מבזקים

עליית ערך הרכב – איך זה קורה?

כל מי שמבין דבר או שניים ברכבים יודע, שככל שרכב נמצא בבעלות ובשימוש לאורך זמן רב יותר – כך גם הערך שלו יורד. עם זאת, יתכן שנתקלתם במושג “עליית ערך” בהקשר של רכבים, ולא הבנתם כיצד ערך של רכב יכול לעלות ככל שמשתמשים בו. מלבד מכוניות אספנות, שערכן עולה מרגע הפיכתן למכוניות אספנות והדבר לא קשור לערכן האמיתי כרכבים – איך בדיוק ערך של רכב יכול לעלות? ננסה להסביר לכם במה מדובר וכיצד זה מתרחש.

 

מה היא בדיוק עליית ערך של רכב?

המונח “עליית ערך הרכב” הוא מונח מעט מטעה, שמתאר משהו שהוא לא בדיוק עלייה עקבית של ערך הרכב אלא יותר מניעה של ירידה משמעותית בו. מחירי מחירון של רכבים נקבעים בהתאם לשנת הייצור של הרכב, הדגם והיצרן, וכן המרחק אותו גמע הרכב (קילומטרז’), תאונות, בעלים קודמים ומצב טכני כללי. המצב היחיד בו רכב יכול ממש להעלות את הערך שלו אינו רלוונטי באמת – כשרוכשים רכב חדש במחיר מחירון ומבצעים בו באופן פרטי שדרוגים שמעלים את הערך שלו (בצמוד להוכחות וקבלות), ומוכרים אותו במחיר גבוה יותר. עם זאת, זהו מקרה נדיר שבנדירים, ובמרבית המקרים עליית ערך הרכב פירושה חישוב גבוה יותר של ערך הרכב מהעלות הממוצעת של רכב מאותה שנת ייצור ובאותו מצב כללי. אם אתם מתכננים למכור את הרכב החדש שלכם בעתיד – חשוב שתדעו איך לשמור עליו במצב כזה.

 

אז איך רכב מתומחר במחיר גבוה ממחיר המחירון שלו?

  • הפרמטר המשמעותי ביותר הוא קילומטרז’ – הקילומטרז’ של הרכב שלכם, או המרחק הכללי שהוא עבר, הוא הפרמטר המשמעותי ביותר בתמחור הרכב. רכב ממוצע במדינת ישראל גומע מרחק של בין 15 ל-20 אלף קילומטר בשנה. רכב שהקילומטרז’ שלו נמוך מחישוב של 15 אלף קילומטר לשנה הוא, אם כן, רכב שנסע פחות מהרכב הממוצע בדגם ובשנת הייצור שלו – ובהתאם לכך הערך שלו נשאר גבוה יותר.

 

  • מספר החלפות הבעלות – מספר החלפות הבעלות על הרכב הוא עוד פרמטר משמעותי מאוד בתמחור שלו. רכב שנשאר בבעלות אחת מרגע רכישתו מהיצרן ועד מכירתו לבעלים הבא (כלומר, רכב “יד ראשונה”), יהיה מתומחר מעל למחיר המחירון של רכב שעבר מספר גבוה יותר של בעלים.

 

  • מצב טכני – בשביל להעלות את ערך הרכב, או במילים אחרות למנוע את ירידת ערך הרכב ההדרגתית, יש לשמור עליו במצב טכני ללא דופי, ולהימנע מתאונות באופן מלא. תאונות מורידות את ערך הרכב באופן משמעותי מאוד ופתאומי מאוד. מנגד, רכב עם ביטוח רכב מקיף שלא הופעל אפילו פעם אחת – ניתן לתמחר ולמכור במחיר גבוה ממחיר המחירון עבורו.

 

לשמור על הרכב במצב טוב זה לא רק אינטרס אישי, זה גם אינטרס כלכלי

כמו שאתם בטח מבינים, שמירה על הרכב שלכם היא אינטרס כלכלי ראשון במעלה, במחשבה על הרגע בו תרצו למכור את הרכב. מצד שני, חשוב לזכור שאם אתם נוסעים ברכב הרבה ואתם זקוקים לו לצורך נסיעות תכופות וארוכות – ככל הנראה לא תצליחו להימנע מירידת הערך שלו באופן יחסי לקילומטרז’ שעבר. עם זאת, גם תחת קילומטרז’ ממוצע ניתן להעלות את ערך הרכב על ידי שמירה עליו במצב ללא דופי ובבעלות אחת.

רכב שנשמר בצורה יסודית, כך שהערך שלו נשאר באופן עקבי מעל לערך המחירון של הרכב בהתאם לשנת הייצור והדגם שלו – הוא רכב שניתן יהיה למכור לאחר מכן במחיר משתלם יותר. כעת, כשאתם יודעים מה הפרמטרים שמשפיעים על כך – תוכלו אולי לשמור על ערך הרכב שלכם ואף להעלות אותו עם השנים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן