מבזקים

ביידן אסר למסור לטראמפ הפטפטן סודות ביטחוניים רגישים

D08F1D6C-04E8-41A9-9457-10E509715E2C

עם סילוקו של טראמפ הארור מהבית הלבן, ארצות הברית בהנהגת ג׳ו ביידן חוזרת לזירה הבינלאומית ושבה להחיות את קשריה עם מדינות אירופיות מובילות.

.

צעד משמעותי ננקט הלילה כשביוזמת מזכיר המדינה החדש קיימו שרי החוץ של גרמניה, צרפת, בריטניה וארה”ב מפגש אונליין בסיומו הכריזו על כוונתם “להחיות” את הקשרים בין המדינות. קשרים אלה נגוזו מעשית בשל התנהלותו הבזויה של טראמפ המטורף.

 

בהודעה שפורסמה לאחר המפגש נאמר כי “שרי החוץ הסכימו שהם רוצים להפעיל מחדש את השותפות הטרנס-אטלנטית המסורתית, ולהתמודד במשותף עם האתגרים הגלובליים בעתיד.

 

קודם לכן הודיעה ממשל ביידן שתמה תקופת ההתלקקות לפוטין והכניעה להתנהלותו כפי שאיפיינה את אמריקה בעידן טראמפ האוויל. הלילה אמר ביידן לרשת שידור אמריקנית כי אסור לתת לטראמפ עידכונים ביטחוניים רגישים כי האיש מעורער ועלול לפלוט סודות מדינה.

 

ארצות הברית של ביידן גם הודיעה כי היא בוחנת את יחסיה עם סעודיה, את עסקות הנשק שעליהן חתם טראמפ ונושאים נוספים. היום גם בוטלה ההכרזה על החותים הנלחמים על עצמאותם התימן כארגון טרור.

 

טראמפ הוא עתה האיש השנוא והבזוי בעולם. 

 

בנושא הישראלי ביידן אינו מזדרז לשוחח אישית עם נתניהו בשל אי רצונו להתערב במערכת הבחירות בישראל. שיתוף הפעולה הביטחוני אמנם נמשך כרגיל וכמו כן מאשר הסנאט את השארת השגרירות האמריקנית בירושלים. בתשובה לשאלת כתב בתידרוך היומי בבית הלבן, למה ביידן לא מוכן לקבל שיחה מנתניהו,  אמרה הדוברת שישנם מנהיגים רבים שביידן עוד לא הספיק לדבר איתם. עם זאת הודגשו היחסים המיוחדים והאינטרסים המשותפים שנותרו בעינם בין ישראל לבין ארצות הברית. משמעות ההודעה: ביידן תומך בישראל אבל לאוו דווקא בנתניהו שפעל נגדו והתערב באופן גס בבחירות לנשיאות בניסיון נואש ועלוב לסייע לטראמפ הארור.

 

אגב, בימים הקרובים יחל משפטו של טראמפ בסנאט בדרישה שיודח רטרואקטיבית מהנשיאות בעקבות אירועי ה-6 בינואר של כיבוש גבעת הקפיטול בידי ההמון המוסת. טראמפ מואשם בגרימת הניסיון לרצוח, להרוס ולכבוש את השלטון בכוח. ה-FBI מנהל חקירות פדראליות נגד יותר מ-250 אמריקנים שהשתתפו בפוגרום.

 

טראמפ הודיע שלא יגיע למשפט ושלח שני פרקליטים סוטרים אחרי שכל הצוות המשפטי הבכיר שלו התנער וברח ממנו. וראמפ ממשיך לטעוןן שהבחירות נגנבו ממנו. עם זאת הוא לא יורשע כנראה כיוון שחסרים לפחות שמונה חברי קונגרס רפובליקנים שיהיו מוכנים להצטרף לאלה שתומכים בהדחה. טראמפ הוא הנשיא האמריקני הראשון שהודח פעמיים במהלך כהונתו. מאז סיום הקדנציה שלו הוא שוהה באחוזתו בפלורידה.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן