מבזקים

מעניין: אסירים מפעילים רדיו בכלא לזירוז שיקומם

יום הרדיו הבינלאומי שיחול בסוף השבוע מסמל את איכויותיו הרבות והמוכרות של המדיום. בשב״ס משתמשים בכוחו של הרדיו גם לשיקום אסירים.
.
רדיו ׳פוקוס׳ היא תחנת רדיו המופעלת על ידי אסירים פליליים, עבור אסירים פליליים. העשייה הרדיופונית משמשת כלי חדשני וייחודי לשיקום האסירים על מנת לאפשר לחברה לקלוט אזרח מועיל ותורם לאחר שחרורו.
.
רדיו ׳פוקוס׳- הרדיו של האסירים הוקם בשנת 2016 כמיזם שיקומי חדשני לאסירים פליליים.
הפעלת התחנה היא תוצר של שיתוף פעולה בין שירות בתי הסוהר, עמותת ׳טופז׳, הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי ומשרד הרווחה.
הקולות הנשמעים ברדיו הם קולותיהם של האסירים הפליליים שהוכשרו בבית הסוהר לעבודה במקצועות הרדיו ע״י מכללת ספיר.
.
התכניות מנוהלות ע״י גורמי שב״ס ואנשי מקצוע מתחום הרדיו. האסירים המשדרים בוחרים את נושאי התכניות, מפיקים, לומדים, עורכים, מראיינים ומקריינים.
.
תחנת הרדיו נמצאת בבית הסוהר ׳איילון׳ והתכנים משודרים לכלל האסירים הפליליים באמצעות מעגל סגור 24 שעות 7 ימים בשבוע.
.
רדיו ׳פוקוס׳ מבוסס על גישה של אסירים למען אסירים שכוחו ביצירת הזדהות.
.
קיים מגוון רחב של תכנים אינפורמטיביים כמו התכנית ״בתוך המסגרת״ המספקת מידע על תכניות שיקום או ״ויטמין סי״ העוסק באורח חיים בריא.
.
לצד תכנים תעסוקתיים כמו התכנית ״על השקל״ המציעה הדרכה בניהול תקציב ותכנים טיפוליים כמו התכניות ״רק להיום״ המאפשר שיח בין מכורים נקיים ו״די, אפשר אחרת״ העוסקת במניעת אלימות. בנוסף, מציע הרדיו תכנים חינוכיים כדוגמת התכנית ״הורים לפני הכל״, תכנית בנושא משפחה ותכניות העשרה, בחדר ופנאי כמו התכניות ״פוקוס על הספורט״ ו״השיר שלך״.
.
על האסירים המשתתפים בתכנית לנהוג במקצועיות ועל פי אמות מידה מוסריות, להתייחס ברגישות ובכבוד לזולת ולהפגין אחריות אישית וקהילתית.
.
מאז הקמת הרדיו הוכשרו למקצועות הרדיו 55 אסירים ומרבית בוגרי התכנית שולבו לאחריה בתכניות טיפול ושיקום.
לרדיו 80 אחוזי האזנה ואת תחנת הרדיו מלווה מחקר אפקטיביות של אוניברסיטת ׳בר אילן’.
.
רדיו ׳פוקוס׳ מנגיש לקהילה את העשייה השיקומית בבתי הסוהר, מאז הקמתו ביקרו ברדיו מאות אנשי תקשורת, טיפול, חינוך ותרבות.
.
ביום חמישי 13.2.20, לכבוד יום הרדיו הבינלאומי ייערך בשירות בתי הסוהר כנס בנושא ״כוחו השיקומי של הרדיו״*. לכנס הוזמנו אנשי מקצוע שונים והוא יוקדש לשימוש הייחודי ברדיו ככלי שיקומי.
.
במהלך הכנס ישדרו אסירי התחנה מתחנה ניידת ראיונות עם אורחים, יוצגו ממצאי הביניים של מחקר האפקטיביות המלווה את התחנה ויוצגו פאנלים העוסקים בפרוייקט בהם ישתתפו אנשי תקשורת שביקרו ברדיו, אסירים משוחררים בוגרי התכנית ואנשי מקצוע.
.
צילום מרדיו כלא איילון: דוברות שב״ס
 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן