מבזקים

איך גוזמים עצים ענקיים בלי גישה למנוף?

עצים רבים יכולים לצמוח לגבהים עצומים. העץ הגבוה ביותר בעולם מתנשא לגובה של כ115 מטרים וגם בישראל ניתן למצוא כמה סוגי עצים שצומחים לגבהים כגון: עץ אורן אשר יכול להגיע לגובה של כ60 מטר, עצי פיקוס שיכולים להגיע לגבהים של יותר מ30 מטר ועצי אורן שיכולים להגיע לגובה של כ60 מטרים. אם יש לכם בחצר עצים גבוהים מאוד, חשוב מאוד שתדעו כיצד גוזמים אותם בצורה הטובה ביותר. בכדי לגזום עצים גבוהים, יש צורך בטכניקות גיזום שיאפשרו זאת וכמובן בעבודה בגובה. בעוד שישנם אנשי מקצוע שבוחרים במנוף על מנת להגיע לעצים הגבוהים לגזום אותם, ישנם אנשי מקצוע שיודעים שישנם מקומות שבהם אין גישה למנוף ועל כן, יש להציע אלטרנטיבות אחרות לצורך גיזום העץ.

מדוע יש צורך לגזום עצים?

אם אתם תוהים מדוע בכלל יש צורך לגזום עצים, כדאי שתדעו שלגיזום עצים ישנן מטרות שונות: ראשית כל, כאשר מדובר על עצים צעירים הגיזום מתבצע בעיקר בכדי לעצב את המבנה של העץ. המטרה היא שכאשר העץ יגדל הוא יהיה חזק ויפה ועל כן, חשוב להתחיל לגזום אותו כבר בגיל צעיר.

כאשר מדובר על עצים בינוניים שמצויים בגיל שכבר מאוחר מדי לעצב, מטרת הגיזום היא בעיקר להפחית סיכונים עתידיים, לדלל ענפים ולשמור על בריאות העץ

כאשר מדובר על עצים בוגרים, הגיזום צריך להתבצע במיומנות בכדי לשמור על העץ. הגיזום מתבצע בעיקר מסיבות בטיחותיות כגון: שבר צפוי של ענפים בעץ, התהפכות של העץ וכן מסיבות של שמירה על בריאות העץ כגון: דילול ענפים בכדי לאפשר חדירה של שמש והורדת ענפים יבשים. כמו כן, לא פעם יש לגזום את העץ על מנת שהוא ישמור מרחק מקווי חשמל, דודי שמש או אפילו חלונות שכן, הוא יכול לייצר לא מעט לכלוך במידה והוא קרוב לחלון כלשהו יתר על המידה.

כיצד מבצע גיזום של עצים גבוהים?

כיום ישנן מספר שיטות הרלוונטיות עבור גיזום עצים גבוהים, כאשר אחת השיטות היא להשתמש במנוף. בקצה זרוע המנוף מחובר סל שבו יעמוד הגוזם ויבצע את עבודת הגיזום. יחד עם זאת, לא תמיד יש גישה למנוף לצורך ביצוע העבודה המדוברת ועל כן, יש לבחור בשיטות יעילות אחרות לצורך גיזום העצים. מעבר לכך, גם כאשר ישנה גישה למנוף, חשוב לדעת כי הגיזום באמצעות מנוף איננו מאפשר טיפול נקודתי בכל ענפי העץ שכן, אי אפשר להגיע עם המנוף לכל ענף וענף וכן, מחיר של גיזום עצים עם מנוף הוא יקר יותר בשל השימוש במנוף. השיטות האחרות לגיזום עצים ללא מנוף כרוכות בטיפוס על סולמות מיוחדים. מדובר על שיטה שלא רלוונטית לעצים שגובהם מעל כ10 מטרים. בשיטה זאת, יש לטפס בצורה זהירה על הסולם ולבצע את עבודת הגיזום בכל אזור בעץ הדורש זאת.

שיטה נוספת היא לבצע את הגיזום באמצעות ציוד טיפוס מקצועי אשר דומה לציוד סנפלינג. מדובר על שיטה יעילה מאוד המאפשרת להגיע כמעט לכל הענפים ולטפל בהם באופן נקודתי. גיזום באמצעות טיפוס תוך כדי שימוש באמצעי הבטיחות הטובים ביותר, מאפשר עבודה זהירה כאשר עלול להיגרם נזק לתשתיות בסביבת העץ כגון: חוטי חשמל ועוד. שי לעץ גיזום עצים מציע את הדרך הטובה, הבטוחה והיעילה ביותר לגיזום עצים.

במי כדאי לבחור עבור גיזום עצים גבוהים?

לא כל אדם או גנן מומחה יכול לגזום עצים גבוהים. על פי החוק בישראל אדם שרוצה לעבוד כגוזם עצים בגובה חייב להיות בעל תעודת גוזם מומחה אשר ניתנת על ידי משרד החקלאות לאחר שהגוזם עובר קורס על גיזום עצים ומבחן. כמו כן, צריכה להיות לו תעודת הסמכה לעבודה בגובה אשר ניתנת על ידי משרד התמ”ת. בהתאם להוראת משרד התמ”ת, אסור לטפס על עץ מעל לגובה של 2 מטר ללא התעודה המדוברת.

כמו כן, חשוב מאוד לבחור גוזם עצים בגובה שיש לו את כל הביטוחים הנדרשים לכיסוי תאונות או נזקים שיכולים להתרחש במהלך העבודה שלו. העסקת עובד ללא ביטוח עלולה לעלות לכם ביוקר.

אם אתם מחפשים גוזם עצים מקצועי, מומחה, מנוסה, איכותי ומורשה עבור גיזום העצים שלכם, כדאי שתבחרו את שי לעץ.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן