מבזקים

פרשת פולארד: לא גיבור – ריגול אידיאולוגי ובצע כסף

9D5CBBF7-62D6-4CC1-8F30-0802FB0F2E35

לפי הידוע עתה פולארד צפוי להגיע לישראל עוד לפני חג החנוכה. אחרי שריצה 30 שנות מאסר ועוד חמש שנים של הגבלות המוטלות בארצות הברית על אסיר משוחרר כמוהו, הוא מגיע לארץ כסוג של גיבור.

 

אבל כדי שלא נתבלבל כולנו בין המרגל הגיבור הלאומי האמיתי, אלי כהן, איש המוסד שנתפס בדמשק ונתלה לבין הקצין הזוטר במודיעין הימי האמריקני, מסכם ד״ר אייל פינקו את פרשת פולארד באופן שראוי להסתכל בה בטרם אתם יוצאים לעמוד לצידי כביש מספר אחת כדי לנופף לו בדגלונים בדרכו מנתב״ג לקבלת הפנים המלכותית הצפויה לו, מן הסתם אצל ביבי.

 

דן מרגלית, מבכירי העיתונאים הישראליים בכל הזמנים, מכיר היטב את הפרטים ואומר בראיון מיוחד ל״עניין מרכזי״, כי הימין הישראלי הפך אותו לכלי פוליטי. הראיון המלא עם דן מרגלית יתפרסם בהמשך ובו הוא קורא לתת לפולארד פנסיה ודירה אבל לא להפוך אותו לגיבור לאומי. הוא לא היה אלי כהן למרות שכינויו היה דני כהן על שם המרגל בדמשק.

 

מרגלית מבקר בחריפות את התנהלות שר ההגנה האמריקני אשר הביא לכך שעסקת הטיעון שגובשה לפיה יישב רק 10 שנים לא התקבלה ובמקומה הוא נידון למאסר עולם. ויינברגר כתב על פולארד דברים איומים ועד היום הנזק שגרם לאמריקנים נחשב מהחמורים בהיסטוריה המודיעינית.

 

להלן הדיווח של אייל פינקו:

 

פרשיית פולארד מגיעה לסיומה? / ד”ר אייל פינקו

פולארד בן ה- 66 נמצא אשם ב- 1986 בביצוע פעולות ריגול כנגד ארצות הברית והעברת מידע מסווג, שכלל למעלה מאלפיים מסמכים רגישים בסיווג גבוה, לישראל ולמדינות נוספות.

.

פולארד, למרות הכינוי שדבק בו כמרגל ישראל, לא ריגל רק עבור ישראל, אלא מכר גם  מידע מסווג ורגיש לפקיסטאן, לסין ולדרום אפריקה. פולארד אף הואשם במסירת מסמכים מסווגים אסורים לצי האוסטרלי. כל המתפרסם בכתבה זו פורסם בעבר במקורות ישראליים וזרים.

.

פולארד ניסה אף מזלו (וללא הצלחה יתרה) בתיווך בעסקאות אסורות של מכירת נשק בין טאיוון, דרום אפריקה וארגנטינה, וב- 1985 ניסה אף פולארד לתווך בעסקת רכישת נשק אסורה עבור איראן.

.

בתמורה למידע שהעביר קיבל פולארד תשלום של עשרות רבות של אלפי דולרים. יש הטוענים כי פולארד קיבל מישראל למעלה מ- 540,000 דולר בעבור שירותיו והמידע שמסר.

.

כסף זה נשמר על ידו בבנק שוויצרי, וממתין לכאורה ליום שחרורו המלא, בו יוכל לעזוב את ארצות הברית ולעשות בו שימוש. ההערכה היא, כי בחשבון הבנק השוויצרי שלו ממתינים לפולארד למעלה ממיליון דולר.

.

איך הכל התחיל?

ב- 1979 הגיש בקשה פולארד להתקבל כאנליסט ל- CIA, לאחר שמשך שנים רבות עוד מהיותו סטודנט, חלם לעסוק בתחומי המודיעין. פולארד, שגדל בבית ציוני והיה אידיאולוג, התאהב בהיותו נער בעולם המודיעיני. אף כשהיה סטודנט בסטאנפורד בין השנים 1972 ל- 1976, התפאר לא אחת מול חבריו כי הוא סוכן מוסד.

.

לאחר בדיקת פוליגרף שבוצעה לו ב- CIA כמועמד לארגון, התגלה כי נטל סמים בקביעות מספר שנים, וכי הוא אינו אמין. בקשתו לעבוד ב- CIA נדחתה. במקביל ניסה להתקבל למודיעין הצי והצליח בכך, לאחר שמידע אישי אודותיו לא עבר בין ה- CIA למודיעין הצי. הוא החל לעבוד במודיעין הצי האמריקאי (ONI) כאנליסט בנושאי הצי הרוסי ולאחר מכן ביצע תפקידים נוספים, ועסק בפיתוח קשרי מודיעין ושיתופי פעולה עם ארגוני מודיעין של מדינות שונות.

.

ב- 1984 פגש לראשונה את אל”מ אביאם סלע, שלמד באותה עתמטעם חיל-האוויר, תואר שני בהנדסת תוכנה באוניברסיטת ניו יורק. פולארד הציע לסלע להעביר לידיו מידע רגיש שישמש את ישראל. סלע היסס וחשש שמדובר במבצע “עוקץ” של ה- FBI, אך לאחר שהתייעץ עם גורמי המודיעין של חה”א, החליט לקבל את הצעתו של פולארד.

.

סלע שימש כחוט המקשר בין פולארד ללשכה לקשרי מדע, הלק”מ, בראשות רפי איתן, שלקחה את המושכות בהפעלתו של פולארד.

פולארד קיבל מסלע, ולאחר מכן מרפי איתן, שעמד בראש הלק”מ, שכר חודשי של 2500 דולר, בונוסים שמנים וכיסוי הוצאות על ארוחות במסעדות יוקרה, לינה במלונות מפוארים ובילויים.

.

פולארד הודה במשפטו, כי החל להעביר מידע לישראל ביוני 1984. בפעם הראשונה העביר לידי מפעילו הישראלי, אל”מ אביאם סלע, חמישה תיקים מלאים במסמכים. המסמכים הועברו על ידו אחת לשבוע, משך כשנה (עד נובמבר 1985).

.

סלע ביקש מפולארד מידע על תוכנית הגרעין של פקיסטאן ומידע על רוסיה ומכירות אמל”ח רוסיות למדינות ערב בדגש לסוריה, אך פולארד העביר מסמכים כראות עיניו, והרבה מעבר לדרישות המפעיל שלו ובתחומי עניין שלא היו ישירות תחת עיסוקו.

המידע כלל חומר על מדינות ערב, אש”ף, רוסיה ומידע מדיני על יחסיה של ארצות הברית עם מדינות ערב. המידע שהעביר כלל גם מידע טכנולוגי רב על מערכות נשק אמריקאיות, שיטות פעולה של המודיעין האמריקאי ומידע על סוכנים שהופעלו על ידי ארה”ב. פולארד העביר מידע זה למרות שהתבקש על ידי סלע שלא להעבירו ולא לאסוף מידע זה.

.

פולארד לא רק שאסף את החומר והעבירו לישראל (ואולי אף למדינות אחרות), אלא גם פעל בניגוד להנחיות שניתנו לו ושמר בביתו עותקים של המידע שצילם.

.

במסמכים שפורסמו בארה”ב ב- 2012 התגלה כי בזכות מידע אינטימי שהעביר פולארד לישראל, הצליחה ישראל לבצע מבצע מוצלח בתוניס כנגד מפקדת אש”ף ב- 1985.

ב- 1985 החלו להתעורר חשדות כנגדו ב- ONI, לאחר שמסמכים רגישים עברו לידיו ללא אישור והתגלו על ידי מנהלו הישיר ועובדים נוספים בארגון.

.

באותה שנה אף התקבלה עליו תלונה אנונימית מאחד מעובדי הארגון, שהוא מוציא מסמכים אסורים אל מחוץ לארגון. פולארד נקרא לחקירה ב- FBI, והבין שהוא עומד להיתפס. טרם הגעתם של חוקרי ה- FBI הצליח פולארד לעדכן את אשתו באמצעות מילת הקוד “קקטוס”, שנקבעה על ידם מבעוד מועד, וזו הצליחה להשמיד את מרבית המסמכים ששמרו כעותק בביתם, בניגוד להנחיות סלע ואיתן.

.

בפשיטת ה- FBI על ביתם של הזוג נמצאו מספר מסמכים, שאן שכחה להשמידם.

אן וסלע הצליחו למלט את עצמם מארה”ב לבריטניה ומשם לארץ, אך פולארד שסרב להכיר בכך שהוא עומד להיתפס, ובניגוד להנחיות רפי איתן למלט את עצמו מארה”ב, נשאר עוד מספר ימים בארה”ב.

.

כשהתהדקה הרצועה סביב צווארו, פנה פולארד לשגרירות הישראלית לקבלת מקלט מדיני, אך רפי איתן סירב לאשר את בקשתו, ופולארד נעצר.

רפי איתן בראיון לתקשורת אף מסר כי באותה עת ראש הממשלה שמעון פרס, ויצחק רבין, שר הביטחון, ידעו על המתרחש.

.

ב- 1987 נשפט פולארד ועונשו נקצב למאסר עולם. במשפטו טען פולארד, שמגיל 12 הוא חלם על כך שיעבור לגור בישראל וטען שסבל פעמים רבות מיחס אנטי-ישראלי ואנטי-ציוני מחבריו לספסל הלימודים בסטאנפורד ומעמיתיו במודיעין הצי. לטענתו, הוא פעל ממניעים אידיאולוגיים להצלתה של מדינת ישראל, כשהוא מבין שארה”ב, ידידתה הגדולה של ישראל, אינה פועלת פעמים רבות לטובתה בזירה הצבאית והבינלאומית.

.

אשתו הראשונה, אן אנדרסון, אשר נכלאה בכלא האמריקאי יחד עם ג’ונתן, ריצתה 40 חודשי מאסר מתוך חמש שנים שנגזרו עליה, באשמת אחזקה אסורה של מסמכים מסווגים, עברה להתגורר בישראל ב- 2010.

.

מ- 1988 החלה ישראל במאמצים לשחרר את פולארד ממאסרו, על אף המשבר העמוק שנוצר בין המדינות ויחסי האמון שנסדקו, ואותותיהם נותרו עד היום. ב- 2010 אף הצהיר בנימין נתניהו, כי “פולארד הינו מרגל ישראלי, וכי ישראל לוקחת אחריות מלאה על מעשיו”. הצהרות ישראליות אלו התעלמו לחלוטין מהעובדה כי פולארד מסר מודיעין רגיש לא רק לישראל אלא גם למדינות אחרות, ואף ניסה לתווך בעסקאות נשק עבור איראן.

.

ב- 2011 במהלך תקופת כהונתו של אובמה, בעקבות בקשה חוזרת של נתניהו, ציין ג’ו ביידן, אז סגן הנשיא, כי “פולארד ישוחרר מבית הכלא על גופתו המתה”. לאחר שהדברים פורסמו, הכחיש ביידן כי אלו נאמרו על ידו.

מאז נעשו מאמצים דיפלומטיים ואחרים לשחרורו, מאמצים אשר נשאו פרי בנובמבר 2015 עם שחרורו מבית הכלא. פולארד עבר להתגורר בתנאי שחרור מגבילים בעיר ניו-יורק, כשנאסר עליו להתראיין לאמצעי תקשורת ולהשמיע את קולו בפומבי.

.

כאמור, לפני מספר ימים אושרה בקשתו של פולארד לסיים את תנאי שחרורו, בעקבותיה יאושר לו לצאת מארה”ב לישראל או לכל יעד אחר שיבחר.

.

קולות רבים, מאז ועד היום, נשמעו בארצות הברית, שהיקפי המידע שהעביר ורגישותו, מעמידים אותו כמרגל שיצר את הנזק הגדול ביותר לארצות הברית. מאז פולארד, “שבר את השיא” אולי רק אדוארד סנואדן.

.

ישראל התחייבה להחזיר לארצות הברית את המסמכים שהועברו אליה על ידי פולארד, לסגור ולהפסיק את פעילותה של הלק”מ. ישראל התחייבה גם שלא לקדם את אביאם סלע בחיל האוויר, לאחר שסירבה להסגירו לידי ארה”ב (מעבר לתחקור בעברית עם תרגום סימולטני לאנגלית שבוצע לו על ידי גורמי ה- FBI), ושירותו נקטע.

.

הערכת הנזק ממעשיו שפורסמה ב- 2016 מציינת כי המידע המדיני שהועבר על ידו לישראל פגעה במאמצי מדיניות החוץ של ארה”ב כנגד מדינות ערב. ישראל לא פרסמה מעולם מהו המידע שהועבר על ידי פולארד, ואף רפי איתן ז”ל על ערש דווי ובספר שפורסם על ידי בתו על חייו, סירב לדבר על הנושא.

.

“שריטות” פולארד יישארו חקוקים לעוד שנים רבות ביחסי ארצות הברית וישראל, ובאמון הממשל האמריקאי לדורותיו במדינת ישראל. .

שבעתיים יהיו ככל הנראה הדברים בעת שלטונו המתקרב של ג’ו ביידן, שהיה בין המתנגדים המרכזיים לשחרורו בעת ממשל אובמה.

.

עוד טרם ברור לאן יהיו מועדות פניו של פולארד לאחר שחרורו, אם יישאר בארצות הברית או יעבור למדינה אחרת בין אם לישראל או לבין אם מדינה אחרת. כך או כך, מוטב יהיה לישראל להשכיח את הפרשייה מלב, ולתת פומביות מינורית ככל הניתן לפולארד ולמסתורי העבר.

.

 

ps://www.jpost.com/Home/Netanyahu-Pollard-acted-as-Israeli-agent 16 https://www.nytimes.com/2011/10/01/us/politics/obama-turns-to-biden-to-reassure-the-jews- 17 and-get-them-to-contribute-too.html https://www.archives.gov/files/declassification/iscap/pdf/2007-010-doc1.pdf 18

.

 

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

 

https://www.youtube.com/channel/UC6U28cOAxZQSBHb2uMIgbeA

 

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן