מבזקים

כדאיות השקעה במשרד

השקעה במשרדים היא מנת חלקם של יזמי נדל”ן רבים. יזמים אלה מתלבטים לא מעט בסוג הנדל”ן שהם רוצים לרכוש וגם בתחום הנדל”ן המסחרי יש סוגים שונים של נכסים שניתן להשקיע בהם. ההתלבטות תהיה בין סך ההשקעה לגובה התשואה בדרך כלל אך חשוב להתייחס גם לקהל היעד עמו עובדים, לרמת הביקוש באזור ולמצב הנכס מבחינה פיזית ומשפטית. בכתבה זו נסקור עבורכם את ההשוואה האפשרית בין נדל”ן למגורים להשקעה במשרדים ונבדוק את הממצאים השונים והיכן כדאי להשקיע.

כמה פרמטרים להשוואה בין נדל”ן למגורים לבין השקעה במשרד:

  • עלות הנכס – המחיר של הנכס משתנה כמובן בהתאם לאזור, לגודל ולפרמטרים נוספים אולם אם ניקח לדוגמה נכס באותו הגודל ובאותה העיר, נגלה שדירה למגורים תעלה לעתים כפול ואף יותר מאשר שטח מסחרי.
  • תשואה – הנושא הבא המדובר יהיה כמובן נושא התשואה. מן הסתם השאיפה של כל משקיע בנדל”ן היא ליהנות מתשואה גבוהה יותר כדי לקבל את ההחזר ההשקעה על הנכס כמה שיותר מהר וליהנות מהרווחים הצפויים. בעוד התשואה על דירות למגורים תהיה בסביבות ה3% הרי שנכסים מסחריים יהיו בעלי תשואה של 6% ויותר בממוצע.
  • ביקוש – באזורים מסוימים יש ביקוש רב לדירות לעומת אזורים מסוימים בהם הדירות יכולות לעמוד הרבה זמן ללא שוכר. גם בנושא משרדים להשקעהישנם אזורים בעלי ביקוש רב יותר מאחרים מן הסתם אולי אם המיקום טוב סביר להניח שתמצאו שוכר במהירות.
  • חוזה – חוזה שכירות של דירה למגורים יהיה לרוב באזור השנה-שנתיים. חוזה שכירות של משרד יהיה בדרך כלל ל 4-5 שנים.
  • קהל היעד – קהל היעד של משרדים יהיו לרוב בעלי עסקים. כלומר אנשים שבדרך כלל יחפשו דילים טובים יותר והמשא ומתן אתם יהיה קשה יותר מאשר אנשים המעוניינים להשכיר דירה. מצד שני מדובר בדרך כלל בקהל יעד עמיד יותר, חוזים ארוכי טווח וכו’.

כמה עולה לקנות משרד בישראל?

 

על פי נתונים סטטיסטיים שנבדקו בכל רחבי הארץ המחיר הממוצע למ”ר של משרד הוא כ-15 אלף ₪. המחיר כמובן עשוי להשתנות בהתאם לגודל המשרד שתרכשו וההנחה שתוכלו לקבל + האזור בארץ שכן אזור המרכז יהיה בדרך כלל יקר יותר. לדוגמה בתל אביב והרצליה עלות המשרד תהיה בין 12 ל18 אלף שח למטר רבוע. בראשון לציון לעומת זאת העלות עשויה להיות בין 8 ל13 אלף שח ואילו בעפולה בין 7 אלף ל9 אלף שח למ”ר. באזורי הצפון והדרום ייתכן ותזכו גם למחירים נמוכים יותר.

 

מהם דמי השכירות הצפויים?

לאחר חישוב ההוצאות שלנו על המשרד וכדי למדוד את התשואה הצפויה לנו נרצה לבדוק את גובה השכירות שנוכל לגבות במקום. הממוצע לשכירת משרד עומדת בדרך כלל עין 70-90 ₪ למ”ר. כלומר משרד של 100 מטרים יניב לכם הכנסה חודשית של 7000 עד 9000 ₪ בממוצע משכירות.

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן