מבזקים

איך קונים מסך מתאים למקרן?

6433833C-43A4-42FB-8394-1B21B34566A3

מבקשים ליהנות מחוויית קולנוע אמיתית? נדרשים לפתרון נאות להקרנת מצגות בעסק? מסך הקרנה הוא ללא ספק הפתרון המושלם עבורכם. יחד עם זאת, כדי לזכות במענה הקרנה איכותי יש חשיבות רבה לבחירה נכונה של מסך והתאמתו למקרן ותנאי ההקרנה.  את ההתאמה כדאי לבצע  לאחר התייעצות עם מומחים ולאחר שצברתם הבנה בסיסית בנושא.

 

רכישת מסך מקרן נעשתה מבוקשת בגין חוויית ואיכות הצפייה שהיא מעניקה, ממש כמו באולם קולנוע. המסכים מאפשרים צפייה בסרטים במדדים מרשימים, במרחבים פנימיים וחיצוניים במקומות שונים, עם יכולת להתאים את מידות ההקרנה לצרכים ספציפיים. כיום חברות מובחרות מציעות מבחר איכותי וגדול של מסכים מסוגים ודגמים שונים, ומתוך המבחר חשוב לרכוש  מסך מתאים שימצה את מלוא האיכות של המקרן שלכם. את הבחירה יש לבסס על הכרות המוצרים הקיימים בשוק ולבצע לפי מספר קריטריונים בסיסיים.

 

הכירו את סוגי המסכים

תחילתו של החיפוש אחר מסכי הקרנה כרוכה בהכרת סוגי המסכים הקיימים בשוק על מאפייניהם השונים:

  • מסך חצובה נייד- מסך נייד שעומד על חצובה מוצע בקשת רחבה של מידות, בדרך כלל קטנות. הוא קל משקל, פשוט ומהיר להרכבה ופירוק, ומחירו יחסית זול. מסך זה מתאים בעיקר לשימוש הפרטי והעסקי ולאנשי מקצוע הנעים ממקום למקום כמו מרצים ואמנים.
  • מסך ידני- מסך נייד ותיק ומוכר, יחסית קטן וזול, שניתן לתלות על קיר או לחבר לחצובה, והוא מסופק בצורות שונות של גלילה. יחד עם זאת, לרוב מדובר במסכים באיכות יחסית נמוכה של הקרנה. המסכים הידניים מתאימים לשימוש בייתי ולמוסדות חינוך.
  • מסך מתקפל- מסך הקרנה גדול ויקר המגיע לממדים של ארבעה עד כשמונה מטרים, שניתן לפרק ולהרכיב אותו. לא מדובר במסך נייד בגין גודלו ומכיוון שפירוקו והרכבתו אינם פשוטים. מסך זה מתאים לחללים גדולים ולצרכי צפייה של הרבה אנשים. ככזה הוא משמש בעיקר לצרכים מקצועיים ולמקומות יחסית קבועים.
  • מסך חשמלי- מסך הקרנה הפועל עם מנוע חשמלי, שמגיע במידות שונות ואפשר להתאים את מידות פריסתו בעזרת שלט. זהו מסך נוח שמספק רמה גבוהה של שליטה ואיכות הקרנה של 4K ואף של תלת ממד, המתאים לחללים גדולים ולמקרנים מקצועיים. מצד שני, בדך כלל מדובר במסך כבד שלא נועד לניוד ואשר בדגמים היותר זולים המנוע שלו יכול עם הזמן לעשות בעיות. מסכים אלו מוצעים עם מנוע סינכורני שמתאים למסכים יחסית קטנים, ומנוע טובולרי המומלץ לדגמי מסך גדולים וכבדים.
  • מסך HD- מסך רחב במחיר אטרקטיבי הפועל לרוב עם מנוע חשמלי סינכורני, אשר מספק הקרנה ברזולוציות גבוהות במיוחד ומוצע בגדלים שונים. מסכים אלו מתאימים לבתים פרטיים לשימוש בבית ובגינה עבור צפייה בסרטים ועבור משחקי מחשב.
  • מסך קבוע- מסך הקרנה פתוח שלא ניתן לגלול אותו ושאינו נייד. בדרך כלל מדובר במסכים גדולים ויקרים המוצעים במידות שונות, אשר קביעותם מבטיחה רמה גבוהה של הידוק ומתיחה, מה שמעלה את איכות הצפייה. מסכים אלו מתאימים למי שיש לו חדר הקרנה וקיר ייעודי עבורם, וכן צרכים מקצועיים כמו אולמות אירועים, חדרי ישיבות או מוסדות חינוך.
  • מסך מתוח- מסך קבוע, יחסית יקר, המסופק עם רצועות בצידיו שמאפשרות למתחו ובכך להבטיח קבלת משטח אחיד וחלק במיוחד. מדובר לרוב במסכים חשמליים כבדים וגדולים המספקים מענה מעולה לשימוש מקצועי במתחמים חיצוניים ופנימיים עם קהל צופים גדול.

 

בחירת מסך בהתאם למידות החדר ומרחק הצפייה

 

אחרי שהכרתם את סוגי המסכים כדי לבחור בסוג והדגם מתאים עליכם לתת את הדעת  על מידות מתאימות של מסך, המוכתבות ממידות החדר, מספר הצופים וכן ממרחק המסך מהמקרן ומידות המסך. בבחירת מידות מסך יש לתת את הדעת על הדגשים הבאים:

 

  • המרחק של המסך מהמקרן משפיע על איכות ההקרנה ועל היכולת לצפות בפרטים קטנים כמו טקסטים או שרטוטים.
  • יש לבחון את מרחק הצפייה בהקרנה, המינימאלי והמקסימאלי, המצוינים בכל דגם של מקרן, שכן חריגה מהטווח המצוין תפגום בטיב ההקרנה. לכן חשוב לבחור במסך שמתאים לנתוני המקרן ולמידות של החלל המיועד.
  • מסכים מוצעים בתבניות עם פרופורציות שונות שיש להתאימן לפורמט של המקרן ולרוחב החדר. תבניות אלו יכולות להיות בסטנדרט של 16:9, תבנית 4:3 כמו מסכי מחשב וטלוויזיה, יחס 1.25:1 המתאים להצגת שקופיות, ויחס 1:1 עם מסך מרובע. כמו כן קיימות תבניות של מסך מורחב ומסך רב תכליתי.

 

בחינת איכותו של המסך

 

חשוב להבין כי מסכי הקרנה הם הרבה יותר מיריעת בד פשוטה. מדובר ביריעות בד מיוחדות המחזירות אור, וככול שהחזר האור יותר גבוה כך עולה איכותו של המסך. איכות זו מצוינת ברמות של GAIN. יחד עם זאת, יש לדעת כי ככול שעולה ה-  GAINכך עלולות להופיע מספר תופעות נלוות הפוגמות באיכות התמונה, שגורמות להסטה של צבעים מוחזרים ומשפיעות על איכות הצפייה מהצד. כדי למנוע תופעות אלו יש צורך בהתאמה של ה – GAIN למקרן, למשל על ידי בחירה במסך יותר קטן, התקנת המסך בגובה עין הצופים, או בחירה במסך מתקדם שמונע השתקפויות.

 

בנוסף ניתן למצוא סוגים שונים של בדי מסך, לרבות מסך מבד לבן, אפור, מסך אטום שחור מאחורה ולבן מקדימה. המסך הסטנדרטי הפשוט היותר הינו לבן מט. מסך לבן עם מסגרת שחורה תורם ליצירת ניגודיות טובה של ההקרנה ומסייע לשיפור איכות ההקרנה בשעות היום. ניתן גם למצוא מסכים עם בד מבריק שעליו האור מוקרן בזווית, ושתורם לאיכות ההקרנה אך מצמצם את הטווח. בנוסף, לחדר שאינו מוחשך באופן מלא אפשר לבחור במסך אפור.

 

כמה זה עולה לי?

 

בשורה התחתונה, כמו בתחומים אחרים, מחיר המסך משפיע באופן ישיר על הבחירה. המחירים של מסכי הקרנה נעים בטווח רחב שבין מאות לאלפי שקלים, ומחירים אלו מושפעים מסוג, גודל, איכות המסך, החומרים שמהם הוא עשוי ואופן הפעלתו. לכן, אם אתם מוגבלים בתקציב, הבחירה במסך נדרשת למצוא את הפשרה הנכונה בין מחיר ריאלי לאיכויות המבוקשות עבור המקרן ומאפייני ההקרנה.

 

 

 

שתפו את המאמר

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

הורידו עכשיו את האפליקציה שלנו בחינם!

ותהנו ממגוון תכנים בזמן אמת לנייד שלכם

דילוג לתוכן