מבזקים

אין טראמפ אז פוטין נרתם לעזור לנתניהו

1AD702CA-9353-4C5A-9B47-C2887E4DB71F

ולדימיר פוטין נרתם לעזור לביבי בכל מערכת בחירות. אחרי באומל בבחירות 2019 ויששכר ב-2020, עכשיו שוב עניין הומניטרי בין ישראל לסוריה בתיווך רוסי.

 

טראמפ קיווה שהמעורבות האישית שלו שקידמה הסכמים בין ישראל לאמירויות, לבחריין, לסודאן ולמרוקו. תטשטש את כשלונותיו הנוראיים בזירה הבינלאומית כמו גם הפנימית. זה לא עבד. גם נתניהו מתכווץ לפי כל הסקרים וזו תופעה מתמשכת.

 

נתניהו מצליח לשרוד, אם כממשלת מעבר מתמשכת, אם כקואליציה שחיה על הקשקש ואם בגיוס מורדים ובפיתוי עסקנים שוליים בתפקידים בכירים שכלל אינם ראויים להם. הפעם המלחמה של נתניהו היא לגייס תמיכה מן השוליים ההזויים המנוגדים. מצד אחד ימין קיצוני שהיה מאז ומתמיד בלתי רלבנטי ומצד שני המגזר שהוא נגד להסית נגדו ולהפחיד ממנו – הערבים.

 

העניין המרכזי שנתניהו פועל בעניינו הוא נפתלי בנט. בלעדיו – נתניהו לא ישרוד בבלפור. בנט רוצה רוטציה והוא יקבל אותה אם זו תהיה הדרך היחידה שתאפשר לו לשרוד בתפקיד. בנט מזגזג בהצהרותיו. תחילה סרב לומר עם ילך אחרי הבחירות בהמשך אמר שלא יכנס לממשלה בראשותו והמשך אמר שיסכים לרוטציה על ראשות הממשלה בתנאי שיהיה ראשון. עכשיו הוא לא אומר אפילו את זה.

 

בכל מקרה, נתניהו שדיבר בגלוי על 40-42 מנדטים לליכוד מסתובב כבר שבועות רבים מתחת ל-30. עכשיו הוא בונה על החזרה לשיגרה שתעביר אליו עוד 2-4 מנדטים. נתניהו צפוי לפתוח במלחמת חורמה בסער וברשימת העורקים שלו. האמת היא שגדעון סער אם הוא חפץ חיים פוליטיים עליו להשיג התחייבות פומבית חד משמעית מכל אנשיו שבשום אופן לא יערקו חזרה לביבי.  אי השגת התחייבות כזו תמנע מסער להפוך לרשימה השנייה בגודלה. נתניהו מציג את לפיד כמתחרהו ולא את סער או בנט. זה עוזר ללפיד להתחזק גם מבלי שהוא מתייצב לראיונות אולפן עם מראיינים נפוחי אגו שנובחים שאלות ולא מניחים להשיב.

 

ביבי השפיל את יונית לוי וניצח אותה בגדול. למחרת התייצב בנט ויצא בדיחה עצובה יחסית לנתניהו. גם סער לא טוב באולפנים, בעיקר כי הוא נעדר כריזמה. בנוסף, מהירות המחשבה שלו אינה מספקת כשהוא נזקק להצליח לעבד את כל אופציות המענה לשאלות שמופנות אליו בשידור חי. הצופה מבחין מבלי דעת בשברירי שניה של הססנות בטרם יצליח לספק תשובה מוצלחת המוצמדת לשפת גוף משכנעת. התוצאה היא גרועה. גם בנט וגם סער נראים לא אמינים. שניהם מסתדרים לא רע ברדיו אבל הם אבודים באולפן הטלוויזיה.

 

אגב, לפיד טוב מסער ומבנט באולפן הטלווזיה. אצלו הבעיה היא מיעוט טיעונים משכנעים. לכן, הוא החליט להמעיט בהתייצבות באולפן מה שגורם לו התחזקות הדרגתית. יצויין שלפיד טוב הן מגנץ והן מחולדאי  בראיונות טלוויזיה. שפת הגוף שלו נכונה יותר ומהירות התגובה המנטאלית שלו תוך חיבור בין מחשבה, מבט, תנועות שפתיים ותנוחת הגוף העניקה לו יתרון עצום ששחק עד דק את חולדאי וגנץ. אבל לפיד מוגבל. הוא זוכה לקולות פרס מצד מאוכזבי כחול לבן אבל אף לא קול אחד מהמרכז האמיתי או הימין. בבחירות האלה יאיר לפיד יונצח כמנהיג השמאל, זה השמאל שלעולם לא יעלה לשלטון.

 

מדינת ישראל זקוקה לבחירות האלה כמקצה החלמה מטראומת כשלון ממשלת הרוטציה. השאלה האמיתית היא האם גוש האנטי ביבי (כולל סער, בנט והערבים) יסכים להתאחד אפילו זמנית כדי להזיז סוף סוף את נתניהו מבלפור, אפילו לרגע. עד עכשיו הקוסם נתניהו הצליח לחולל את הטריק הקבוע ברגע הנכון ולשרוד. ב-24 במרץ נהיה יותר חכמים.

 

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן