בוטלה הצעת החוק להקשות על ישראלים לקבל דרכון פורטוגלי

הצעת החוק להפסקת האזרחויות בפורטוגל הורדה מסדר היום.

אלפי הישראלים שהגישו בשנים האחרונות בקשה לקבל אזרחות פורטוגלית יכולים לנשום לרווחה. בעקבות לחץ ישראלי הורדה מסדר היום של הפרלמנט בליסבון הצעת החוק שעוררה סערה, שנועדה להקשות על ישראלים לקבל דרכון אירופי.

ארגון בצלמו פנה לנשיא הפרלמנט בפורטוגל ודרש לגנות את חברות הפרלמנט קונסטנזה סואוסה וקטרינה פרירה הפועלות למנוע את זכויות היהודים לקבלת אזרחות פורטוגלית ממניעים אנטישמיים.

הארגון טוען כי גירוש פורטוגל, שהתרחש לפני כחמש מאות שנים, גרם להכחדת הקהילה היהודית וכמעט לא נותר לה שריד.

.

בשנים האחרונות חוקק הפרלמנט הפורטוגלי חוק שנועד לתקן את העוול הנוראי שנגרם ליהודי פורטוגל ומאפשר לצאצאים של יהודים פורטוגליים מאותה תקופה לבוא ולקבל אזרחות.

.

אלפי יהודים מרחבי העולם הגישו בקשות והשקיעו סכומי עתק בכלכלת פורטוגל.

השבת צאצאי היהודים לפורטוגל, ומתן זכויות, לא מצאה חן בעיני מספר חברות פרלמנט.
דווקא בתקופת קורונה ובזמן משבר כלכלי עולמי, החליטו אותן חברות פרלמנט, לפעול לביטול החוק ולהפצת אנטישמיות. השתיים הודיעו שיבטלו את החוק וימנעו קבלת האזרחות מיהודים.

.

לטענתן, קיים חשש דמוגרפי ולפיו מתן אזרחות ליהודים, יגרמו לכך שתוך 200 שנה מאות אלפי יהודים ישתלטו על פורטוגל.

ארגון בצלמו פנה אתמול במכתב בהול לנשיא פורטוגל ודרש ממנו לדחות את בקשתן, לצאת נגד דרישתן ולהביא לפיטוריהן.

.

במכתב נטען כי מדובר בהתנהלות המזכירה תקופת אפלות. למרבה הצער, הנגיף האנטישמי ושנאת היהודים מעולם לא נחו. דבריהן של חברות הפרלמנט נגד היהודים מעלה מוטיבים נאציים ועלולה לגרום להתפרצות אנטישמית.

המכתב אשר נשלח גם לליגה נגד השמצה הפועל למניעת אנטישמיות, נחתם בקריאה ברורה לנשיא להבהיר שהחוק הקיים ישונה.

.
מארגון בצלמו נמסר: ״אנחנו מברכים על ההחלטה .
מדובר היה בהחלטה אנטישמית שמטרתה פגיעה ביהודים במסווה של כלכלה. כשמדובר בדיוק להיפך. כניסת היהודים לפוטוגל רק הניבה תשואה כלכלית. נמשיך להיאבק נגד כל אנשטימיות״.

.

רמי יצהר
Rami Yitzhar
עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםמחדלי נתניהו בשיאם והוא מצא קורבן תורן: גנץ אשם
המאמר הבאנתניהו מחלק מיליארדים לאזרחי ישראל
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.