מבזקים

הפיגוע הגדול במומבאי סלל את הדרך לשת״פ ביטחוני הדוק

BF7A2AE2-B1AD-4FB0-9877-8644568A22E9

בשעות הערב של ה- 26 לנובמבר 2008 עשתה את דרכה קבוצה של עשרה מחבלים על סיפונה של סירת דיג לעבר נמל בומביי. עשרת המחבלים, חברי ארגון לשקאר א-טייבה (המקורב לארגון אל-קעידה ולארגוני ג’יהאד אחרים) עברו אימונים אינטנסיביים משך כשנה בפקיסטאן ואספו מודיעין אודות יעדיהם.

.

מאז עזבו את נמל קראצ’י שבפקיסטאן שהו המחבלים בים חמישה ימים. לאחר שהפליגו יומיים בסירה איתה יצאו מפקיסטאן, ומבלי שהתגלו על ידי ספינות חיל הים ההודי, משתלטים המחבלים על סירת דיג הודית, רוצחים ארבעה דייגים שהיו על סיפונה, ומשאירים איש צוות אחד שיסייע להם בניווט הסירה ליעדה, ובהתמודדות אם יידרשו לה מול חיל הים ההודי.

.

כשבעה קילומטרים מנמל בומביי, מחסלים המחבלים את איש הצוות שנותר, ומשאירים את סירת הדיג מאחור, לאחר שפרקו מסיפונה שתי סירות גומי, ובחסות העלטה היורדת הם מפליגים על ציודם לכיוון החוף.

.

קבוצת המחבלים מגיעה לחוף ההודי, ובאין מפריע הם פושטים על עשרה יעדים, ולמעלה משישים שעות, עד ה- 29 לנובמבר, הם פועלים בהם ורוצחים למעלה מ- 200 איש ופוצעים למעלה מ- 690 אחרים.

מבין עשרת המחבלים שביצעו את המתקפה עצמה, נהרגו תשעה. על המחבל ששרד, פקיסטני בן 22, נגזר עונש מוות במאי 2010,  לאחר שהורשע ב- 86 סעיפי אישום שונים, והוצא להורג בתלייה בנובמבר 2012.

.

שני אזרחים הודים, שהועמדו לדין על סיוע למחבלים, זוכו מאשמה. על פי פרסום מאוחר יותר של הטיימס הלונדוני, במתקפה השתתפו חמישה איש נוספים, שעקבותיהם נעלמו.

היה זה אחד הפיגועים הקשים ביותר שידעה הודו, ואחד הימים העצובים בהיסטוריה ההודית, כפי שהגדירם בימים האחרונים שר האוצר ההודי.

.

היו אלו שורה של כישלונות, שחשפו את כוחות הביטחון ההודי במערומיהם. המודיעין ההודי לא ידע לספק מידע אודות כוונות התקיפה, חיל הים שלא גילה ועצר את המחבלים על כלי השיט בהם השתמשו לאורך מסעם, וכוחות הביטחון בעיר ומחוצה שלה, כשהם חסרים בציוד ובאימון, וכשלו בהתמודדות עם כוח המחבלים ובחיסולם בפרק זמן קצר.

.

לאחר התקיפה דורשת הודו מפקיסטאן לפעול נחרצות נגד תשתיות הטרור בשטחה ולהסגיר לידיה עשרות טרוריסטים המבוקשים על ידהכמעורבים בפיגוע בבומביי, והשוהים בפקיסטאן. ממשלת פקיסטאן מצידה התנערה מהאחריות לפיגוע (למרות הודאתה המאוחרת כי הפיגוע תוכנן ויצא משטחה), וניסתה לרכך את המתיחות הגואה מול הודו, הן הצהרתית והן באמצעות מעצרים שביצעה כנגד חברי ארגון הטרור “לשקאר א-טייבה ותומכיהם.

.

בעת הפיגוע הייתה מתיחות צבאית ומדינית גבוהה בין המדינות. היה זה רק שש שנים לאחר ששתי המדינות היו על סף מלחמה, בעקבות פיגוע שביצעו ב- 2002 ארגוני הטרור לשקאר א-טייבהוג’ייש מוחמד בבניין הפרלמנט בניו דלהי, בו נהרגו ארבעה אנשים. רק מאמצים מדיניים של ארצות הברית הצליחו להרגיע את הרוחות בין המדינות ולמנוע מלחמה.

.

הודו מתאוששת מהר יחסית. לאחר התקיפה וההלם מתעוזת המחבלים ומתוצאותיה של התקיפה, הוקם בהודו גוף מיוחד, הסוכנות לחקירות לאומית (NIA), לו הוענקו סמכויות נרחבות ללחימה בטרור. בנוסף, שודרגו כוחות הביטחון, הן בציודם ובאמצעי הלחימה שלהם, והן בפיתוח תורות לחימה נגד טרור ואימון הכוחות הלוחמים במתארים שונים ללחימה בטרור, לרבות ביצוע מבצעים למיגור טרור מחוץ לגבולות המדינה. אחד מהכוחות המיוחדים שהוקמו בהודו בעקבות האירוע היה הכוח Force One, כוח השתלטות והתערבות באירועי טרור, שהוקם בסיוע משמר הגבול הישראלי.

.

גם חיל הים ההודי עבר שדרוג. מערך הגילוי החופי שלו שודרג באמצעות מכ”מי חוף תוצרת התעשייה האווירית הישראלית, ושודרגו יכולות בניית התמונה הימית באמצעות כלי השיט של חיל הים ומערך גילויי אווירי, הכולל מטוסים וכלי טיס בלתי מאויישים (לרבות תוצרת ישראל), המסייעים בבניית התמונה הימית רחוק מהחוף.

.

התקיפה בבומביי גרמה לשינוי דעת הקהל ההודית ולאימוץ מדיניות נוקשה כלפי טרוריסטים, במיוחד בעידן שלטונו של מודי, לרבות הטלת גזר דין מוות למחבלים.

.

התקיפה על הודו היא אחד מהגורמים שסייעו שחיממו את מערכת היחסים בין ישראל והודו, לא רק בעקבות רצח ששת היהודים בבית חב”ד, ובהם בני הזוג הרב גבריאל ורבקה הולצברג, מנהלי הבית, שהיה אחד מיעדי הפיגוע של המחבלים, אלא גם בעקבות הסיוע הרב שהעניקה ישראל להודו בעקבותיו. הסיוע כלל מכירה של ציוד צבאי מתקדם, הכשרה ואימון של כוחות לוחמים במתארי לחימה נגד טרור. 

.

עניין מרכזי

 

לידיעות דומות מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן