מבזקים

נתניהו מזהיר: אנשים ימותו, הכלכלה תתרסק ההגבלות יחזרו

4CD34219-71A1-4142-97CF-C72D64C29662

ראש הממשלה נתניהו אומר היום כי סכנת הגל השני ממשית ומאיימת. היא עלולה למוטט מחדש את הכלכלה, להציף את בתי החולים בנדבקים ומכאן לבתי הקברות הדרך קצרה.

.

נתניהו אמר בין היתר: ״נקטנו שורה של צעדים כדי להקל על המצוקה וכדי להחזיר את המשק למסלול של יציבות ולמסלול של צמיחה. אתם רואים חלק מהם (הוצג שקף): מענק ישיר של 500 שקל לכל ילד, קשיש, ונכה – בעלות של 2.3 מיליארד שקל; מימון דמי אבטלה בסך של 15.5 מיליארד שקל; מענק לעסקים קטנים ובינוניים – 5.2 מיליארד שקל; אשראי בערבות מדינה לעסקים בסך של 24 מיליארד שקל; פטור לעסקים מארנונה ל-3 חודשים – 2.6 מיליארד שקל; מענק של 7,500 שקל לכל עובד שמחזירים אותו לעבודה בעלות של 5.5 מיליארד שקל, ועוד צעדים. שר האוצר ישראל כ”ץ יציג מיד את ההחלטה והביצוע על מענקים להמרצת החזרת התעסוקה למשק. הוא גם יודיע על פעולות סיוע חדשות לציבורים שונים. בגדול, הערב אני יכול לומר, וכולנו משתבחים בזה, שהחדשות הטובות הן שכלכלת ישראל מתאוששת.

.

״החדשות הפחות טובות. אני רוצה שתראו את שיעור ההדבקה כשאנחנו  בסביבות 200 חולים ליום, ראינו את ההכפלה כל כמה ימים, והחלטנו, פחות או יותר בזמן הזה, לנקוט בצעדים המגבילים. זה לא הספיק לעצור את העלייה החדה, הגענו עד כ-800 חולים ביום, אבל כיוון שנקטנו בצעדים המגבילים, התחלואה התחילה לרדת, וירדה עד לנקודה הנמוכה שאתם רואים שם. כשהגענו למצב של כ-20 חולים ביום ואפילו פחות מזה, פתחנו את הכלכלה ושחררנו את ההגבלות.

.

ההגבלות הללו כמובן כללו גם את שיתוף הפעולה של הציבור בחבישת מסכות, בשמירת מרחק, בשטיפת ידיים וכדומה.

.

שחררנו את ההגבלות על הכלכלה, אבל מה שקרה הוא שהתחלנו לעלות. אנחנו כבר עוברים את הקו המקווקו אתמול, של כ-230 חולים. כלומר, אנחנו נמצאים במקום שבו התחילה העלייה התלולה שהביאה אותנו לסכנה גדולה מאוד של חולים קשים ושל אנשים שנפטרים. אותם דברים שרצינו למנוע ושמנענו, ושקרו במדינות אחרות. העלייה היא לא כל כך תלולה כמו שהייתה קודם לכן, אבל היא תלולה למדי. אנחנו כבר לא נמצאים במצב הזה של כמה בודדים או כמה עשרות, אנחנו כבר בכמה מאות וזה מטפס במהירות. המרחק בין 200 – כאן (הוצג שקף), לשיא, מה שהיה כאן, הוא מרחק של עשרה ימים. כלומר, אנחנו לא יכולים לאפשר שנחזור בחזרה לגידול של טור גיאומטרי, משום שהטור הזה בסופו של דבר גורר אחריו אנשים שיהיו חולים, חולים קשים, ולצערנו גם אנשים שימותו.

.

לכן, אנחנו חייבים לעצור את הגידול הזה בזמן. אם זה יימשך, נהיה חייבים להחזיר את ההגבלות ואז ממילא גם כמובן הכלכלה תיעצר.

למה זה קורה? למה זה גדל בחזרה? קודם כל – הנגיף כאן. הנגיף לא מתחשב ברצונות שלנו, הוא לא מתחשב במאוויים שלנו, הוא לא מתחשב בכלכלה שלנו. הוא לא מתחשב בשום דבר. הוא מתחשב רק בדבר אחד – האם מקפידים על הכללים או לא מקפידים על הכללים. אנחנו לצערנו פחות הקפדנו על הכללים. אני אומר את זה באופן ישיר ובאופן ישר – כולנו פחות הקפדנו על הכללים. כפי שאמר אחד השרים ‘הצפיפות בחופים הייתה כל כך גדולה, שאי אפשר היה להכניס ארטיק בין שני מתרחצים. והצפיפות בפאבים הייתה כל כך גדולה שלא יכולתם להכניס תחתית של בירה בין שני אנשים שהיו שם’.

.

אני מבין את הקושי, זה מאתגר את כולנו, זה מאתגר גם אותי. אני מבקש מכם לעשות את מה שאני מקפיד עליו ביתר שאת בימים האחרונים, אני מבקש מכם שתשמרו על ממ”י: מרחק, מסכה, ידיים. אני יודע שאף אחד לא רוצה להיות זה שמנג’ס, אז תגידו “מאמי, תשמור על ממ”י”. אני כבר שומע את הבדיחות, אני רואה את הממים – “רוצה להיות המאמי של המדינה”, אבל אני רציני לגמרי. המגפה משתוללת בעולם. שבעה מיליון אנשים כבר נדבקו, למעלה מ-400 אלף כבר מתו, יש עלייה מאוד תלולה. בדרום אמריקה, בברזיל, גם דיברתי לפני כמה ימים עם המנהיג של הודו – עלייה תלולה מאוד. באזורנו גם כן – עליות תלולות מאוד מאוד. הנגיף לא מוותר, הוא רק מכבד את אלה שמכבדים את הכללים.

.

לכן, אני יכול לומר שבזכות ההחלטות שקיבלנו בזמן ובזכות שיתוף הפעולה שלכם, אזרחי ישראל, אנחנו מנענו את התפשטות המגפה בישראל. אני מבקש מכם לחזור ולשמור על הכללים. אם נשמור על הכללים הם ישמרו עלינו, נוכל להמשיך לפתוח את הכלכלה שלנו, את התרבות שלנו, להחזיר את החיים שלנו כמעט למה שהיה קודם, בשגרת הקורונה, עד שבעזרת ה’ נמצא את החיסון. בעזרת ה’, אם נחזור ונעבוד יחד בערבות הדדית אנחנו נתגבר על המחלה”.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן