מבזקים

מהי בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה?

סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה היא בדיקה של צילום רחם באמצעות מכשיר האולטראסאונד. בדיקה זו מאפשרת להבין את תקינות המבנה של הרחם ואת המעבר של נוזל בחצוצרות ובחינת השחלות. בדיקה זו בעלת יתרון משמעותי בכך שהיא מאפשרת לקבל הערכה אודות מצב הפריון של המטופלת, כדי לדעת כיצד להמשיך בהליך הטיפולי. בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה מתבצעת בדרך כלל במרפאה של הרופא המטפל ובצוע שימוש בחומר ניגוד. זו אחת הבדיקות החשובות כדי להעריך מצב של אי פריון, על ידי בדיקה אודות חסימה בחצוצרות.

באילו נסיבות ייתכן חשד לחסימה בחצוצרות?

בדיקת סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה יכולה לאבחן חסימה בחצוצרות בצורה יעילה, אך עולה גם השאלה באלו נסיבות נוכל לחשוד אודות חסימה בחצוצרות, שתדרוש בדיקה מתאימה עבורה. חסימה של החצוצרות יכולה לגרום לתופעות של אי פריון כי במקרים אלו הזרע לא יוכל לפגוש את הביצית וליצור הפריה, ליצירת עובר. בדרך כלל חסימה בחצוצרות יכולה לנבוע מסיבות מגוונות, למשל לאחר הריון או הפלה שעברה האישה. הפלה יכולה להיות טבעית או יזומה, ובשתיהן קיים סיכון לחסימה בחצוצרות. גורמי סיכון נוספים לחסימה בחצוצרות הם הידבקויות לאחר ניתוח קיסרי או בעקבות דלקות וכן חסימת חצוצרות יכולה להיגרם גם בשל מחלת האנדומטריוזיס, הבאה לידי ביטוי בכאבים והידבקויות בחלל הרחם.

צילום רחם וחצוצרות: מתי כדאי?

בדיקת צילום רחם וחצוצרות היא בדיקה המבוצעת במכון רנטגן והיא בודקת שהחצוצרות לא חסומות, ושהמעבר דרכן הוא חופשי לתנועת הזרע לביצית, וכן הבדיקה גם מוודאת שחלל הרחם בגופה של האישה תקין. כדאי לבצע צילום רחם וחצוצרות, כאשר עולה חשד לאי פריון, בעקבות ניסיונות חוזרים, שכשלו, להיכנס להיריון. בדרך כלל, רצוי לשקול את הבדיקה של צילום רחם וחצוצרות לאחר תקופה של כשנה בה ניסיתם להיכנס להיריון, ללא הצלחה. במקרים אלו מתחילים לבצע את הבדיקות המתאימות, כדי למצוא פתרון טיפולי לבעיה הרפואית. בדרך כלל מבצעים צילום רחם וחצוצרות לאחר בדיקות אחרות, כגון בדיקות הורמונליות לגבר ולאישה, כדי לבדוק שפעילות ההורמונים תקינה.

היכן תוכלו לבצע צילום רחם וחצוצרות?

תוכלו לבצע צילום רחם וחצוצרות במכוני רנטגן, המתמחים לצילום רחם, ובהם תוכלו לבצע את הבדיקה. טרם הבדיקה הרופא יבדוק רגישות ליוד או לחומרי ניגוד, הנדרשים לבדיקת צילום הרחם והחצוצרות. לאחר שהבדיקה המקדימה תעבור בהצלחה, הרופא במכון הרנטגן יבצע את צילום הרחם והחצוצרות. הבדיקה יכולה להיות קצת כואבת, בדומה לבדיקה גניקולוגית, ולכן מומלץ לקחת כדורים משככי כאבים לפני הבדיקה. בכל מקרה, חשוב להגיע לבדיקה רגועים ונינוחים, ולסמוך על הצוות הרפואי, וכך תעברו בהצלחה את הבדיקה. לאחר הבדיקה של צילום רחם וחצוצרות, הרופא ימליץ על המשך הטיפול המתאים, בעקבות הממצאים שיתקבלו בצילום הרחם. חפשו כבר היום את מרפאת הרנטגן הקרובה אליכם, לביצוע בדיקת צילום רחם בצורה יעילה ומקצועית.

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן