מבזקים

ממשלת השינוי תוכרז בשעות הקרובות

719BC392-9077-4316-AD06-85327EBABB56

על רקע הדיווחים על קשיים במשא ומתן בין כחול לבן ליש עתיד במסגרת המגעים להרכבת הממשלה נמסרה מכחול לבן הודעה מרגיעה שבה בני גנץ מבהיר כי הוא מחוייב לתהליך השלמת הרכבת הקואליציה שתעיף סופסוף את הנאשם מכסאו.

במהלך היום פורסמו חילופי הודעות לא סימפטיות בין מפלגתו של ליברמן לזו של גנץ  פתאום גנץ קיבל תיאבון ודרש לקבל גם את תיק החקלאות המוחזק כיום בידי אלון שוסטר ממפלגתו  אלא שתיק זה כבר הובטח וסוכם עם ליברמן ועל רקע זה פרץ ויכוח פומבי חריף ולא סימפטי. אחר הצהריים הרגיעו לפיד ובנט את הרוחות ומפלגת גנץ הודיעה:

: “אנחנו מחויבים לממשלת השינוי ופועלים להקמתה ומאמינים שתוקם בשעות הקרובות. כחול לבן היא הראשונה להבין את הנחיצות בהחלפת השלטון לאחר שהניחה את התשתית לכך. ממליצים לכולם לנהל את המו”מ בחדרים הסגורים ולא בהצהרות מיותרות”.

יו”ר יש עתיד, יאיר לפיד, בפתח ישיבת הסיעה:

*מדינה מפולגת ואלימה לא תתמודד טוב לא עם האיראנים ולא עם הכלכלה. הנהגה שמסיתה אותנו אחד נגד השני, פוגעת ביכולת שלנו להתמודד עם האתגרים שניצבים בפנינו.*

*נאום נתניהו היה מופקר ומסוכן, של אדם שאיבד את הבלמים. החולשה שלו מחלישה אותנו.*

*גם אם ליש עתיד היו 40 מנדטים, זו הממשלה שהייתי מקים. ימין, שמאל ומרכז. ממשלת אחדות. ממשלה שתדאג לכל אזרח ישראלי. כולל אלה שלא הצביעו בעדנו. כולל אלה שלא יהיו חברים בה.*

*לדברים המלאים:*

לאיילת שקד הוצמדו אתמול מאבטחים. כי רוצים לרצוח אותה. נפתלי בנט עם מאבטחים. אני עם מאבטחים. אביחי מנדבליט. ליאת בן ארי. רינה מצליח, דנה וייס, גיא פלג. על כולנו יש איומי רצח ואלימות.

ידידי נפתלי בנט, ראש הממשלה המיועד, הגדיר אתמול מטרה לממשלה. הוא אמר, “להחזיר את האנחנו”. זה לא רק נכון ברמה הערכית, זה נכון גם ברמה הקיומית.

מדינה מפולגת ואלימה לא תתמודד טוב לא עם האיראנים ולא עם הכלכלה. הנהגה שמסיתה אותנו אחד נגד השני, פוגעת ביכולת שלנו להתמודד עם האתגרים שניצבים בפנינו. 

אני רוצה להזכיר לכם מה ששכחנו: זה שאתה לא מסכים עם מישהו, לא אומר שאתה שונא אותו. זה שמישהו מתווכח אתך, לא הופך אותו לאוייב. 

לזה הגענו. לזה הגיעה ההסתה. אתמול נתניהו נאם ואמר שאם הוא לא יהיה בשלטון זו סכנה לעם ישראל. לבטחון ישראל. לחיילי צה”ל. 

אם אתם רוצים לדעת למה אנחנו מוכרחים להחליף את השלטון בישראל. תלכו להקשיב לנאום הזה של נתניהו. זה היה נאום מופקר ומסוכן, של אדם שאיבד את הבלמים. החולשה שלו מחלישה אותנו.

בדיוק בגלל זה מוכרחה לקום הממשלה שאנחנו מנסים להקים. ממשלה שבה יושבים יחד אנשי ימין, שמאל ומרכז ואומרים לאזרחי ישראל: אנחנו יודעים לעבוד יחד, אנחנו לא שונאים אחד את השני.

עד הקמת הממשלה המיועדת יש עדיין הרבה מאוד מכשולים. אולי זה טוב, כי נצטרך לצלוח אותם ביחד. זה המבחן הראשון שלנו. לראות אם אנחנו יכולים למצוא בימים הקרובים פשרות חכמות, בשביל המטרה הגדולה. 

ספר דברים אומר: “כי קרוב אליך הדבר מאוד, בפיך ובלבבך לעשותו”. בעוד שבוע מדינת ישראל יכולה להיות בעידן אחר. פתאום יהיה שקט. שרים ילכו לעבוד, בלי להסית, בלי לשקר, בלי להפחיד אותנו כל הזמן.

אם תקום הממשלה הזו, מילת המפתח תהיה אחריות. לקחת אחריות. להחזיר את השקט הפנימי, לא להאשים אחרים, לא לחפש אוייבים, לא להגיד שכל מי שחושב אחרת מאתנו הוא בוגד וצריך להרוג אותו.

גם אם ליש עתיד היו 40 מנדטים, זו הממשלה שהייתי מקים. ימין, שמאל ומרכז. ממשלת אחדות. ממשלה שתדאג לכל אזרח ישראלי. כולל אלה שלא הצביעו בעדנו. כולל אלה שלא יהיו חברים בה.

יש דבר כזה אנחנו. יש דבר כזה אחדות ישראלית. קרוב אלינו הדבר מאוד. הגיע הזמן שתהיה לנו ממשלה שמדברת בשפה הזו ועובדת בשביל מדינת ישראל.

*יו״ר תקווה חדשה, ח״כ גדעון סער בפתח ישיבת הסיעה:*

״בערב הקמת “תקווה חדשה” הדגשתי שהאינטרס של ישראל הוא החלפת השלטון הממושך ביותר בתולדות המדינה. כך עשיתי- עשינו גם במהלך מערכת בחירות ובהתאם לכך פעלנו בעקביות לאחריה. 

מורנו ורבנו מנחם בגין עליו השלום עמד על החשיבות בהחלפת שלטון ממושך. 

זה נוגע לשורשי האמון של העם בשיטה הדמוקרטית ובתחושתו לגבי עצם יכולתו להשפיע על גורלו. 

מנחם בגין אמר ב-1955: ” שלטון ממושך באומה ובמדינה זוהי תופעה חמורה מאוד. שלטון ממושך אינו יכול לא להיות מושחת”. 

היכולת להתמיד ולזכור מהו היעד, חשובה כדי לעמוד מול פיתויים ולחצים. 

משמעות ההצעה שקיבלנו- גם אם הייתה מתממשת- היא שגם בארבע וחצי השנים הבאות נתניהו יישאר האדם החזק והדומיננטי בממשלה ובמערכת הפוליטית, עת שיכהן כראש הממשלה וגם בעת שיכהן כראש הממשלה החליפי. כל אדם, שהיה מכהן בנסיבות אלה כראש ממשלה- היה לגמרי נתון בידיו וכפוף לחלוטין לרצונו הטוב בהצלחתו.

צריך לנתח את מהות הדברים: איך הם יהיו במבחן המציאות. 

התייעצתי עם חברי, והגעתי למסקנה שנכון להמשיך ולפעול למיצוי הסיכוי לשינוי.  

גם עתה אין עדיין וודאות שממשלה תקום. אנו עושים ונעשה כמיטב יכולתנו שתקום. אתמול התקיים משא ומתן מהצהריים עד אחרי חצות. היום נמשיך במאמצים. זה לא מסייע לפרט בפומבי את תוכן הדיונים. 

אומר רק שאנו עוסקים בנושאי תוכן חשובים עליהם דיברנו במערכת הבחירות: חינוך. משפט. נושאים חברתיים. אלה הנושאים החשובים באמת לכל אחד מאזרחי ישראל ולאיכות חייהם.  

מה שבלתי נסבל זאת ההסתה. בעבר דיברתי על השיטה של דה-לגיטימציה ליריבים פוליטיים. נתניהו ואנשיו עושים דה-לגיטימציה פרועה לממשלה שטרם הוקמה. 

מכונת ההסתה עובדת בכל הכוח עוד לפני שקמה בכלל ממשלה או עשתה משהו. זאת הסתה וליבוי היסטריה שאין לה שום קשר לאידאולוגיה אלא לחרדה מאובדן שלטון ושליטה.

“ממשלת שמאל” הוא ביטוי שקרי ומופרך לממשלה שאם תוקם תהיה אמנם הטרוגנית- אך רוב חבריה יהיו מהמרכז ומהימין. חשוב לומר גם שיריבים פוליטיים, גם מהשמאל, אינם אויבים. הם מייצגים אזרחים שמשרתים בצה”ל ושאוהבים את המדינה.

 אני מזכיר שאהוד ברק, ציפי לבני, יאיר לפיד, עמיר פרץ, אבי ניסנקורן היו כולם שותפים בממשלות נתניהו. אמות המידה הכפולות שקופות: שמאל עם נתניהו בממשלה- סבבה. שמאל בממשלה בלי נתניהו- סוף המדינה. 

בבסיס הקמת הממשלה יהיו הסדרים שיבטיחו שנוכל לעמוד על הערכים היקרים לנו. בכל מצב, אנו נעמוד על עקרונותינו. לא נאפשר פגיעה בארץ-ישראל כשם שלא נאפשר פגיעה בדמוקרטיה. נשמור על הערכים הלאומיים ועל האינטרסים החיוניים של ישראל. 

לאף אחד אין בטוחה להצלחה.

דבר אחד אני יכול להבטיח: 

יש כאן אנשים שעמדו במבחנים קשים בעבר. אני משוכנע שנדע לעמוד גם בעתיד. 

המחנה הלאומי זקוק להתחדשות והתחדשות כזאת תקרה בשנים הקרובות״.

עניין מרכזי

בשורה מ״עניין מרכזי״: הורידו חינם את האפליקציה שלנו בגוגל פליי לאנדרואיד ‏https://play.google.com/store/apps/details?id=com.centralnilinterest

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן