מבזקים

ביידן שותק גם נוכח ירי הטילים הבליסטיים מצפון קוריאה

BC592322-581D-4C3F-A12E-3064CB3B1B9E

כשצבא צפון קוריאה שיגר בשבוע שעבר שני טילים בליסטיים במסגרת ניסוי שערך, תוך שהוא מפר את החלטות האו”ם המסר שהועבר לבית הלבן הוא חד משמעי. זהו שיגור הטילים, השני בחודשיים, והוא גורם לדאגה רבה בקרב מדינות האזור ובעולם כולו. 

 

בינתיים, ביידן שותק.

לאחר כשנה רגועה במתיחות מול צפון קוריאה, בוצעו שני ניסויי ירי טילים בליסטיים במהלכו של שבוע אחד. במהלך שני הניסויים נורו סה”כ ארבעה טילים בליסטיים קצרי טווח. הטילים נפלו לים בטווח של כ- 450 ק”מ ממקום השיגור.

.

ניסוי הירי הצפון קוריאני התרחש זמן קצר לאחר שארצות הברית ודרום קוריאה סיימו תרגיל משותף רחב היקף, ועל פי טענות צפון קוריאה כחלק מזכויותיה להגנה עצמית.

.

עם כניסתו של ביידן לשלטון והשקט היחסי ששרר באזור, הכריזה ארצות הברית, כי היא תשקול את מדיניותה כלפי תוכנית הגרעין של צפון קוריאה והסרת הסנקציות עליה.

.

ירי הטילים בוצע זמן קצר לאחר הבטחתה של יפן, כי המשחקים האולימפיים יתקיימו כסדרם למרות נגיף הקורונה. יושהידו סוגה, ראש הממשלה היפני, הגיש תלונה רשמית כנגד צפון קוריאה לסין.

ירי הטילים הראשון עבר בשלווה יחסית וארצות הברית החליטה להגיב רק לאחר השיגור השני, בהתייחסה אליו כ”הפרה בוטה של החלטות האו”ם”.

.

בינואר האחרון, זמן קצר לאחר כניסתו של ג’ו ביידן לתפקידו, הכריז קים ג’ונג און, מנהיגה הבלתי מעורער (בינתיים) של צפון קוריאה, כי יש ביכולתו לצייד את מערך הטילים הבליסטיים קצרי הטווח שלו בראשי קרב גרעיניים. מערך הטילים הבליסטיים של המדינה, כמו יכולותיה הצבאיות האחרות, מתבסס על פיתוח רב שנים משותף עם סין ואיראן, בתמיכה רוסית, ומביא לארסנל המדינה הקומוניסטית את מיטב הטכנולוגיות הסיניות.

.

בעקבות המהלך הצפון קוריאני התכנסה לישיבת חירום המועצה לביטחון לאומי של דרום קוריאה, הפועלת בחסות אמריקאית.

.

ובעוד ממשלו של ביידן בודק, בוחן, מהרהר, לא מחליט ולא קובע, שולח המנהיג הצפון קוריאני אות נוסף, פיתיון נוסף על לוח השחמט האסייתי, על מנת לבחון את רמות הסף של ביידן, ולבחון את עמדותיה של ארצות הברית ביחס לגרעין והסרת הסנקציות על צפון קוריאה.

.

קים ג’ונג און אינו ממתין לביידן, ושולח מסר מאיים למדינות האזור, יפן, דרום קוריאה ולארצות הברית, שפני הדברים ייקבעו במידה רבה על פי רצונו שלו והקצב אותו הוא מעוניין להכתיב, בדגש לכוח המיקוח שיש בידיו לשיחות הגרעין, במידה ויתחדשו.  

.

קים ג’ונג און מעמיד את ביידן למבחן נוסף, בה בעת שביידן נאלץ להתמודד עם המדיניות הסינית בים סין הדרומית, ההולכת ונעשית אגרסיבית יותר, הזוכה גם היא לכמעט שתיקה רמה מהבית הלבן.

דוברי משרדי החוץ של סין ורוסיה, ביקשו להרגיע את הרוחות ומסרו בהודעותיהם, כי על המדינות לפעול למען השלום והביטחון בחצי האי. דובר משרד החוץ הרוסי מסר, כי נדרש לעצור את מירוץ החימוש באזור.

.

אבל בפועל המצב מסתבך והולך.

.

 

ובינתיים,

כלי שיט סיניים השתלטו על אי נוסף בים סין הדרומי / ד”ר אייל פינקו

 

.

המיליציות הימיות הסיניות השתלטו על איי נוסף בים סין הדרומי, בתוך השטח הימי הכלכלי של הפיליפיניים.

בליל השביעי למרץ, השתלטו 220 כלי שיט של המיליציות הסיניות על אחד מהאיים, ה- Julian Felipe Reef, הנמצא בשליטת הפיליפיניים. סירות הדייגים של המיליציות הסיניות ניצלו את החשיכה ואת אי-ערנותו של חיל הים הפיליפיני, עלו על האי והקימו עליו מחנה אוהלים מאולתר.

האי Julian Felipe, הידוע בשמו Whitsun Reef, הוא אחד מהאיים הגדולים באזור הטריטוריאלי הפיליפיני, ואורכו כ- 7 ק”מ. האי נמצא כ- 90 ק”מ מהאי הסיני הקרוב לו, Mischief Reef, אחד מיני רבים עליהם השתלט הצבא הסיני בשנים האחרונות. על האי Mischief Reef הוקמו לאחרונה בסיסים של חיל האוויר ושל חיל הים הסיני.

לאור חוקי שמירת השיט הבינלאומי, ה- UNCLOS, לא יכול לפעול חיל הים הפיליפיני לפעול כנגד סירות הדייגים, שלכאורה עוסקות בפעילות דיג אזרחית “תמימה”.

.

פעילות מיליציות הדייגים הסינית אינה חדשה. הממשלה הסינית פועלת מזה כמעט עשור שנים להשתלטות על איים בים סין הדרומי, גם כאלו אשר נמצאים בשטחים טריטוריאליים של מדינות האזור. לטענת הסינים ובניגוד להחלטות או”ם בנושא, כ- 90% משטחי ים סין הדרומי שייך לסין.

.

על מנת ליישם את מדיניותה שולחת לאזורי הים הסיני סירות דיג, הפועלות במסגרת כוח ימי של מיליציות מאורגנות ומופעלות על ידי הצי הסיני.

הדייגים עולים על איים, מתיישבים בהם באופן “זמני”, וכך צעד אחר צעד מגיעים אליהם כוחות צבא סיניים (“להגנת הדייגים”), ובונים עליהם בסיסי צבא קבועים.

הצעדים הסיניים גורמים למתיחות צבאית ומדינית באזור כולו, בו מעורבת גם ארצות הברית, המפעילה את ציי המלחמה שלה באזור בניסיון להתגבר על הצעדים הסיניים האגרסיביים.

לפני כחודשיים פרסמה סין חוק חדש, המתיר לחיל הים שלה ולמשמר החופים לפתוח באש ולעשות ככל הנדרש מהם על מנת להגן על אינטרסים חיוניים של סין, לרבות על האיים עליהם השתלטה סין. החוק החדש מתיר לכוחות הים הסיניים אף לעלות על כלי שיט אזרחיים ולפעול מולם צבאית. החוק הסיני נוגד את חוק השיט הבינלאומי, ה- UNCLOS.

.

משרד החוץ הפיליפיני הוציא תלונה רשמית כנגד סין באו”ם, אך ככל הנראה תלונה זו תישאר תלויה באוויר וללא מענה.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן