מבזקים

מיהו מומחה לשיקום הפה?

כשבעיות שונות מתעוררות בחלל הפה, רוב האנשים יודעים שפשוט צריך ללכת ל”רופא שיניים”, אבל האמת היא שעולם רפואת השיניים הוא רחב ומורכב מאין כמוהו – והוא מחולק להמון תת-קטגוריות, שכל אחת מהן דורשת התערבות של רופא מומחה אחר.

 

אם לדוגמה אתם נדרשים לעקירה שגרתית, סתימה בשן, ציפוי על השיניים או טיפולים פשוטים אחרים – כל רופא שיניים מוסמך לבצע אותם במסגרת הכשרתו. עם זאת, כאשר אתם נדרשים לטיפולים מורכבים יותר כמו השתלות שיניים, שמחייבים מקצועיות ומיומנות ברמות הגבוהות ביותר – חשוב לבחור ברופא אשר הוסמך והוכשר לבצע את הטיפולים הספציפיים האלו.

 

רופא כזה הוא מומחה לשיקום הפה והוא יכול לסייע לטפל במגוון רחב של בעיות בחלל הפה הקשורות בשחזורי שיניים ובטיפולים המקדימים שמוכרחים לבצע לפניהם. הנה כמה תשובות לשאלות הנפוצות ביותר שיכולות לעלות לכם לפני שמבקרים אצל מומחה לשיקום הפה.

 

מתי לפנות למומחה לשיקום הפה?

שמתעוררת בעיה כלשהי בחלל הפה, כדאי לפנות למרפאה שמרכזת מומחים מתחומים שונים ברפואת השיניים. כך צוות המרפאה ידע להפנות אתכם לרופא המתאים ביותר לטיפול במצבכם הייחודי.

 

מומחה לשיקום הפה יכול לסייע בין היתר בטיפול בבעיות הבאות:

השתלות שיניים פשוטות ומורכבות – רופא זה מוסמך לבצע השתלות שיניים מכל סוג, מכיר את השיטות המתקדמות ביותר ומנוסה במגוון רחב של טכניקות ובעבודה עם מגוון של חומרים המתאימים לתהליך השחזור. זאת כדי לוודא שהוא מתאים את תהליך שחזור השיניים המדויק ביותר לכל מטופל.

 

שיקום שתלים – שתלים שנעשו במקצועיות ובמיומנות יכולים להחזיק מעמד גם לכל החיים – אך לעיתים, מטבע הדברים, יכולות להתעורר בעיות בקליטה של השתלים או בשרידות שלהם. במצב כזה, ניתן לבצע טיפול נוסף לשיקום השתלים, אשר יאפשר להשיב למטופל את החיוך אחרי זמן רב של תסכול ואכזבה.

 

התאמת שיניים תותבות – בעבור מטופלים שלא רוצים או לא יכולים לבצע טיפול השתלת שיניים, ניתן בהחלט להתאים גם שיניים תותבות שניתנת לשליפה ומהוות פיתרון נוח ואסתטי למחסור בשיניים. כיום ישנם סוגים חדשניים ומתקדמים של תותבות המתאימים למגוון סוגים של אנשים ומספקים מראה טבעי ביותר לחיוך.

 

השתלת עצם והרמת סינוס – בכל שן בפה האנושי תומכות עצמות קטנטנות שממוקמות בלסת ומקבעות את השן במקומה. כאשר מאבדים שיניים, העצמות לעיתים נספגות ונהרסות. לכן, כאשר רוצים לשחזר את השיניים עם שתלים, אנחנו נדרשים לטיפול מקדים להשתלת עצם. זהו טיפול מורכב שיש לבצע רק אצל מומחה שמכיר אותו היטב ומנוסה בו.

 

טיפול בבעיות במפרקי הלסת – כמו כל מפרק בגוף שלנו, גם בלסת יכולות להתעורר בעיות שונות שגורמות לתנועה לא נכונה, לכאב ולבעיות בלעיסה ובדיבור. במקרה כזה חשוב לפנות בהקדם לרופא מומחה לאבחון הבעיה ולהתאמת טיפול מתאים שימנע נזק וישפר את איכות החיים.

 

ציפויי חרסינה לשיניים – אם השיניים שבורות, חלשות מאוד, סדוקות, או פשוט אינן לבנות כמו שהמטופל היה רוצה – ניתן להשתמש בציפוי חרסינה כדי לשפר את המראה שלהן, לחזק אותן ולמנוע פגיעה נוספת בהן. ציפוי החרסינה הוא חומר עמיד ואמין שמזכיר בהרכבו, בצבע ובמרקם שלו את אלו של השיניים שלנו.

 

מה ההבדל בין רופא שיניים למומחה לשיקום הפה?

כל רופא שמשלים את לימודי הרפואה בוחר בהתמחות ספציפית שבה ירצה להתמקד ולהתמקצע. מומחה לשיקום הפה הוא רופא שעבר הכשרה אינטנסיבית וממוקדת בתחום השתלות השיניים והשחזורים בחלל הפה. הוא מכיר את כל המחקרים האחרונים בתחום, משתתף בדיונים ובכנסים העוסקים בנושא ומבצע טיפולי שחזור מסוגים שונים, פשוטים ומורכבים, כל הזמן.

 

רופא כזה יודע לייצר ולהוציא לפועל תוכניות ממוקדות ומקיפות לשחזור הפה על מנת לשפר את הסיכויים לקליטת השתלים ולהבטיח שהם ילוו את המטופל עוד שנים רבות – בשאיפה שלכל החיים.

 

איך נראית הכשרה של מומחה לשיקום הפה?

הכשרתם של מומחים לשחזור הפה, כמו גם הכשרות רבות בעולם הרפואה, היא ארוכה, מקיפה ומשמעותית. מדובר ב-4 שנים וחצי הכוללות מסלול עיוני לצד התנסות מעשית נרחבת גם בהשתלות שיניים אבל גם בתחומים נוספים בעולם רפואת השיניים כמו כירורגיה, טיפול במחלות חניכיים ואפילו יישור שיניים.

 

כיום יש שלושה מוסדות בישראל המכשירים מומחים לשיקום הפה – המרכז להתמחות בתל השומר, ביה”ס לרפואת שיניים ע”ש מוריס וגבריאלה גולדשלגר בתל אביב והפקולטה לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה עין כרם בירושלים. בסיום ההכשרה מקבל הרופא תעודת הסמכה ממשרד הבריאות. לפני שמבצעים כל טיפול השתלה, ניתן ורצוי לבקש לראות את תעודת ההסמכה הזאת כדי לוודא שלרופא המטפל יש את הניסיון הרלוונטי לביצוע טיפול זה.

 

איך אפשר להימנע מטיפולים מורכבים לשחזור הפה?

היכולות הרפואיות בתחום השתלות השיניים משתדרגות ומשתפרות כל העת. כיום ישנם חומרי שחזור, טכנולוגיות מתקדמות וניסיון רפואי שמסייעים להבטיח תוצאות איכותיות, מדויקות ויעילות. ובכל זאת, כל מומחה שעוסק בתחום יודע שתמיד נעדיף לשמר ככל שניתן את השיניים המקוריות לפני שעוקרים אותן ומחליפים בשתלים.

 

כדי להימנע מהצורך בטיפול של שחזור כולל בחלל הפה, יש לעשות מאמצים רבים כדי לשמור על היגיינת הפה. זה אומר כמובן לצחצח שיניים ולנקות את האזורים שבין השיניים בכל יום, להגיע לשיננית לניקוי עמוק יותר של חלל הפה וגם לפנות למרפאת השיניים בכל פעם שמתעוררות בעיה בחלל הפה. ככל שנקדים לזהות את הבעיות, כך יהיה לנו קל יותר להתאים להם טיפולים פשוטים יותר שלא יכאבו בפה ובכיס. זכרו כי ככל שנשקיע יותר במניעה – כך גם טיפולי השיניים יהיו פשוטים יותר – עם סיכויי הצלחה גבוהים יותר.

 

איך להבטיח את הצלחת טיפול השתלת השיניים?

טיפול השתלת שיניים, או בשמו המקצועי הליך לשיקום חלל הפה – הוא הליך מורכב מאין כמוהו. כדי שהוא יצליח, נדרש לבחור בחומרים איכותיים שמתאימים לפה של המטופל, לבצע תכנון מקצועי ומדויק של תהליך השחזור וכמובן לבחור ברופא מקצועי, מיומן ומנוסה שעבר הכשרה ספציפית בתחום הזה ויודע איך להשיג את התוצאות הטובות ביותר.

 

לכן, הדבר החשוב ביותר שעליכם לעשות בשלב הראשון הוא לבחור ברופא מקצועי שאתם יכולים לסמוך עליו וכן בחומרי השחזור האיכותיים ביותר שאתם יכולים להרשות לעצמכם. זכרו כי הטיפול הזה ישפיע על איכות חייכם בעשורים הקרובים ואולי אף לכל החיים. לכן זה לא דבר שתרצו להתפשר עליו או לחסוך בהוצאות המקיפות אותו.

 

אולם האחריות על הצלחת הטיפול לא נמצאת רק בידיו של הרופא – גם לכם המטופלים יש מידה רבה של אחריות על תוצאותיו. אחרי שיצאתם מהמרפאה עם החיוך המלא והאסתטי שכל כך חיכיתם לו – האחריות לשמירה עליו עוברת לידיים שלכם.

 

כדי להבטיח שהטיפול יצליח עליכם להקפיד אפילו יותר מבעבר על השמירה על היגיינת הפה. יש להגיע לביקורות במרפאה במועדים שנקבעו כדי לבחון את קליטת השתלים – גם ובעיקר אם אתם מאמינים שאין בהם שום בעיה. בנוסף חשוב לבצע ניקוי של הפה אצל שיננית בכל כמה חודשים בהתאם להחלטתה ולסגל הרגלים בריאים לשמירה על השתלים.

 

מטופלים רבים מפתחים דלקות סביב השתלים שיכולות להחמיר עד לכדי פגיעה בטיפול השחזור. יש להיות מודעים לכך ולנקוט מראש בצעדי זהירות שימנעו זאת – וגם לטפל בבעיה בהקדם כשמזהים אותה, לפני שתחמיר ותחייב התערבות מורכבת יותר.

לפרטים נוספים ליחצו – מיהו מומחה לשיקום הפה

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן