מבזקים

30,000 עסקים נסגרו ועוד 40 אלף בדרך

87C5AC49-07DB-4F7C-B4D7-DC49A8F0A938

יאיר לפיד לעולם לא יהיה ראש ממשלה. אל תגידו לו שאמרנו כי זה ינפץ לו חלום באספמיה. בעצם, הוא יודע ולכן נשאר לו רק להיות איש האנטי.

.

לזכותו ייאמר כי לפיד הוא פוליטיקאי חרוץ, משקיען בלתי נלאה ועקשן גדול. זה הספיק לו עד כה להיות שר אוצר קצר מועד ודי כושל ובהמשך להקים גוש של כמעט שהתפורר על ידי ביבי הקוסם.

 

עכשיו לפיד מרכז בסקרים את המאוכזבים. מאוכזבי העבודה, מתפקדי גנץ וכמה נאמנים מפעם. המשותף לכולם הוא שהם אנשי האנטי. אנטי הכל בלי שום תוכנית ממשית ויכולת ביצועית אופרטיבית בעד.

 

בשבת התפייט לפיד. לכתוב הוא יודע ולכן נחמד לקרוא:
בפינה של רחוב בן יהודה, ליד הבית של ההורים שלי, יש כבר עשרות שנים חנות צעצועים, כלי כתיבה ועתונים. כשהייתי ילד היינו הולכים לשם לקנות חוברות קומיקס של טרזן ו”כדור פלא” מגומי קשיח שאפשר היה להקפיץ לגובה של שלוש קומות (גברת זליבנסקי, באיחור של 45 שנה אני מתנצל על החלון).

.

כשהפכתי לאבא הגעתי לשם עם הילדים, וליאור קנה תחפושת של שוטר. באפריל הם סגרו. מה שלא עשו מלחמות ופיגועים, עשתה הקורונה והפעימה שלא הגיעה.

.

ביום האחרון של החנות כל השכנים התארגנו בווטצאפים, הלכו לחנות וקנו את כל המלאי. לפעמים ערבות-הדדית יכולה להתבטא בזה שלאמא שלי בת ה-86 יש עכשיו בית מלא צעצועים.

.

חנות הצעצועים לא לבד. תסתכלו על הסרטון המצורף לפוסט הזה. אני הולך ברחוב המותש הזה, שרק לפני כמה חודשים היה מלא בחנויות מלאות, שוקקות חיים. עכשיו יש בו רק שלט “להשכרה” אחרי שלט “להשכרה”. מאחורי כל שלט כזה יש חלומות מנותצים. אבא שרצה להוריש לבן שלו את החנות לכלי מטבח. שני הקשישים שהחנות למסגרות היתה היחידה הסיבה שלהם לקום בבוקר. זוג המעצבים הצעירים שחלמו שהשמלה השחורה הקטנה עוד תוצג יום אחד גם בפריז. עולם שלם שהתרסק.

.

הכי כואב שהם היו בסדר. הכי בסדר. עבדו קשה, שילמו מיסים, ישבו בלילה עם החשבוניות, היו נחמדים לקליינטים מעצבנים. הם לא ניהלו עסקים כושלים. לפני רגע אלו היו חנויות מצליחות של אנשים גאים. אלא שאז הממשלה שלהם אמרה להם שהם צריכים לסגור, הבטיחה לעזור, ואז נעלמה.

.

יותר מ-30 אלף עסקים כבר נסגרו בישראל מאז תחילת משבר הקורונה. התחזית עד סוף השנה היא מעל 70 אלף עסקים סגורים, עם שלט “להשכרה” בחזית. אנחנו המדינה עם אחוז סגירת העסקים הגבוה בעולם. עם אבטלה גבוהה פי שלושה מאשר באירופה. זה לא רק הקורונה. הרי קורונה יש בכל מקום.

.

זה בעיקר בגלל כשלון ניהולי נורא של ממשלה מנופחת ומנותקת שמחלקת הוראות שאף אחד לא חשב עליהן עד הסוף, ומוציאה הנחיות שאף אחד לא מבין.

מה שמדינת ישראל היתה צריכה לעשות מופיע בתוכנית שמונה הנקודות שלנו: להעביר לבעלי החנויות את השכר של העובדים במקום להוציא אותם לחל”ת (המודל הגרמני); לתת דמי אבטלה לעצמאים; לאפשר להם לאחד את שנת המס עם 2019 ולקזז הפסדים; לארגן מנגנון פיצוי מיידי (“מודל צוק איתן”) כדי לוודא שהעסקים נשארו פתוחים. תוכניות העבודה קיימות. הצגנו אותם. המומחים חתמו עליהם. אלא שבממשלה המנותקת הזו אין סיכוי שמישהו ירים את הכפפה. כי הם מתייחסים לאזרחים כאילו הם צעצועים.

.

עניין מרכזי

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן