הקנסות שהוטלו על מסעדות ובתי קפה הן בלתי חוקיות ויבוטלו

מסעדות ובתי קפה ברחבי הארץ שספגו קנסות כבדים במהלך חודש שלם בגל הראשון של הנגיף יוכלו לבטל אותם לאחר שנתגלתה טעות ניסוח בתקנה. הניסוח הלקוי פוסל את ההליך הפלילי שננקט.

בהודעת המחלקה להנחיית התובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה, נמסר כי  לתובעים ברשויות המקומיות הועברה הנחייה ולפיה יש לבטל את הודעות הקנס שהוטלו בעקבות "תקנות הקורונה" על בתי האוכל (מסעדות, בתי קפה, ועוד), בתקופה שבין 25.4.20-25.3.20.
.

 

בהודעה נאמר עוד כי ההחלטה באה בעקבות ספק משפטי שהתעורר באשר לשאלה אם האיסור לפתוח את בתי האוכל בתקופה הרלוונטית נחשב לאיסור פלילי, עפ"י התקנות.

.

אין חולק על כך שהתקנות אסרו בתקופה זו לפתוח בתי אוכל אלא שהשאלה המשפטית היתה האם האיסור האמור נקבע כאיסור פלילי.
לאחר עיון ובחינה מעמיקים, החליט המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, עו"ד שלמה (מומי) למברגר, כי הפרשנות הנכונה היא שבהתאם לנוסח תקנות שעת חירום האמורות, בתקופה שבין 25.3.20 ל-25.4.20 פתיחה של בית אוכל, אף אם בניגוד לתנאים שנקבעו בתקנות, אינה מקימה עבירה פלילית.

.
זאת בין היתר, מאחר ולפי נוסח התקנות שהיה בתוקף אותה עת, ניתן היה לסבור כי המונח "בית אוכל" אינו נכלל במונח "חנות", שלגביה נקבעה עבירה פלילית.
כעולה מההנחיה אשר הופצה היום, על התובעים לבטל את הקנסות הרלוונטיים, שהוטלו על ידי הרשות, לפי תקנה 6(1) לתקנות שעת חירום (נגיף הקורונה החדש – הגבלת פעילות), תש"ף-2020.
ההנחיה האמורה חלה גם על הקנסות שהוטלו על-ידי משטרת ישראל.
.

מומלץ לכל מי שחטף דוח לא להמתין ולפנות מיידית לשם ביטולו.

.
עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםלחזק את האון. איך גברים מתמודדים עם אין אונות?
המאמר הבאהשרים גלנט וכץ עושים בית ספר למנהיגי המורים בן דוד וארז
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.