מבזקים

בזמן שחותמים שלום – סופגים טילים

8332C9ED-E234-4A07-B949-4458224AB7D6

בעיצומו של נאום שר החוץ האמירתי בבית הלבן ולאחר סיום דברי הנשיא טראמפ וראש הממשלה נתניהו נשמעה אזעקת אמת באשקלון ובאשדוד. מהרצועה נורו טילים, חלקם יורטו בידי כיפת ברזל וטיל אחד השיל רסיסים שנחתו ליד קניון באשדוד. שני גברים כבני 30 נפצעו אך אין סכנה לחייהם.  היו עוד כמה נפגעים קל מאוד.

 

נאומים בבית הלבן ונפילה באשדוד. 

.

 

מדוברות איחוד הצלה – מחוז דרום: נמסר צוותי הרפואה של איחוד הצלה מעניקים בדקות אלו סיוע ראשוני ל-6 נפגעים בהכרה כתוצאה מהנפילה והאזעקה באשדוד.

יצחק פונפנדר חובש באיחוד הצלה סיפר: “מדובר ברסיסי נפילה שגרמו לנזק לחנויות במרכז מסחרי ולבהלה. כתוצאה מכך אחד מעוברי האורח נפצע קל עד בינוני ו-5 נפגעים קל. בסיוע חובשים נוספים וצוותי חוס”ן היחידה לעזרה ראשונה נפשית של איחוד הצלה הענקנו סיוע ראשוני לנפגעים”.

.

מהחמאס נמסר:

“היחסים בין ישראל לבין איחוד האמירויות ובחריין לא שווים את הדיו שבו הם נכתבו. העם הפלסטיני אשר מחויב להמשיך את המאבק עד השגת זכויותיו יתמודד עם ההסכמים האלה כאילו הם אינם”.

.

ההסכם עצמו נחתם בטקס היסטורי שנעדר בסממנים רגשניים. לא היו לחיצות ידיים בגלל הקורונה ולא נראתה התרועעות אישית. הטקס היה מוזר וקשה לבימוי. הנשיא המארח, ראש הממשלה ושני שרי החוץ של האמירויות ושל בחריין ניצבו בקומה השנייה של הבית הלבן, מופרדים בין חלקי המרפסת בעמודי הבניין.

 

טראמפ דיבר ראשון, ביבי שני ואז האמירתי ונעל את הטקס שר החוץ הבחרייני שהיה רגוע ונינוח מהארבעה. הנאומים היו שיגרתיים בלי הפתעות. הנציגים הערבים הדגישו שישראל ויתרה על סיפוח ופותח את גבולה למתפללים מובלמים שיגיעו ממדינות המפרץ למסגד אל אקצה.

 

חותמים. 

 

נתניהו הדגיש את חלקו של הנשיא טראמפ והודה למלך הבחרייני ולשליט האמירתי. בסיום הנאומים המתישים למדי, ירדו הארבעה אל המדשאה שם ישבו בצפיפות ובלי מסיכות אורחים רבים בהם נציגים מעומאן ומסודאן.

.

נתניהו: “היום הזה הוא רגע שיא בהיסטוריה. הוא מבשר על עידן חדש של שלום אחרי עשרות שנים בהן ישראל התפללה לשלום. אני מודה לטראמפ על מנהיגותך שהייתה ללא ספק לצד ישראל, נלחמת באומת הדיקטטורים מאיראן ותיווכת בין ישראל לפלסטינים, ובהסכמי השלום שיביאו לעידן חדש בעולם כולו״.

.

שר החוץ של איחוד האמירויות עבדאללה בן-זאיד אמר בנאומו בטקס חתימת הסכם השלום בוושינגטון: “כבוד ראש ממשלת ישראל נתניהו, תודה לך על בחירתך בשלום ועל עצירת הסיפוח של השטחים הפלסטיניים. זוהי החלטה שמחזקת את המאמץ שלנו להשיג עתיד טוב יותר לדורות הבאים”.

.

שר החוץ של בחריין, עבד אל-לטיף אל-זיאני:

״ההסכם של היום הוא צעד ראשון חשוב, ועכשיו מוטלת עלינו החובה להביא את השלום ארוך הטווח והביטחון שמגיע לאזרחינו. פתרון הוגן, כולל ויציב לסכסוך הישראלי-פלסטיני יהיה הבסיס של שלום זה.
.
״הראנו היום כי מסלול כזו הוא אפשרי ואפילו מציאותי. מה שהיה רק חלום לפני כמה שנים היום בר השגה ואנחנו יכולים לראות בפנינו הזדמנות זהב לשלום, ביטחון ושגשוג במזרח התיכון. הבה לא נבזבז את הזמן בניצול ההזדמנות הזו.

.

״החתימה היתה ממושכת ומסורבלת ועוד בשמש הצהריים הוושינגטונית. חיוכים לא היו אלא איפוק וסוג של אי נוחות. גם מחיאות הכפיים היו מינוריות ובקושי נקלטו במיקרופונים. עמדת הצילום רעדה לעיתים והצילום שיצא לעולם היה קופצני ולא הכי מקצועי״.

 

 

 

ובכל זאת: אכן יום היסטורי וכולם הבטיחו שיהיה לכך המשך.

 

רמי יצהר

Rami Yitzhar

עניין מרכזי

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן