מבזקים

ממה נובעים כאבים במפרק הירך?

מרגישים לאחרונה כאבים עזים בירך, בברך או במפשעה? כנראה שיש לכם בעיה במפרק הירך. בעיות במפרק הירך יכולות לבוא לידי ביטוי בכאבים שונים בגוף, ולא רק באזור הירך עצמו.

כדי להבין ממה נובעת הבעיה ואיך ניתן לטפל בה, קראו עוד על כאבים במפרק הירך במאמר הבא.

מה גורם לכאבים?

כאבים באזור הירך יכולים להגיע מסיבות רבות. אחת הסיבות השכיחות היא דלקת ניוונית במפרק הירך הנקראת אוסטיאוארתריטיס, או בעברית שחיקת סחוס במפרק הירך.

הדלקת נגרמת בין היתר מבעיות גנטיות או מהזדקנות. בדלקת זו, סחוס הירך נשחק ונגרמים שינויים שונים ברקמות אחרות במפרק ומסביבו.

סיבה נוספת ושכיחה לא פחות לבעיות במפרק הירך היא דלקת באמתחת תל הירך, הנקראת גם טרוכנטיקבורסיטיס. מדובר על דלקת באזור הבורסה- שק עם נוזלים המפריד בין השרירים והגידים לבין העצם.

ברגע שהשרירים באזור הבורסה מתכווצים, הדלקת מתגברת וכך גם הכאבים במפרק הירך.

איך מטפלים בכאב?

ישנן דרכים רבות לטיפול בכאבים במפרק הירך. לפני שאתם רצים לחדר הניתוחים שימו לב לשיטות הטיפול השונות שעשויות לעזור לכם מאוד בכאבים:

פעילות גופנית

פעילות גופנית מוגברת תחזק את שרירי הירך ותגביר את הכוח הפיזי הדרוש לביצוע תנועות פיזיות ולתפקוד תקין. לכן ביצוע פעילות ספורטיבית היא מומלצת מאוד כשקיימים כאבים עזים במפרק הירך.

ירידה במשקל

ירידה במשקל היא הכרחית לטיפול בכאבים במפרק הירך בגלל העובדה שמשקל רב מידי עלול להעמיס על מפרק הירך ולגרום לכאבים עזים. ברגע שנוריד מעט ממשקל גופנו, נרגיש קלילים יותר ונפחית בעומס שאנו מטילים על המפרקים.

פיזיותרפיה

תרגול נכון של תנועות פיזיות באזור מפרק הירך תורם להפעלה נכונה של המפרק ושל השרירים. בעזרת הפיזיותרפיה, וטכנולוגיות חדשות נוספות, ניתן לסייע בהחזרת השליטה לשרירים ולתנועתיות רבה יותר.

תרופות

מתן תרופות לא מהווה את הפתרון המיטבי ביותר, אך הוא תורם בטיפול בכאב נקודתי או בתסמין כלשהו המתלווה לכאבים במפרק הירך. בדרך כלל, ניתן לקבל מרשם לתרופות אנטי דלקתיות שיסייעו להפחית את הכאבים. חשוב לזכור שטיפול תרופתי לא מיועד לאורך זמן רב.

ניתוח

במידה וניסינו את כל הטיפולים הרשומים לעיל, ועדיין הם לא מספיקים לגמרי לטיפול מיטבי בכאבים, לא תהיה ברירה אחרת אלא לגשת לניתוח. מדובר בניתוח להחלפת מפרק הירך, זהו ניתוח מורכב מאוד שמתבצע על ידי אורתופד מומחה ירך.

הניתוח ישפר משמעותית את טווח התנועה של מפרק הירך ויגרום לכאבים הנלווים אליו להפסק.

גם לאחר הניתוח יש צורך במספר טיפולים מסוימים כדי לוודא שביצענו שיקום מיטבי. השיקום יכלול טיפול פיזיותרפיה של השרירים לשיפור ההליכה. גם לאחר שהמטופל משוחרר מבית החולים, עליו להמשיך בפיזיותרפיה באופן עצמאי וכמובן להתמיד בפעילות גופנית רגועה יחסית כמו הליכות, שחיות ורכיבה על אופניים.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן