין תופעות לוואי ארוכות טווח, אלא זמניות בלבד. כנ”ל לגבי פוריות או היריון, אין לחשוש שחיסון הקורונה יוכל לפגוע בפוריות, היות שאין הוכחות לפגיעה בפריון הנשי או בפריון הגברי, לאחר קבלת חיסון קורונה, וכן הוא נחשב בטוח בהיריון. החיסון נחשב בטוח עבור נשים וגברים כאחד, אין תיעוד בספרות העולמית, על פגיעה בפריון, לאחר קבלת החיסון, וכן תופעות הלוואי של החיסון, על כל היבטיהם, חולפים תוך ימים ספורים, לאחר קבלת החיסון. כנ”ל לגבי נשים בהיריון, רופאים ממליצים להתחסן כדי שהאם והעובר יהיו מוגנים ממחלת הקורונה.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן