מבזקים

מתי צריך תמלול הקלטות לבית משפט?

אחד הכלים החשובים ביותר שעומדים לרשות עורכי דין אשר מייצגים לקוחות בהליך משפטי בבית משפט, הן קלטות מהן אפשר לשמוע עדויות וראיות. זה כלי חשוב ומשמעותי, מאחר ואותן קלטות יכולות להיחשב בעדות שמיעה, הן יכולות לספק חומר רב ולשפוך אור על המקרה, ובמקרים מסוימים קשה מאוד לערער עליהן.

 

הרבה פעמים, אם קיים קושי מסוים להציג קלטות כפי שהן, אז ניתן להציג תמלול של קלטות, בין אם זה ביחד עם ההקלטה ובין אם זה בלעדיה, כל עוד התמלול נעשה כחוק, על פי הכללים המקובלים והשופטים מסכימים לקבל את התמלול כראיה במשפט.

 

תמלול הקלטות לבית משפט הוא דבר מאוד נפוץ, אשר כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, הוא נעשה במקרים מסוימים. על מנת שיהיה ניתן להשתמש בכלי זה, הרי שהתמלול חייב להיות נאמן למקור, לכן גם הרבה פעמים תהיה דרישה להשמיע את הקלטת ולא להציג רק את התמלול. אז ניתן לאמת את מה שנאמר בקלטת לבין התמלול שנעשה לה.

חשוב להדגיש, תמלול הקלטות לבית משפט נעשה על ידי גורמים מקצועיים שמתמחים בכך, וכן עורכי דין חייבים להיות חתומים על זה. אם הם מגישים את זה בתור עדות, ראייה, הרי שעליהם לעמוד מאחורי זה ולהיות מוכנים להוכיח שאכן מדובר בדברי אמת.

תמלול הקלטות הוא כלי מאוד חשוב, שכן הוא גם יכול לשמש את עורכי הדין לניתוח המידע שמופיע בקלטת בצורה הרבה יותר טובה. שכן, כך הם יכולים לקרוא את החומר שוב ושוב, להוציא ממנו נתונים, לנתח אותו, וכן להתמקד בנקודות מסוימת בזמן שהם חוקרים עדים. לכן גם נהוג להשתמש בכלי זה לא מעט.

 

באילו מקרים מגישים תמלול של הקלטות לבית משפט?

באופן טבעי, זה תלוי באופי וסוג המשפט, סוג המקרה הנידון באותו תיק. ישנם מצבים בהם התמלול נעשה, כאשר מראיינים אדם שאיננו יכול לבוא בעצמו לבית משפט, אז מקליטים אותו ואז מציגים את התמלול של ההקלטה.

אפשרות היא, כאשר מדובר על ראיונות ושיחות שבוצעו ואין אפשרות להציג את ההקלטות עצמן, אז מציגים את התמלול שלהן. ניתן גם להציג תמלולים מתוך חקירות שבוצעו, מבלי להציג את הקלטות עצמן, אם לא רוצים לחשוף שיטות חקירה או במקרים בהם ההקלטות הושגו דרך האזנות סתר אותן לא רוצים לחשוף.

 

קיימת אופציה גם של תמלול מתורגם. כלומר, הקלטות שבוצעו בשפה מסוימת, תורגמו באופן מקצועי ולאחר מכן נעשה תמלול שלהן, בשביל להציג את הדברים שנאמרו בהקלטה, על גבי נייר.

בעיקרון, בית המשפט צריך להחליט האם התמלולים אמינים, אמיתיים וניתן לקבל אותם. זה תלוי גם באופן בו התמלול נעשה וגם בצורה בה התמלול הושג. שכן יכול להיות שמדובר בהאזנה לא חוקית, ואז גם התמלול איננו חוקי.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן