כשלה מזימת ראשי האוניברסיטאות לסכן את חיי רבבות סטודנטים

ברכות לשר זאב אלקין. מליאת המועצה להשכלה גבוהה קבעה כי לא יותר מעשרה אחוזים מהבחינות יתקיימו בקמפוסים באופן פרונטלי.

ההחלטה היא בניגוד לעמדת ראשי האוניברסיטאות והמכללות הציבוריות. שדרשו קיום לפחות מחצית הבחינות במדעים ובמקצועות ההנדסה בכיתות חרף סכנת ההידבקות.
הבחינות הפרונטליות יתקיימו גם הן בהתאם להנחיות התו הסגול ותחת ההנחיות של משרד הבריאות.

ואלה העקרונות שקבעה המועצה להשכלה גבוהה בראשות השר זאב אלקין:

1. הרף העליון למספר הבחינות יעמוד על 10% ויתעדכן בהמשך בעת הצורך על-ידי מנכ"ל משרד הבריאות בהתאם לשינוי בתחלואה.

2. יישמר החופש האקדמי והאוטונומיה של כל מוסד אקדמי להחליט אילו בחינות יוחרגו במסגרת הרף האחוזי העליון שיוגדר מעת לעת.

3. יינתן מענה לסטודנטים שאין באפשרותם להיבחן באופן מקוון מחוץ לקמפוס בשל סיבות כמו העדר מחשב, רשת אינטרנט וכדומה. הסטודנטים הללו יוכלו להיבחן בתוך הקמפוסים, ושם יימצאו להם העזרים הדרושים.

4. יינתן מענה חלופי מורחב לסטודנטים שנבצר מהם להגיע לקמפוס בשל ההגבלות או בשל השתייכותם לקבוצות בסיכון. הם יקבלו הזדמנות להערכה חלופית מקבילה במסגרת מערכת הבחינות של הסמסטר הנוכחי.

השר אלקין אמר: "זו החלטה ששומרת על בריאותם של הסטודנטים ובני משפחותיהם, ומצד שני מאפשרת למוסדות להשכלה גבוהה לבנות מחדש את לוח הבחינות של הסמסטר הזה בתנאים החדשים. היא תביא יציבות לסטודנטים ותאפשר להם להיערך כמו שצריך למבחנים".

מהתאחדות הסטודנטים הארצית נמסר:
"מדובר בבשורה לאלפי סטודנטים שיכולים כעת לגשת למבחנים ולסיים את התואר. המתווה שומר על עקרונות משרד הבריאות, ובאותה נשימה על האוטונומיה של המוסדות האקדמיים, שאנו מכירים בחשיבותה הרבה״.

רמי יצהר Rami Yitzhar
עניין מרכזי

שיתוף:
מאמר קודםהכור בנתנז חוסל מעשית בפיגוע המסתורי
המאמר הבאמחדלי נתניהו הניבו מרד: סרבנות נרחבת נגד החקירות האפידימיולוגיות
עיתונאי, שדרן, עורך ויזם תקשורת. חבר נשיאות מועצת העיתונות והתקשורת בישראל. מנחה NLP מאסטר וטריינר. מנהל ״המכללה לחדשנות״. עבד כשדרן, עורך ומגיש ב״קול ישראל״ ומשדר בגל"צ. קצין בכיר בצה״ל, שירת כקצין חקירות בכיר במצ״ח. ערך את בטאון חיל הים ״בין גלים״ ואת בטאון המשטרה הצבאית ״הד חמ״צ״. ערך את בטאון הסטודנטים ״יתוש״ של אוניברסיטת תל אביב. בהשכלתו בעל תואר שני בתקשורת, יועץ ארגוני ומגשר. עורך ״עניין מרכזי״ מאז שנת 1999. העיתון מפרסם חדשות וסקופים ללא תלות בשום גורם פוליטי או עיסקי. עצמאי, בלתי תלוי ואינו מהסס לומר את האמת גם בתנאים מסובכים.